Prema podacima Policijske uprave varaždinske, tijekom 2015. godine zabilježeno je 983 počinitelja nasilja u obitelji, pri čemu je bilo 1306 žrtava nasilja, a od te brojke njih 637 bile su žene!
Usporedbe radi, brojke su godinu dana ranije, tijekom 2014., bile nešto niže: 836 počinitelja nasilja u obitelji te 1245 žrtava, od čega 626 žena.
Porast je to od gotovo 20% počinitelja nasilja u samo godinu dana!
Podaci su to s kojima je na današnji dan, 22. rujna, kada se obilježava Nacionalni dana borbe protiv nasilja nad ženama, u javnost izašao Klub žena Varaždin.
– Zbog toga smatramo da je važno stalno informiranje građana o neprihvatljivosti takvog ponašanja i upozoravanje na građansku dužnost prijavljivanja takvih pojava iz svog okruženja – priopćile su članice Kluba žena, koje su u središtu grada dijelile letke s ciljem senzibiliziranja građana za tu problematiku.
– Klub žena Varaždin u svom fokusu zanimanja ima obitelj i podizanje kvalitete obiteljskog života, što uključuje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Svakodnevni život je bremenit brojnim problemima i stresovima, a osobito danas kada su pojedinci i obitelji izloženi nezaposlenosti i teškoćama preživljavanja zbog nedostataka materijalnih sredstava i nizu kriznih situacija vezanih uz te pojave. Sve to se neminovno odražava na dinamiku obiteljskog života, jer se neke osobe teško nose sa svakodnevnim problemima, što često rezultira nasiljem prema ženama, djeci i starijim osobama – poručuju iz Kluba žena Varaždin.
Osvješćivanje javnosti o nasilju u obitelji i nasilju nad ženama jedan je od bitnih aspekata u borbi protiv nasilja nad ženama, s ciljem podrške i pomoći ženama koje su izložene nasilju te općenito nastojanju da se nasilje u obitelji i nasilje nad ženama prepozna kao značajan društveni problem, da se mijenjaju predrasude i stavovi i da društvo kao cjelina, u svim aspektima, čini najviše što može kako bi se spriječilo nasilje, naglašavaju.
Podsjetimo, Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se od 2004. godine, kada ga je Hrvatski sabor proglasio u spomen na tri ubijene žene na zagrebačkom Općinskom sudu 22. rujna 1999. godine. Tijekom brakorazvodne parnice Mato Oraškić ubio je suprugu Gordanu Oraškić, njezinu odvjetnicu Harju Prohić i sutkinju Ljiljanu Hvalec te teško ranio zapisničarku Stanku Cvetković. Osuđen je na maksimalnu kaznu zatvora od 40 godina.
– Nasilje nad ženama prisutno je u svim društvima i svim slojevima društva, ono se događa u obitelji, ali i izvan nje, a broj prijava zlostavljanja je, nažalost, daleko manji od stvarnog broja slučajeva zlostave. Svaka treća žena u Europskoj uniji je žrtva nasilja, rezultati su upravo objavljene studije Agencije EU za osnovna ljudska prava (FRA). Prema istraživanjima, u svijetu, pa tako i u Hrvatskoj, najmanje svaka treća žena je doživjela neki od vidova nasilja od bivših ili trenutnih partnera, a procjene učestalosti fizičkog i seksualnog nasilja nad ženama u svijetu kreću se i do 60% – istakle su alarmantne podatke članice Kluba žena Varaždin.