"Moja poruka svim ženama je da odlaze na preventivne preglede", poručuje dobitnica Nagrade za životno djelo Grada Varaždina.
Marija Hrašćanec i Nikola Dugandžić ovogodišnji su dobitnici Nagrade Grada Varaždina za životno djelo. Njima, kao i ostalim laureatima, priznanja su uručena jučer na svečanoj sjednici Gradskog vijeća u povodu Dana grada.
Dugogodišnja predsjednica Mammae kluba Varaždin, Marija Hrašćanec, nagradu je dobila za predani rad, humanitarno djelovanje i posvećenost oboljelima od raka dojke.
Svoju biografiju, ističe Marija Hrašćanec, počinje datumom svog drugog rođenja. Bio je to dan njezine prve operacije karcinoma dojke.
U mirovinu otišla 1996. godine
Sve je počelo 1996. godine, kada je otišla u mirovinu nakon što je radni vijek provela kao učiteljica razredne nastave na II. osnovnoj školi u Varaždinu.
“U zasluženu mirovinu otišla sam ne znajući da u sebi nosim tu zloćudnu bolest, rak dojke. To je bilo u devetom mjesecu, a u jedanaestom mjesecu već sam bila operirana”, prisjeća se Marija Hrašćanec.
Uslijedila je uspješna rehabilitacija. No bolest se nakon 14 godina javila u drugoj dojci. Opet su uslijedile operacije, kemoterapije, zračenja.
Od iste bolesti umire sestra
Godine 1998., nakon smrti njezine sestre od iste bolesti, Županijska liga okuplja operirane žene te se ona uključuje u rad. Želja joj je bila pomoći operiranim ženama kad već nije mogla pomoći svojoj sestri. Za to je krivila i sebe zbog svoje nedovoljne informiranosti o ovoj bolesti.
Zajedno s još pet suradnica 1999. godine osniva “Udrugu žena oboljelih na dojku”, danas “Mammae klub Varaždin”, i predsjednica je cijelo to vrijeme.
“Posvetila sam se radu u udruzi baš radi toga da osvijestim žene o potrebi vođenja brige o svojem zdravlju”, kaže te dodaje: “Kad smo osnovali udrugu, počeo je, mogu reći, moj drugi radni vijek. I trajao je 25 godina.”
Mnoštvo edukacija, mnogo učenja
Udruga u tome razdoblju postaje i članica “Europa Donne Hrvatska” iste godine. Marija Hrašćanec ulazi u predsjedništvo EDH i ostaje u predsjedništvu sve do 2010. godine, kada se zbog recidiva bolesti nije više mogla dovoljno posvetiti radu u Nadzornom odboru.
“Prošla sam jako puno edukacija, i to sa zadovoljstvom”, kaže.
Već u studenom 1999. godine uključuje se u edukaciju u programu “Vrijeme oporavka – pogled u budućnost” za volonterku pružanja psihološke pomoći. Završava edukaciju 2000. godine i doedukaciju istog programa 2006. godine. Od 2000. godine volontira u Općoj bolnici Varaždin, s jednim prekidom za vrijeme svoje rehabilitacije nakon recidiva bolesti.
Angažirana u Općoj bolnici
Prestankom rada predsjednika Županijske lige dr. Zdravka Zgrebeca u OB Varaždin prestaje njezin volonterski rad pružanja psihološke pomoći u bolnici i nastavlja se samo u Udruzi. No donošenjem Nacionalnog preventivnog programa ponovno se vraća u Opću bolnicu Varaždin pomažući ženama u pripremi za mamografski screening.
Godine 2000. uključuje se u projekt “Mreže” kojeg je organizirala Udruga s bolestima dojke Split i dobiva uvjerenje o uspješno završenom ciklusu edukacije: “O razvoju volonterskih programa”. Stekla je znanja pisanja projekata, a prvi projekt s kojim se udruga javlja na natječaj dobiva trogodišnju institucionalnu potporu Nacionalne zaklade za civilno društvo.
Mobilni mamograf
Prvi pregledi mobilnim mamografom, za što su skupljali novac donacijama građana, njezinom su se zaslugom obavljali u Varaždinu i Varaždinskoj županiji kako bi dospjeli do što većeg broja žena u ruralnim sredinama.
Autorica je monografije rada Udruge promovirane u lipnju 2011. godine. Uz dopredsjednicu Udruge, kao educirane volonterke, provodila je, najprije u suradnji sa Županijskom ligom, a onda samostalno, po mjesnim zajednicama, radnim organizacijama, klubovima žena, školama, preventivno-edukativni program s radionicama samopregleda dojki.
Prepoznat njezin rad
I Veleučilište sestrinstva ju je koristilo kao predavačicu s osobnim iskustvom. Rad Udruge prate i mediji pa je bila predložena za osobu godine, a u emisiji za ravnopravnost spolova snimljena je emisija o njoj kao uspješnoj ženi.
Sudjeluje kao predstavnica svih udruga RH u Povjerenstvu za donošenje Nacionalnog preventivnog programa raka dojke pri Ministarstvu zdravstva. Godine 2013. osniva se na državnoj razini Savez udruga protiv raka dojke te ulazi u njezino predsjedništvo.
Godine 2014. dobiva u Gradskoj skupštini Grada Zagreba nagradu “Vesna Andrijević Matovac” za dugogodišnju predanost i posvećenost oboljelima od raka dojke. Aktivno sudjeluje u uspješnom skupljanju sredstava za kupnju novog mamografa za varaždinsku bolnicu.
“Žene, brinite o svome zdravlju”
“Tijekom rada u Udruzi bio mi je cilj pomoći ženama u postoperativnoj rehabilitaciji. Dakle, pomoći ženi da se vrati u normalan tijek života koji je u tom jednom trenutku, prilikom dobivanja te opake dijagnoze, bio prekinut”, priča Marija Hrašćanec.
Od ove godine povlači se s mjesta predsjednice Udruge.
“Novom predsjedništvu koje bude izabrano želim da nastavi istim putem. Ne mora dočekati 25 godina, ali neka nastavi daljnji rad Udruge”, poručuje.
I, za kraj, poruka svim ženama:
“Moja poruka svim ženama je da vode brigu o svom zdravlju i da odlaze na preventivne preglede.”