Opća bolnica Varaždin

FOTO U varaždinskoj bolnici prvi put obilježen Svjetski dan prijevremeno rođene djece

Pohvalno!

Neka su djeca prilično nestrpljiva te dođu na svijet prije 37. tjedna trudnoće. Njihova tjelesna težina je niža od 2 500 grama te ih stoga što su tako mali nazivamo Palčićima.

Palčići imaju svoj dan – Svjetski dan prijevremeno rođene djece koji je prvi put obilježen 17. studenog 2011. godine. Posvećen je prijevremeno rođenoj djeci, njihovim roditeljima i zdravstvenim radnicima koji o njima skrbe.

Prvi je put ovaj dan u petak obilježen i u Općoj bolnici Varaždin, u veseloj i ugodnoj atmosferi, uz nekoliko korisnih i zanimljivih informacija te druženje roditelja Palčića, liječnika i medicinskih sestara.

Tomislav Sajko, dr. med. spec. pedijatar – subspec. neonatolog, voditelj Odjela za neonatologiju i JIL novorođenčadi Opće bolnice Varaždin rekao je da se Svjetski dan prijevremeno rođene djece obilježava na inicijativu Europske fondacije za njegu novorođenčadi i roditelja djece koji su prijevremeno rođena, kako bi se ukazalo na važnost brige o Palčićima.

– U svijetu imamo 13.4 milijuna prijevremeno rođene djece, od tog broja milijun ih, nažalost, umire. Kada pogledamo nerazvijene zemlje, devet od deset rođenih prijevremeno umru, dok u razvijenim zemljama preživi njih devetero. Treba mnogo truda i multidisciplinaran pristup da bi se kod te djece dobio optimalni razvoj. Što je dijete ranije rođeno, veća je vjerojatnost da će imati neke poteškoće u razvoju, a pravilnom i pravovremenom intervencijom te se poteškoće izbjegavaju – rekao je Sajko.

Opća bolnica Varaždin u zbrinjavanju je druga razina, dodao je, što znači da bi trebali zbrinjavati djecu od 32 tjedna na više, odnosno težine od 1500 grama na više.

– Nikad ne možete znati hoće li se netko poroditi ranije. Nekada se porod ne može izbjeći i tada treba pravovremeno i adekvatno intervenirati da se dijete u najboljem stanju transportira u centar više razine, iako bi bilo najbolje da je dijete još u majci kada se transportira. U našoj smo bolnici over godine imali dijete od 700 grama, 26 tjedana, koje je bilo zbrinuto, intubirano, dobilo je surfaktant i lijekovieprije polaska i ono što je bitno, mora doći utopljeno na ciljno mjesto što je bilo uspješno napravljeno. Dijete su nam vratili iz Zagreba i nakon još mjesec dana kako je bio kod nas, mogli smo ga otpustiti kući. Ima on određenu terapiju koju sad prima, ali važan je multidisciplinarni pristup. Fizijatar, neuropedijatar, oftalmolo – sve se mora pratiti kako bi se dobio optimalan odgovor. I naravno, roditelji su ti koji vježbaju i sve rade, a moraju imati potporu društva da to bude što lakše – kazao je Sajko.

Istaknuo je da varaždinska bolnica ima 1200 poroda, od kojih su 7 posto prematurusi, odnosno nedonoščad. Prošle je godine bilo 88-ero takve djece, a šestero ih je završilo u Zagrebu zbog poteškoća s disanjem i drugih komplikacija koje prerano rođena djeca razvijaju.

Glavna sestra Odjela za neonatologiju i JIL novorođenčadi Mihaela Samac-Vinter bacc. med. techn istaknula je da je Opća bolnica Varaždin obilježila 17. studenoga kako bi podržala sve male Palčiće koji se rode u njihovom rodilištu.

– Želimo pokazati da su ti Palčići najhrabrija mala bića, iznimno su uporni i hrabri, a mi smo tu da im pomognemo da lakše prebrode intrauterini razvoj, da im ovaj naš vanjski svijet bude što laganiji i bolji. Treba pomoći i roditeljima jer su poprilično uplašeni, pogotovo majke koje su prijevremeno rodile, a s tim ide i strah kako će to dalje biti, hoće li imati neke posljedice i općenito za daljnji razvoj djeteta, mi smo tu da im pomognemo, da ih savjetujemo da ih ohrabrimo i za sad to uspijevamo – kazala je Samac-Vinter.

U znak podrške prijevremeno rođenoj djeci, u krugu bolnice okupljeni su zajedno u zrak pustili desetke ljubičastih i bijelih balona, a podršku Palčićima i njihovim roditeljima, kao i svim liječnicima te medicinskim sestrama i tehničarima Odjela pružili su i pomoćnica ravnatelja OBV Željka Gajski, univ. mag. med. techn. te ravnatelj varaždinske bolnice doc. dr. sc. Damir Poljak.

– Ljubičasta boja je simbol Palčića jer predstavlja osjetljivost i iznimnost, što dobro opisuje te mališane – oni jesu iznimni i jako su hrabri, bore se srčano za svoj mali, ali itekako vrijedan život, a mi smo tu za njih uvijek i drago nam je da u Općoj bolnici Varaždin možemo biti dio njihovog života. Palac gore za Palčiće – rekao je ravnatelj Poljak.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Najnovije