Donošenje novorođenčeta kući jedno je od najljepših i najradosnijih događaja koji će vam promijeniti život. Kako se pripremiti za neizbježne promjene u načinu života, a da pritom očuvate snagu i intimnost u braku?
Nakon što se vaša obitelj povećala za jednog člana, vaši će se životi stubokom promijeniti. To također može testirati i vaš brak. Ključno je uskladiti nove odgovornosti s održavanjem zdravog odnosa. Zato vam u nastavku koji slijedi donosimo 5 savjeta koji će vam pomoći da održite svoj brak jakim.
- Redovito komunicirajte
Otvorena i iskrena komunikacija kamen je temeljac svakog uspješnog braka, osobito u fazi dok je dijete još jako malo, kada emocije mogu buktati na sve strane, a rasporedi supružnika su kaotični. Lako je uspješno odgovoriti na svakodnevne zahtjeve i vlastite potrebe te želje i potrebe supružnika. Odvojite, stoga, dovoljno vremena za redovite razgovore, čak i ako su kratki. Pričajte o tome kako se svatko od vas osjeća – fizički, mentalno i emocionalno. Otvoreno razgovarajte o očekivanjima, strahovima i zabrinutostima kako biste spriječili nesporazume da isplivaju na površinu.
- Podijelite odgovornosti
Dolazak novorođenčeta često ubrzava tempo kućanskih obaveza i bitno je pravedno podijeliti odgovornosti kako se jedan partner ne bi osjećao preopterećeno. Briga o bebi je cjelodnevni posao i nitko ne bi trebao sam nositi sav teret. Sjednite i razgovarajte o tome kako možete podijeliti zadatke vezane uz bebu kao što su hranjenje, mijenjanje pelena, vrijeme kupanja i „noćne smjene“. Osim toga, kućanske poslove poput kuhanja, čišćenja, pranja rublja i kupnje namirnica potrebno je raspodijeliti na način koji se čini pravednim i održivim za oboje.
- Nađite vremena jedno za drugo
U vrtlogu brige o novorođenčetu lako se može dogoditi da vaš brak ode u drugi plan jer ste oboje usredotočeni na potrebe vaše bebe. Međutim, njegovanje vašeg odnosa ključno je za održavanje snažnog odnosa u ovom izazovnom vremenu. Pronalaženje vremena jedno za drugo ne mora značiti dugotrajne večere ili izlaske, pogotovo kada ste neispavani i iscrpljeni. Umjesto toga, razmislite o značajnim trenutcima vrijednima pažnje koji vam omogućuju da se ponovno povežete kao par. Ti trenuci mogu biti jednostavni poput zajedničkog jutarnjeg ispijanja kave, razgovora pred spavanja ili kratke šetnje s bebom.
- Polako ponovno uvedite intimnost
Nakon dolaska novorođenčeta, intimnost može biti drugačija, i to je u redu. Usredotočite se na male geste poput maženja, držanja za ruke ili nježne masaže kako biste zadržali bliskost poštujući vrijeme potrebno za zacjeljivanje i prilagodbu. Kada su oba partnera spremna, možete polako ponovno uvesti seksualnu intimnost, bez ikakvog pritiska. U tu svrhu dostupni su vibratori ili druge „igračke“ koji mogu olakšati proces, omogućujući fizički užitak na nježan način. To može pomoći da se oba partnera ponovno povežu dok se prilagođavaju novim zahtjevima roditeljstva, potičući bliskost čak i tijekom ove užurbane, iscrpljujuće faze.
- Pokušajte ne kritizirati
Kao novopečeni roditelji sigurno ćete često biti pod stresom. Ne dopustite da vaše frustracije iskalite na partneru. Naučite kako se nositi u određenim situacijama i komunicirajte o svemu što vas muči. Dok se snalazite u svojoj novoj ulozi, pokušajte ne kritizirati svog partnera ako nešto ne učini baš onako kako biste to vi možda učinili. Upamtite – učiniti nešto drugačije ne znači nužno da je to pogrešno. Radije pokušajte biti zahvalni na činjenici da daju sve od sebe, iako neće uvijek sve biti savršeno.
Usredotočujući se na ove elemente možete njegovati i svoj brak i svoju novu obitelj, stvarajući snažne temelje koji će vas voditi kroz vašu novu životnu ulogu.