
Promjene će obuhvatiti svih 11 kategorija pacijenata, najava je iz Ministarstva zdravstva.
Ministrica zdravstva Irena Hrstić ovog je tjedna predstavila planove o izmjenama i dopunama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju s ciljem povećanja naknada za slučajeve bolovanja. Najava je izazvala značajne reakcije, posebice iz redova stranke Možemo, koja je uputila vlastiti prijedlog zakonskih izmjena, saznaje N1.
Oporbena stranka Možemo traži da se naknade za dugotrajno bolovanje usklađuju s visinom prosječne plaće u Hrvatskoj jednom godišnje. Zastupnica Ivana Kekin istaknula je da su mnogi dugotrajni onkološki pacijenti prisiljeni preživljavati s naknadama od svega 300 do 500 eura mjesečno, što je rezultat višegodišnjeg zanemarivanja usklađivanja iznosa s rastom prosječne plaće.
Problem i inkluzivni dodatak
O tome je nedavno u Hrvatskom saboru opširno govorila saborska zastupnica Dubravka Novak iz Varaždina, kada je upozorila i na problematiku inkluzivnog dodatka.
“Kako bismo poboljšali učinkovitost inkluzivnog dodatka, potrebni su nam hitni koraci. Obraćam se resornom ministarstvu, Vladi i svima nama. Apeliram da što prije predloži bitno povećan iznos inkluzivnog dodatka ili barem njegovo redovno usklađenje, što sada nije tako. Dvije godine je star zakon, nema usklađenja. Naknadu za dugotrajno bolovanje također treba povećati jer je daleko ispod minimalne plaće”, rekla je Novak.
Bolesnici u problemima
Kekin je upozorila da mnogi onkološki pacijenti preživljavaju s nedostatnim primanjima.
“To je zato je jer se naknade nisu usklađivale još od 2006. godine. Tada je prosječna plaća iznosila oko 600 eura. Danas je ta plaća 1366 eura, ali naknade nisu povećane ni za cent”, upozorila je Kekin.
Kao primjer, navela je slučaj osobe kojoj je 2014. određena naknada od 280 eura na temelju posljednjih šest primljenih plaća, a taj se iznos do danas nije promijenio, unatoč porastu prosječne plaće za 80 posto.
Najava iz Ministarstva
Iz Ministarstva zdravstva poručili su da su u pripremi značajna povećanja. Prema planiranim izmjenama, najviši iznos naknada povećat će se s dosadašnjih 565 eura na 995 eura, dok će se najniži iznos definirati na 80 posto proračunske osnovice, odnosno 353,15 eura.
“Promjene će obuhvatiti svih 11 kategorija pacijenata definiranih člankom 39. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju”, naveli su iz Ministarstva, ističući da se povećanja odnose na sve osiguranike, a ne isključivo na onkološke pacijente.