ČIJI JE TERMOPLIN?

Bitka za Termoplin (2): Gradskoj zlatnoj koki dobit je rasla za 115 posto!

Ivan Topolnjak boji se da će Grad koristiti Termoplin kao 'kasicu-prasicu'.

‘Bitka’ za Termoplin, koja posljednjih mjeseci traje između Grada Varaždina i Ivana Topolnjaka – omjer njihova vlasništva iznosi otprilike 51:46 – najbolje se može objasniti brojkama koje govore o uspješnosti poslovanja te kompanije. Grad pokušava povratiti većinu u Nadzornom odboru kako bi stekao mogućnost, može se iščitati iz izjava gradonačelnika Nevena Bosilja, aktivno utjecati na izbor novog direktora u proljeće iduće godine. Tada, naime, sadašnjoj direktorici Nevenki Grbac, bliskoj Topolnjakovoj suradnici, istječe mandat.

Nevenka Grbac na sjednici Gradskog vijeća 2017. godine (Foto: snimka zaslona)

Dobit od 3,1 milijun eura

Brojke govore da je Termoplin 2023. godinu završio s dobiti od 3,1 milijun eura (nakon oporezivanja 2,54 milijuna eura). Dio toga je isplaćen u obliku dividende, Gradu Varaždinu pripalo je nešto manje od 900 tisuća eura, a Ivanu Topolnjaku oko 800 tisuća.

Za lakše stavljanje te brojke u neki kontekst tu je podatak o stopi rasta: te godine dobit Termoplina rasla je po stopi od 112 posto! Godinu dana ranije dobit je iznosila 1,4 milijuna eura, da bi u 2023. skočila na 3,1 milijun.

Četvrti u Hrvatskoj

Prihodi Termoplina te godine iznosili su 49 milijuna eura, i u tom dijelu rast je bio oko 14 posto. Takva razina prihoda Termoplin stavlja na četvrto mjesto na listi tvrtki u istoj djelatnosti. Na vrhu je neprikosnoveno Prvo plinarsko društvo, koje drži oko 88 posto tržišta, a Termoplin je odmah iza HEP plina i Međimurje plina, a ispred Gradske plinare Zagreb.

Zanimljiv podatak je i Termoplinova neto profitna marža. Dok je u 2022. godini profitna marža ove tvrtke bila na razini one prosječne za tu djelatnost (oko 2,8 posto), prošle godine neto profitna marža Termoplina skočila je na 5,14 posto, dok je za djelatnost ostala na sličnoj razini od 2,93 posto.

‘Kasica-prasica’

Posljednjih godina Grad iz Termoplina redovito dobiva izdašne isplate u proračun temeljem ostvarene dobiti ili iz zadržane dobiti. No preuzimanje upravljačkih prava i njihovo aktivno i stvarno korištenje bila bi novost koja se može dvojako tumačiti, stoga drugi suvlasnik na tu mogućnost ne gleda blagonaklono.

“S obzirom na to da gradonačelnik Grada Varaždina, u svojstvu mandatara, najavljuje već i promjene u upravljačkoj strukturi, opravdana je bojazan da bi Termoplin uskoro mogao postati ‘kasica-prasica’ za financiranje radova ostalih, neprofitabilnih djelatnosti Grada, što zasigurno nije interes svih krajnjih potrošača plina, građana Varaždina”, iznio je svoj stav Ivan Topolnjak za Varaždinske vijesti.

Ivan Topolnjak (Foto: Marko Jurinec / PIXSELL)

Termoplin (trenutno) nije na prodaju

Situacija u vezi Termoplina tako se u vrlo kratkom vremenu promijenila. Prodaju gradskih dionica najavila je još vlast Ivana Čehoka, prije toga tome je bio sklon i gradonačelnik Goran Habuš, a ni novi gradonačelnik Neven Bosilj nije bio protiv toga. Ipak, s vremenom su se i stavovi i pozicije promijenili. A kakav će biti epilog borbe za Termoplin, za to valja još neko vrijeme pričekati – do proljeća.

Prethodni nastavak:

Bitka za Termoplin (1): Na proljeće se bira novi direktor ove uspješne tvrtke

Povezani sadržaj
Preporučeno
Najnovije