Grad Ivanec

Batinić poručio Habijanu oko kamenoloma: ‘Izađite pred građane i objasnite im…’

Gradonačelnik Ivanca smatra da ministar traži opravdanje za otvaranje kamenoloma

Gradonačelnik Grada Ivanca Milorad Batinić reagirao je na medijske izjave HDZ-ovog ministra pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damira Habijana, koji se oglasio u povodu rješenja koje je Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije RH donijelo nakon postupka u kome se ocjenjivalo je li planirano otvaranje kamenoloma Siljevec prihvatljivo za ekološku mrežu.

Zahtjev za ocjenjivanje ministarstvu je uputila tvrtka Geomin iz Zagreba, kao nositelj investicije. Podsjećamo da je sada ministar Damir Habijan prije dvije godine bio protiv devastacije Ivančice te rekao da se ne smije dozvoliti da prevladaju interesi i novac.

Batinićevu izjavu prenosimo u cijelosti.

„Ako vladajuća politička garnitura doista misli ozbiljno kada posredstvom svojih ministara sada odjednom susretljivo poručuje građanima da po pitanju otvaranja kamenoloma na Siljevcu „treba slušati ljude te da javnost ne smije biti isključena“ iz ovog postupka, onda je rješenje vrlo jednostavno. Kada Sabor bude donosio Zakon o proglašenju Parka prirode Zagorske gore, onda neka podrži zahtjev koji je Grad Ivanec u rujnu lani uputio u Javno savjetovanju o Nacrtu prijedloga toga zakona. A to je potpuna zabrana  eksploatacije i obustava svih postupaka i zahvata za istraživanje mineralnih sirovina unutar granica zaštićenog područja. Nema druge. Ili si za ili si protiv.

U rješenju Ministarstva stoji, naime, da se kod zahvata otvaranja kamenoloma Siljevec i pristupnog puta ne može isključiti mogućnost značajnih negativnih utjecaja na očuvanje i cjelovitost područja ekološke mreže.

S obzirom na ovakvu ocjenu, kojom se „ne isključuje“ mogućnost da će kamenolom površine 44,10 ha (od čega bi se eksploatacija odvijala na 27 ha) rezultirati gubitkom staništa brojnih vrsta flore i faune, Ministarstvo je odredilo da se ovaj zahvat upućuje na tzv. glavnu ocjenu. To je postupak u kome slijede terenska i druga istraživanja u kojima će se detaljno sagledavati i analizirati svi mogući negativni utjecaji kamenoloma.

Ovo „šareno“, što sada izjavljuje ministar Habijan, a to je da će se u tom postupku „pokušati pronaći alternativna rješenja za ostvarivanje cilja zahvata, kao i mjere kojima je moguće ublažiti utjecaje“, svima nama koji se borimo protiv kamenoloma na Ivančici, zvuči točno onako kao što treba zvučati – a to je opravdavanje otvaranja kamenoloma, i to u svilenim rukavicama.

Još je gore „kukavičje jaje“ koje ministar Habijan podmeće u nastavku, kada izjavljuje sljedeće: „Ukoliko se i glavnom ocjenom utvrdi da je zahvat i dalje neprihvatljiv, onda je moguće provesti utvrđivanje prevladavajućeg javnog interesa uz sudjelovanje javnosti.  A to znači: ako „pretegne“ interes za otvaranje kamenoloma (čiji?), onda će se „zahvat (čitaj: otvaranje kamenoloma) izvesti uz kompenzaciju“. A to znači nadoknađivanje „žrtvovanog“ područja zamjenskim područjem, prirodnim ili umjetno načinjenim“.

Doista bih volio da ministar Habijan dođe pred građane Željeznice, Margečana i okolice i osobno im rastumači na koji će im to način na „žrtvovanom“ području kompenzirati uništen život pokraj kamenoloma?

Kako će im nadoknaditi trajno izgubljenu kvalitetu života zbog prijevoza teških tereta kraj njihovih prozora, prašine, miniranja, detonacija, smanjenu vrijednost nekretnina, uništenu floru i faunu, opasnost po izvore vode? Kako će lokalnoj zajednici kompenzirati demografski slom i iseljavanje? A sve to zbog financijske koristi moćnih poduzetničkih lobija, što potvrđuje podatak da planirane količine za eksploataciju iznose više od 15 milijuna m3 kamena!

Nemojmo se zavaravati: Politika je ta koja će donijeti konačnu odluku o kamenolomu pa stoga ove iznenadne kooperativne izjave o potrebi „osluškivanja“ stavova javnosti zvuče kao da su vladajući prespavali zadnje dvije godine.

Pa gdje su bili i zašto nisu „osluškivali“ javnost na zborovima građana Ivanečke Željeznice i okolnih naselja? Zašto su ostali gluhi na revolt, nezadovoljstvo i ogorčenje građana zbog namjere otvaranja kamenoloma? Zašto nema nikakve reakcije ni Vlade ni Županije na peticiju protiv kamenoloma koju je potpisalo skoro 10.000 građana cijelog Sjevera Hrvatske? Ne znam što su oni osluškivali, ali mi smo itekako dobro oslušnuli znakovitu izjavu aktualnog varaždinskog župana, koji je potpisivanje peticije u Varaždinu nazvao „cirkusiranjem pod njegovim prozorom“.

S jednom izjavom ministra Habijana se slažem, a to je da je ovdje „riječ o zaštiti prirode i njezinom očuvanju za buduće generacije“. No, je li to doista tako, pokazat će se kod donošenja Zakona o proglašenju Parka prirode Zagorske gore. Onda će se vidjeti koji će „prevladavajući“ interes pretegnuti: interes krupnog kapitala, koji se opravdava „javnim interesom“ ili interes malih ljudi, koji samo žele da im ostavite na miru njihove živote, domove i prirodu.

Ponavljam, Grad Ivanec vam je ponudio rješenje: Potpuna zabrana eksploatacije i obustava svih postupaka za istraživanje u cilju otvaranja kamenoloma Siljevec. I točka.“

Povezani sadržaj
Preporučeno
Najnovije