Počevši 17. lipnjom, Varaždin bi trebao postati siromašniji za određen broj vrana (specifično sivih vrana i vrana gačaca). Naime Grad Varaždin zaprimio je pritužbe u kojima stoji kako su vrane ‘svojim graktanjem i prekomjernim množenjem uznemiravale građane’.
> U Varaždinu od idućeg tjedna uklanjanje gnijezda vrana
I dok to možda ne izgleda kao neki preveliki problem za nas obične hodače zemljom koji tek s vremena na vrijeme svrnemo pogled prema krošnjama u kojima žive vrane, Zakonu o zaštiti prirode cijela je stvar s micanjem gnijezda vrana – protuzakonita. No krenimo redom.
Tijelo na koje Grad Varaždin referira u planu uklanjanja gnijezda vrana jest Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije (u nastavku teksta samo Javna ustanova).
– U organizaciji Komunalnog redarstva Grada Varaždina, djelatnici Javne vatrogasne postaje Varaždin i društva Čistoća d.o.o. Varaždin taj će posao obaviti nakon zahtjeva građana, na temelju očitovanja Alenke Car, ravnateljice Javne ustanove za zaštitu prirode Varaždinske županije – piše u priopćenju pristiglom iz Grada Varaždina.
U nastavku priopćenja stoji sljedeće.
– Uklanjanje gnijezda prije nije bilo moguće jer Pravilnik o zaštiti pojedinih vrsta ptica te Zakon o dobrobiti životinja propisuje kako uznemiravanje tih zaštićenih ptica nije dopušteno u vrijeme gniježđenja. Uklanjanje gnijezda se može obavljati tek nakon 15. lipnja pa će nadležne službe odmah reagirati – završava priopćenje Grada.
Javna ustanova nikad nije kontaktirana
Ponukani Zakonom o zaštiti prirode, posebice člancima 153. i 155. u kojima stoji kako je bilo kakva vrsta uzbuđivanja ptica svake vrste zabranjena (članak 153.), a dopuštena tek uz izuzetke koje blagoslivlje Ministarstvo poljoprivrede (članak 155.), upitali smo Javnu ustanovu u kojem je zakonu definirana vremenska granica koju navodi Grad Varaždin kao točku nakon koje je uklanjanje gnijezda dopušteno.
Odgovor koji nam je Javna ustanova poslala nije bio u skladu s onim što je napisao Grad, ni približno.
– Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije ni na koji način nije sudjelovala u donošenju ovogodišnje odluke o uklanjanju vrana u Varaždinu, niti je s njom upoznata – piše u odgovoru koji je potpisala ravnateljica Javne ustanove Alenka Car.
Grad se poziva na pravilnike koji su – van snage
Štoviše, ističu iz Javne ustanove, pravilnici na koje se pozivaju u Gradu više nisu na snazi.
– Informacije koje ste dobili iz grada Varaždina su također netočne i temelje se na staroj zakonskoj regulativi koja je u međuvremenu promijenjena – dodaju u Javnoj ustanovi.
Na kraju krajeva, čak su i zakonski spriječeni da donesu odluku o micanju gnijezda vrana.
– Iz svega navedenog proizlazi da problematika uklanjanja vrana na području grada Varaždina nije u nadležnosti institucija zaštite prirode, budući da se ne radi o strogo zaštićenoj vrsti ptica, već o vrsti koja se nalazi na popisu lovne divljači – zaključuju u Javnoj ustanovi.
Čeka se odgovor Ministarstva poljoprivrede
Kako Grad Varaždin u svojem priopćenju u uklanjanju gnijezda vrana u Varaždinu ne navodi da je to uklanjanje odobreno od strane nadležnog ministarstva, Ministarstva poljoprivrede u ovom slučaju, tek ćemo nakon odgovora iz Grada znati radi li se o previdu Grada u planiranoj akciji ili su zaboravili dodati kako je Ministarstvo dalo svoje dopuštenje za uklanjanje gnijezda vrana (pri čemu treba dodati kako razlozi za to trebaju biti i više no utemeljeni).
Kršenje Zakona od strane pravnih osoba kažnjava se sa 25 do 200 tisuća kuna.
Zašto je Grad Varaždin u cijeloj priči spominjao Javnu ustanovu za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije također ostaje nejasno.
Pitanja koja bi trebala razlučiti ovu zavrzlamu vezanu za temu upućena su prema Gradu Varaždinu i Ministarstvu poljoprivrede, a po primitku ćemo ih i objaviti.