Izložba donosi uvid u povijest sporta u Varaždinu kroz protekla dva stoljeća.
Veliki dio Varaždinaca, posebice sportaši i zaljubljenici u sport, dugi niz godina bave se inicijativom za osnivanjem Muzeja sporta u Varaždinu, a taj trenutak napokon je došao – u četvrtak je u Gradskoj sportskoj dvorani Varaždin uz prisutnost mnogih poznatih lica otvoren Muzej za poluvrijeme.
Ovom važnom događaju nazočili su gradonačelnik Grada Varaždina Neven Bosilj, ravnatelj Gradskoj muzeja Varaždin Miran Bojanić Morandini, muzejska savjetnica i autorica postava Spomenka Težak te predstavnici obitelji Takač.
Na svečanom otvorenju, ravnatelj Gradskog muzeja Miran Bojanić Morandini zahvalio je svima koji su sudjelovali u ostvarenju ove priče.
Sportska baština
„Vjerujem da će ova izložbeni postav biti jedan od posjećenijih u našem gradu jer je otvoren gotovo čitavo vrijeme, besplatan je za razgled i svako malo netko će zastati između poluvremena i pregledati ovu vrijednu zbirku.“ – izjavio je.
“Sportska baština nešto je što nas večeras povezuje, i drago mi je što sam dio ove priče. Briga i skrb o sportskoj baštini, kao i o svim drugim vrstama baštine, složen je i zahtjevan posao koji je često neshvaćen i podcijenjen. Ipak, Varaždin se ističe po svom odnosu prema očuvanju sportske povijesti, a to dokazuje i činjenica da mnogi Varaždinci i danas skupljaju vrijedne predmete kako bi očuvali ovu baštinu.” – rekla je Spomenka Težak, autorica izložbenog postava i muzejska savjetnica.
„Počašćeni smo što smo ovdje kako bi zajedno otvorili izložbu u spomen na mojeg oca koji je bio svestrani sportaš – jednako je bio dobar u hokeju, atletici i tenisu. Uspješno je prelazio mnoge prepreke u životu i sportu i stizao do cilja. Ovo je veliki uspjeh i poticaj ambicioznim mladim talentima koji će u budućnosti ostaviti svoj trag. Moj otac duboko je vjerovao kako će se ovo ostvariti – rekla je Marina Radenković, kćer Artura Takača.
Ostavština Artura Takača
„Napokon smo ostvarili jedno obećanje koje je dano prije mnogo godina i pronašli smo idealan prostor za ovaj muzej. Smješten između velike i male dvorane, ovaj prostor je savršen jer će posjetitelji, između utakmica na koje dolaze, moći razgledati izložbu, ali i u vrijeme kada se utakmice ne održavaju,” izjavio je gradonačelnik Bosilj.
Na kraju, gradonačelnik je sa zadovoljstvom proglasio izložbu otvorenom, pozvavši sve Varaždince i ljubitelje sporta da posjete muzej i uživaju u priči o bogatoj sportskoj povijesti i tradiciji grada.
Muzej za poluvrijeme izložbeni je postav ostvaren iz Zbirki donacije Artura Takača i varaždinskog sporta iz Gradskog muzeja Varaždin. Donosi uvid u povijest sporta u Varaždinu koja se proteže kroz protekla dva stoljeća. Veliki dio izloženih predmeta prikupljen je 1979. za Stalnu izložbu fizičke kulture i sporta koja je bila postavljena u današnjoj dvorani Srednjoškolac, dok je drugi dio predmeta prikupljen u proteklih dvadeset godina darovima varaždinskih građana i sportaša.
Izloženi su i predmeti koji govore o povijesti onih sportova koji su u određenom vremenu bili dio sportskog života Grada. Znatan dio postava posvećen je sportskome djelovanju Artura Takača, od njegovih početaka kao istaknutog i svestranog varaždinskog sportaša pa do njegova djelovanja u Međunarodnom olimpijskom odboru. Izložen je dio predmeta iz Takačeve ostavštine koju je je on osobno darovao gradu Varaždinu 1993. godine.