Voćkarica&Vrtlarica: Proljetna sadnja voćaka

Prije tjedan dana dočekali smo i službeni početak proljeća. On nije vidljiv samo po datumu na kalendaru, već i po kretanju vegetacije voćaka, nabubrenim pupovima, prvim cvjetovima i zelenim listovima. Vjerujem da mnogi od vas nisu baš sretni sa ranom cvatnjom marelica, zato je vrlo važno prilikom planiranja i kupovine sadnog materijala poznavanje karakteristika voćne vrste tj. sorte.


Prilikom odabira sadnica marelice birajte sorte kasnije i produžene cvatnje kako bi izbjegli veće štete od proljetnih mrazeva.

Uglavnom odabir voćne vrste i sorte ovisi o prehrambenim navikama i preferencijama članova obitelji. Kruškoljupci će kupovati sorte krušaka sa različitim periodom dozrijevanja tako da mogu uživati u omiljenom voću tokom čitave godine, dok će ljubitelji egzotike birati nove voćne vrste. Ukoliko ste planirali ovo proljeće “povoćkati” svoje dvorište ili vrt, morate znati da imate još vrlo malo vremena da se sadnja odradi u optimalnim rokovima. Naime, sadnice golog korijena i balirane sadnice sade se u vrijeme mirovanja vegetacije, a izuzetak su kontejnirane sadnice koje se mogu saditi čitavu godinu u vrijeme kada uvjeti tla to dozvoljavaju. Zato uz ovaj podsjetnik pročitajte savjete vezane uz odabir i sadnju voćnih sadnica, kako bi se poštedjeli mogućih razočaranja vezanih uz primitak i rast odnosno razvoj nove voćkice.

Voćne sadnice nabavljajte isključivo u specijaliziranim trgovinama za promet poljoprivrednim sadnim materijalom kako bi bili sigurni u ispravnost kupljene robe. Naime, uz vanjsku kvalitetu sadnica koja je vidljiva golim okom (stupanj razvijenosti nadzemnog dijela i korijena) razlikujemo i unutarnju kvalitetu koju nam jamči certifikat proizvođača o sadnom materijalu i biljna putovnica (sortna čistoća i zdravstvena ispravnost). To je žuta ili plava etiketa sa podacima o kategoriji, proizvođaču, sorti, podlozi.


Certifikat proizvođača i biljna putovnica.

S obzirom na način prodaje razlikujemo tri “tipa” sadnog materijala, a to su sadnice golog korijena, balirane i kontejnirane sadnice. U posljednjih nekoliko godina rasadničari i trgovci svojski se trude upakirati sadnice na način da se olakša manipulacija i osigura kvaliteta i ispravnost do kranjeg korisnika. Pakiranja sve više podsjećaju na kutije od bombonjera, a sadrže informacije o proizvodu, osnovne upute glede sadnje i održavanja.

Sadnice golog korijena zahtijevaju nešto više pažnje u odnosu na balirane i kontejnirane. Ne biste trebali čekati više od dan dva nakon kupnje da ih posadite. Ukoliko vas u sadnji spriječe vremenske prilike ili neke druge obaveze, pobrinite se da u međuvremenu ne dođe do isušivanja korijena. Možete ih privremeno zatrapiti u vrtu ili zemljanom podrumu. Prije sadnje dobro ih je namočiti barem jedan sat u mješavinu vode, vrtne zemlje i stajskoga gnoja.


Izvađene sadnice golog korijena.

Kod baliranih sadnica prikraćeni korijen je u zamotan u vreću sa supstratom koja ga štiti od isušivanja. Naravno da sadnica ne može dugo “opstati” u takvom pakiranju, idealno je do mjesec dana. Vodite računa prilikom kupnje da je takva sadnica već neko vrijeme u trgovini i obratite pažnju na znakove dehidracije nadzemnog dijela (smežurana kora).


Balirane sadnice pripremljene za prodaju.

Nakon odabira sadnog mjesta iskopa se jama, no česte su nedoumice glede veličine sadne jame. Osnovne smjernice nalažu da promjer jame mora biti veći od promjera korijena da bi se žile nesmetano razmjestile i zauzele prirodan položaj u jami. Ako sadimo voćku u rahlo tlo, dovoljno je da jama bude dva puta veća od korijenova sustava, dok za teška, zbijena tla minimalno tri do četri puta. Svi oštećeni dijelovi korijena moraju se odstraniti na način da presjek reza bude ravan kako bi rana brže zacijeljila. Nakon što se na korijen nasipa sloj usitnjenog tla, u jamu možemo dodati zreli stajski gnoj, mineralna ili organska gnojiva, supstrat koji odgovara specifičnim potrebama voćne vrste, supstrat sa mljevenim staklom za zaštitu korijena od voluharica.

Treba paziti da gnojivo nije u direktnom kontaktu sa korijenom, a navedeni dodaci će osigurati bolje uvijete za kasniji razvoj voćke. Na kraju se jama zagrne sa ostatkom zemlje, dobro nagazi i zalije sa 20-30 litara vode. Preporuča se novo posađenu sadnicu vezati uz kolac koji će pružati zaštitu od lomljenja uslijed jačeg vjetra ili snijega. U proljetnoj sadnji ili nesposredno prije kretanja vegetacije, obavezno se provodi rez nadzemnog dijela tj. formiranje uzgojnog oblika.Osigurajte sadnicama zaštitnu mrežu, ako postoji opasnost od divljači (srne, zečevi). Jedna od najčešćih grešaka je preduboka sadnja, pa vodite računa da cijepljeno mjesto bude najmanje 10 cm iznad razine tla.


Mjesto cijepljenja je jasno vidljivo kao zadebljanje ili “guka” (jabuka na podlozi M-9), a voćka je zaštićena mrežom od divljači.

Za kraj jedna prigodna kineska poslovica: Najbolje vrijeme za sadnju drveća bilo je prije 20 godina. Drugo najbolje vrijeme je sada.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije