Jedan inovativan društveno-politički projekt predstavljen je danas, a traži sudjelovanje građana. Evo kako je to zamišljeno…
Na konferenciji za medije danas je u Gradskoj vijećnici predstavljen projekt „Vijeće građana Varaždina“ te najavljen početak njegove provedbe.
Glavni pokretač projekta je Grad Varaždin uz financijsku podršku Zaklade Friedrich Ebert i Udruge gradova u Republici Hrvatskoj.
Ispred Grada Varaždina predstavljanju projekta prisustvovali su zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković te viša stručna savjetnica za posebne projekte, medije i međunarodne odnose Vesna Haluga. Partnera u projektu, Zakladu Friedrich Ebert Stiftung, predstavljala je Tijana Defar. Nazočili su i predstavnici udruge za razvoj civilnog društva SMART iz Rijeke, Igor Bajok i Tamara Fabac, koji pružaju savjetodavnu podršku te su zaduženi za pomoć Gradu Varaždinu u provedbi, a koordinaciju projekta preuzela je na temelju provedenog Javnog poziva, udruga mladih V. U. K., čije su predstavnice Jelena Brcković i Lea Labaš na konferenciji ukratko predstavile projekt.
Aktivno sudjelovanje građana
„Vijeće građana Varaždina“ zamišljeno je kao inicijativa koja će omogućiti građanima aktivno sudjelovanje u procesima odlučivanja, čime se želi potaknuti veća povezanost i suradnja između lokalne vlasti i zajednice.
„Izuzetno mi je drago što danas možemo predstaviti novi projekt u Varaždinu, usmjeren na direktno uključivanje naših sugrađana u aktivnosti i razvoju grada. Ovaj projekt pruža građanima priliku da aktivno sudjeluju u oblikovanju smjera kojim će Varaždin ići, a mi kao gradska uprava ozbiljno ćemo razmotriti njihove prijedloge, i gdje god će biti moguće, uključiti ih u naše buduće strategije. Građani će sa stručnjacima, sudjelovati u definiranju pravca razvoja Varaždina s fokusom na turizam budući da je Grad Varaždin sve jača kontinentalna destinacija. Ovo pitanje postaje sve važnije jer se, zbog se većeg broja turista, javljaju otpori prema dosadašnjem načinu razvoja turizma. Važno je odrediti granice održivog turizma i pronaći odgovore na izazove upravljanja turističkim rastom u Varaždinu. Sada je pravo vrijeme da otvorimo ovo ključno pitanje i potaknemo one koji dosad možda nisu bili spremni uključiti se“, rekao je zamjenik gradonačelnika Grada Varaždina Miroslav Marković.
Prvi nakon Rijeke
„Pohvaljujemo Grad Varaždin, gradonačelnika, a posebno zamjenika gradonačelnika, gospodina Markovića što su prepoznali važnost ovog projekta i da je Varaždin drugi grad u Hrvatskoj koji će provoditi ovaj projekt. U današnje vrijeme vidimo kako se većina demokracija u svijetu bori s krizom u vidu reprezentacije i legitimiteta. Pojedinci, ali i cijele grupe građana isključile su se iz procesa sudjelovanja u izborima stoga ono što moramo nužno napraviti jest demokratizirati demokraciju, privući upravo one koji su prestali sudjelovati u procesima odlučivanja. Studije pokazuju da skupina vrlo različitih građana dolazi do boljih rješenja od skupine sličnih ljudi te se tako stvaraju rješenja temeljena na širokom rasponu iskustava i životnih uvjeta. Sigurna sam da neće samo Varaždin imati velike koristi od projekta i preporuka koje će odabrani građani donijeti, već je ovo motivacija i za druge gradove u Hrvatskoj. Ovaj projekt samo je nastavak dobre suradnje Zaklade Friedrich Ebert s Gradom Varaždinom”, kazala je Tijana Defar iz „Friedrich Ebert Stiftung“.
Demokratske inovacije
„Vijeća građana i participativno budžetiranje glavne su i trenutno najpopularnije demokratske inovacije u svijetu u području jačanja sudioničke demokracije od lokalne do nadnacionalnih razina. Stoga je sjajno što je Grad Varaždin odlučio, uz postojeće participativno budžetiranje za djecu i za mlade, u svoju praksu uključivanja građana u procese donošenja odluka uvesti i vijeća građana. Uvjeren sam da će projekt Vijeće građana Varaždina biti barem jednako uspješan kao onaj koji je prije godinu dana proveden u Rijeci, a mi smo se rado odazvali pozivu da sve što smo napravili i naučili kroz taj projekt prenesemo kolegicama i kolegama u Varaždinu”, rekao je Igor Bajok, voditelj projekta „Vijeće građana Rijeke“ iz Udruge za razvoj civilnog društva SMART.
Prva faza već od četvrtka
“Izrazito smo uzbuđeni te nas veseli ovaj projekt, a prva faza projekta kreće već u četvrtak kada će naši volonteri izaći na teren i dijeliti pozivnice gradonačelnika kućanstvima koja su nasumičnim odabirom danas ovdje odabrana. Pozivamo sve građane koji će dobiti pozivnicu gradonačelnika da se uključe u ovaj projekt. Mogu se prijaviti svi članovi kućanstva stariji od 16 godina, a nakon prve faze, krećemo s drugom fazom u kojoj anketari osobno dolaze u kućanstva sa željom da potaknu potencijalne članove VGV-a da se uključe. Svi građani koji se iz odabranih ulica odluče prijaviti, također ćemo odabrati metodom nasumičnog odabira, sveukupno njih 29. Odabrani članovi Vijeća građana Varaždina ulaze u proces te ćemo im uručiti poziv na prvu sjednicu koja je predviđena 18. siječnja iduće godine“, najavila je voditeljica projekta iz udruge mladih V. U. K. Jelena Brcković.
Kakav turizam želimo?
Vijeće građana Varaždina je neformalno i nestranačko tijelo koje će činiti 29 nasumično odabranih građanki i građana Grada Varaždina (Varaždin, Črnec, Donji Kućan, Gojanec, Gornji Kućan, Hrašćica, Jalkovec, Kućan Marof, Poljana Biškupečka, Zbelava) različite dobi i spola koji predstavljaju „Varaždin u malom“. Vijeće građana Varaždina formira se odlukom gradonačelnika, na rok od šest mjeseci, s ciljem formiranja odgovora na pitanje: Kakav turizam želimo u Varaždinu?
Prva faza ili faza distribucije pozivnica gradonačelnika počinje u četvrtak, 14. studenog 2024. godine, te će na adrese građana čije su ulice na konferenciji nasumično odabrane za sudjelovanje u projektu, stići pozivnice gradonačelnika za sudjelovanje u Vijeću građana Varaždina. Već od ponedjeljka 18. studenog 2024. godine na kućni prag građana koji su nasumično odabrani za sudjelovanje pozvonit će educirani anketari koji će građane potaknuti da se prijave i sudjeluju u Vijeću građana Varaždina. Oni će biti prvi kontakt i osobe koje će moći objasniti građanima više o projektu, kako i gdje se uključiti.
Radionice i edukacije
Druga faza ili faza edukacije počet će sredinom siječnja i trajati kroz cijelu veljaču. Tada će se za 29 članova VGV-a organizirati 5 susreta (radionice i edukacije sa stručnjacima iz sektora turizma) kroz koje će imati priliku naučiti više o trenutnom stanju turizma u Varaždinu, općenito o turizmu i, naposljetku, izraditi preporuke za Grad Varaždin.
Zadnja faza odnosi se na pripremanje dokumenta preporuka te predaja preporuka gradonačelniku Grada Varaždina, a potom i zagovaranje da te izrađene preporuke zaista postanu dio važnih strateških dokumenata.
U nastavku slijedi popis nasumično izabranih ulica na današnjoj konferenciji u koje će stići sveukupno 1500 pozivnih pisma gradonačelnika građankama i građanima Varaždina za sudjelovanje u Vijeću građana Varaždina.
Odabrane ulice
Glavne ulice u gradu Varaždinu:
Moslavačka ulica
Sajmišna ulica
Trg bana Jelačića
Trg Ivana Perkovca
Ulica Antuna Mihanovića
Ulica Ljudevita Gaja
Ulica Zrinskih i Frankopana
Varteksova ulica
Međimurska ulica
Osječka ulica
Trg Matije Gupca
Ulica Frana Kurelca
Ulica grada Koblenza
Ulica Mirka Bogovića
Ulica Nikole Tesle
Ulica šemovečkih žrtava
Bosanska ulica
Kratka ulica
Šibenska ulica
Ulica Augusta Harambašića
Ulica Bože Težaka
Ulica Janka Jurkovića
Ulica Ljudevita Filipca
Vidovečka ulica
Pomoćne ulice u gradu Varaždinu:
Kapucinski trg
Školska ulica
Kućanska ulica
Trg Pavla Štoosa
Ulica Ante Starčevića
Ulica Marka Marulića
U preostalih 9 naselja u Varaždinu izabrane su glavne ulice:
Osječka ulica
Radnička ulica
Ulica Ljudevita Gaja
Ulica Stjepana Lazara – Šokca
Zelena ulica
Pomoćne ulice u preostalih 9 naselja su:
Zavojna ulica
Kalnička cesta
Varaždinska ulica
Nasumičnim odabirom izabrano je 29 ulica grada Varaždina te dodatnih 9 pomoćnih ulica koje će se koristiti ako u glavnim ulicama ne bude dovoljan broj kućanstava.
Svakome po 150 eura
Sudjelovanje u Vijeću građana Varaždina je dobrovoljno, a svaki član Vijeća građana Varaždina koji će sudjelovati na svih pet susreta Vijeća ili, iznimno, na najmanje četiri od pet susreta, dobit će naknadu u visini od 150 eura neto. Isplata naknade članovima Vijeća građana Varaždina izvršit će se temeljem ugovora o djelu, najkasnije 10 radnih dana od posljednjeg susreta Vijeća građana Varaždina koji je planiran za 21. veljače 2025. Uz navedeno, za svaki susret Vijeća građana Varaždina bit će organizirana zakuska i osvježenje za sve članove Vijeća čiji je zadatak da izrade kvalitetne preporuke o pitanju turizma u Varaždinu.