Situacija u varaždinskom nogometu proteklih par godina za površnog pratitelja izaziva popriličnu konfuziju. U fokusu javnosti bila su tri kluba. NK Varaždin, Varaždin iz Varaždina (ex. Varteks), NK Varaždin – Škola nogometa i NK Varteks (klub osnovan od strane navijača). NK Varaždin, Varaždin iz Varaždina, što je bio puni naziv kluba, je 2012. godine izbačen iz prve HNL nakon što zbog suspenzije nije odigrao dvije utakmice tadašnjeg prvenstva. Potom je dekretom HNS-a 2013. godine taj klub prebačen u 3. HNL Istok, a plan Grada je bio da se iz omče od oko 39 milijuna kuna dugova donekle izvuče putem procesa preoblikovanja, prenosi Nogometplus.net.
Međutim, iako je Gradsko vijeće svojevremeno donijelo odluku da Grad Varaždin sudjeluje u preoblikovanju, od samog procesa na kraju nije bilo ništa nego je nad klubom u rujnu ove godine i službeno pokrenut stečaj te se očekuje njegova likvidacija. U međuvremenu je taj klub još jednom promijenio ime tako da će u ropotarnicu povijesti otići kao Varaždinski športski nogometni klub. Bit će to kraj jedne epohe u varaždinskom nogometu.
NK Varaždin – Škola nogometa je osnovan 2012. godine, usko je povezan s NK Varaždinom, Varaždinom iz Varaždina i njime se omogućilo da omladinske kategorije usprkos izbacivanju seniorskog sastava nastave natjecanje u 1. HNL. Klub uz juniore koji se natječu u sklopu regije sjever te pionira i kadeta koji se natječu u 1. HNL ima i seniore koji su prošle sezone osvojili 1. županijsku ligu. Uoči početka aktualne sezone Savez donosi odluku da će NK Varaždin – Škola nogometa preskočiti dva ranga natjecanja i da će se u aktualnoj sezoni natjecati u 3. HNL Istok. U međuvremenu u kolovozu ove godine NK Varaždin – Škola nogometa mijenja ime u NK ‘Varaždin’ Varaždin. I upravo je to klub za kojeg se danas predlaže sudjelovanje Grada Varaždina u njegovom dobrovoljnom preoblikovanju.
NK Varteks je pak klub kojeg su osnovali navijači u svibnju 2011. godine. Kap koja je prelila čašu njihovog nezadovoljstva i koja ih je motivirala za osnivanje vlastitog klub je tadašnja promjena imena NK Varteksa u NK Varaždin. Na taj način su željeli sačuvati tradiciju, uspomene i ime kluba s kojim su rasli i za kojeg su živjeli. Danas se NK Varteks natječe u Međužupanijskoj nogometnoj ligi Čakovec – Varaždin što je četvrti rang natjecanja u Hrvatskoj i na demokratskim načelima vode ga navijači.
Nakon što smo donekle pojasnili stanje u varaždinskom nogometu red je da vas i upoznamo s procesom preoblikovanjem kojeg bi NK ‘Varaždin’ Varaždin (ex NK Varaždin – Škola nogometa) trebao proći ukoliko ideja o istom zaživi i dobije podršku od gradskih vijećnika Grada Varaždina.
Preoblikovanje sportskih klubova regulira Zakon o športu koji je svijetlo dana ugledao 2006. godine. Zakon predviđa mogućnost obveznog i dobrovoljnog preoblikovanja. Obveza preoblikovanja iz udruga u sportska dionička društva vrijedi za one profesionalne sportske kolektive iz nogometa, košarke i rukometa koji ispunjavaju uvjete za pokretanje stečaja, ali on u zakonskom roku nije bio pokrenut. Takav primjer smo vidjeli u slučajevima HNK Hajduka, HNK Rijeke, NK Osijeka, HNK Šibenika, NK Zadra, HNK Cibalije…
Odluku o dobrovoljnom preoblikovanju donosi sama udruga, a najsvježiji primjer za takav slučaj je proces koji je koncem 2013. godine okončan u RNK Splitu. Koji god bio povod za pokretanje postupka on se u oba slučaja odvija na identičan način. Kako NK ‘Varaždin’ Varaždin u ovome trenutku ne ispunjava uvjete za pokretanje stečaja u njegovom bi se slučaju radilo o dobrovoljnom preoblikovanju
Povjerenstvo koje odobrava pokretanje preoblikovanja
Ukoliko dođe do preoblikovanja kluba ono se prema Zakonu odvija kroz četiri, eventualno pet krugova gdje svaki ima svoje specifičnosti, a sam početak preoblikovanja obilježava izrada elaborata. Nije nam poznato u kojoj je fazi izrada ovog dokumenta od strane NK ‘Varaždina’ niti tko je točno zadužen za taj posao. Sav taj proces nadgleda i odobrava Povjerenstvo za profesionalne sportske klubove koje djeluje u sklopu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Aktualni predsjednik Povjerenstva je Petar Ceronja.
Elaborat je dokument koji sadrži razne podatke i izvješća koja budućim vlasnicima omogućuju detaljan uvid u trenutno stanje kluba. On tako sadrži podatke o imovini klub, njezinoj vrijednosti kao i dugovanjima koja klub ima prema drugima, ali i tražbinama koja potražuje. U njemu se objašnjava trenutni ustroj kluba, navodi tko čini vodstvo, kao i tko su članovi kluba te kakav je odnos između tijela u klubu.
Pregled, odnosno revizija poslovanja u razdoblju od prethodnih pet godina kao i projekcija budućeg poslovanja je također sastavni dio elaborata, kao i popis svih pravnih društava u kojima je klub član i u kojima ima prava i udjele te putem kojih obavlja svoju djelatnost. U dokumentu se nalazi i sportsko izvješće koje također obuhvaća razdoblje od pet godina. Ono sadrži popis svih igrača, a posebice reprezentativaca u svim kategorijama te njihovih pripadajućih ugovora, a naglašava se i stanje u omladinskoj školi popraćeno točnim brojem mladih sportaša koji su članovi kluba.
Elaborat treba dati i odgovor na pitanje koja je vrijednost prava na korištenje sportske građevine koje se može unijeti u temeljni kapital društva, kao i na koje razdoblje je lokalna samouprava spremna klubu prepustiti korištenje tog objekta. Prema prijedlogu koji će doći pred gradske vijećnike Grada Varaždina klub bi trebao dobiti pravo na korištenje gradskog stadiona na 30 godina. Između Grada i NK ‘Varaždina’ bi se u tom slučaju trebao potpisati ugovor u kojem bi međusobno dogovorili prava i obveze (financiranje troškova redovitog i izvanrednog održavanja, pravo Grada na povremeno korištenje…). Obzirom na financijske mogućnosti ovog trećeligaša izgledno je da će većina troškova i dalje biti financirana od strane poreznih obveznika.
Tijekom izrade elaborata potrebno je razgovarati sa vjerovnicima kluba kako bi se moglo saznati koji od njih su u ovom procesu spremni svoja potraživanja zamijeniti za vlasnički udio u budućem športskom dioničkom društvu. Prema pisanju tjednika ‘Varaždinske vijesti’, NK ‘Varaždin’ Varaždin u ovom trenutku ima obveze od nekih 200-njak tisuća kuna. Konačno elaborat treba dati prijedlog statuta budućeg š.d.d.-a kao i prijedlog iznosa temeljnog kapitala.
Evo što elaborat o preoblikovanju mora imati
Po završetku izrade elaborat se dostavlja nacionalnom sportskom savezu, u ovom slučaju Hrvatskom nogometnom savezu te Povjerenstvu za profesionalne sportske klubove koji trebaju dati svoj osvrt na njega. Konačna odluka o prihvaćanju elaborata, a posebno prijedloga o iznosu temeljnog kapitala je na Povjerenstvu. Povjerenstvo može zatražiti i doradu elaborata, a u svom radu ima mogućnost da se obrati nezavisnim stručnjacima i organizacijama koji mu mogu pomoći u ovom procesu.
Nakon što Povjerenstvo prihvati elaborat te utvrdi temeljni kapital športskog dioničkog društva, ukupni broj dionica i njihovu nominalnu cijenu, klub upućuje poziv na upis i uplatu dionica koji se provodi u četiri redovita kruga, a iznimno i u petom krugu.
U prvom krugu poziv se upućuje jedinici lokalne samouprave u kojoj je sjedište udruge odnosno sportskog kluba za natjecanje. U slučaju NK ‘Varaždin’ Varaždina radi se o Gradu Varaždinu. U ovom krugu se dionice mogu uplatiti u novcu i pravu korištenja sportske građevine (stadiona). Prijedlog je da Grad Varaždin sudjeluje s davanjem prava korištenja na gradski stadion na rok od 30 godina te uplatom od milijun kuna što je najmanji iznos koji je predviđen Zakonom. Dionice u drugom, trećem i četvrtom krugu se mogu uplatiti samo u novcu, dok je u eventualnom petom krugu uz uplatu u novcu moguća i zamjena tražbina vjerovnika za udio u š.d.d-u.
Ako se ne upišu i ne uplate sve dionice u prvom onda u drugom krugu priliku dobivaju dotadašnji članovi kluba odnosno udruge. Ukoliko i nakon drugog kruga ne budu upisane i uplaćene sve dionice u trećem krugu priliku opet dobivaju članovi kluba, ali samo oni koji su sudjelovali u drugom krugu i to razmjerno ulogu koji su uplatili u njemu.
U četvrtom krugu, ukoliko u prethodnim nisu upisane i uplaćene sve dionice, pravo sudjelovanja uz članove kluba, ovaj put bez ikakvog ograničenja, ima i za to zainteresirana javnost. Kako fizičke tako i pravne osobe koje, prema hrvatskom pravu, mogu biti nositelji vrijednosnih papira. Za razliku od prethodna tri kruga koja traju minimalno 8, a maksimalno 15 dana četvrti krug preoblikovanja može trajati od 15 do mjesec dana.
Dosadašnji iskustva (preoblikovanje NK Osijeka, HNK Cibalije, HNK Šibenika, NK Zadra…) govore da je odaziv simpatizera za kupnju dionica poprilično nizak, a u slučaju NK “Varaždina” treba uzeti u obzir da se radi o klubu starom samo 3 godine koji je nastao pod neobičnim okolnostima, koji nema podršku lokalnog nogometnog puka i koji je već mijenjao svoje ime. Obično se radi o brojci od nekoliko stotina ljudi koji na simboličan način odluče pokazati privrženost svom klubu.
Očito kao društvo još uvijek nismo upoznati s mogućnostima koje nam donosi vlasništvo na makar jednom dionicom, a ne koristi se ni pravo da se prisustvuje Skupštinama dioničara kao mjestu gdje se može raspravljati o upravljanju klubom. Donekle pozitivan izuzetak je Hajduk s više od 6.000 malih dioničara koji su izdvojili 500 kuna za dionicu što je vrijednost veća nego što je bila kod drugih klubova koji su prošli preoblikovanje (obično je vrijednost dionice bila 100 kuna) i kod kojeg u određenoj mjeri mali dioničari aktivno sudjeluju na godišnjim Skupštinama postavljajući pitanja vodstvu kluba. Nadamo se da će s vremenom ovakvih pozitivnih primjera biti što više.
Ukoliko ni nakon četvrtog kruga nisu upisane i uplaćene sve dionice klub može zatražiti od Povjerenstva da odobri i peti krug koji traje od 15 do 30 dana i u kojem sudjeluju njegovi vjerovnici koji imaju mogućnost zamjene svojih tražbina za vlasnički udio u društvu.
Ako ni nakon četvrtog odnosno odobrenog petog kruga preoblikovanja sve dionice nisu upisane i uplaćene smatra se da preoblikovanje nije uspjelo. Ukoliko su upisane i uplaćene preoblikovanje je uspjelo, a klub potom vrši pripremne radnje s ciljem sazivanja osnivačke skupštine š.d.d.. Uspješnim završetkom osnivačke skupštine te upisom š.d.d. u sudski registar stječe se uvjet da dotadašnja udruga prestane s radom. Tek osnovano športsko dioničko društvo je pravni sljedbenik udruge koja je prestala s radom. Poštujući rokove koje propisuje Zakon o športu od dobivanja suglasnosti na elaborat preoblikovanja do imenovanja organa š.d.d. treba proći najmanje tri mjeseca.
Ukoliko prijedlog gradonačelnika Habuša dobije većinu na Gradskom vijeću i ukoliko se preoblikovanje uistinu dogodi izgledno je da će Grad Varaždin postati većinski vlasnik NK ‘Varaždina’, a gradski čelnici su već najavili da im nije cilj to i ostati nego pronaći investitora koji bi imao želju svoj novac i znanje uložiti u klub. Grad bi pak ostao uključen u klub putem zadržavanja kontrolnog paketa od 25% dionica. Što će od svega biti pokazat će nam vrijeme, javio je Nogometplus.net.