
Varaždin doista ide naprijed, ali u rušenju standarda građana, poručuju iz HNS-a.
Iz Gradske organizacije HNS-a Varaždin upozorili su na negativne učinke niza poskupljenja komunalnih usluga na životni standard građana.
U svojem priopćenju navode kako su, nakon komunalne naknade, spomeničke rente i parkiranja, porasle i cijene odvoza otpada, a proteklih dana i – opskrba vodom.
Iz stranke ističu da su računi za otpad u odnosu na siječanj uvećani za više od 50 posto, pri čemu izražavaju nezadovoljstvo objašnjenjima Nadzornog odbora o troškovima zbrinjavanja od 400 eura po toni te navode kako iz gradske uprave nisu zaprimili transparentan izračun.
Također navode da će najnovija odluka o poskupljenju vode uvećati prosječne račune za 25 posto, ukazujući pritom na različito postupanje SDP-a u Varaždinu i Bjelovaru po pitanju opravdanja rasta troškova komunalnih poduzeća:
“Tamo je SDP glasno zatražio hitno vraćanje cijena na staro, tvrdeći da nema opravdanja za poskupljenje i da se teret ne smije prebacivati na građane, već pokriti iz dobiti poduzeća. Zanimljivo, bjelovarska komunalna tvrtka za povećanje cijena navodi potpuno iste razloge kao i Varkom.”
Prema izračunu HNS-a, trošak novih poskupljenja do kraja godine dostići će iznos u visini trećine prosječne mjesečne mirovine u Varaždinu, zbog čega su uputili javno pitanje gradonačelniku Nevenu Bosilju.
“Pitamo ga otvoreno: jesu li podmetanja o kojima govori sva ova njegova povećanja cijena ili je u pravu samo u tome da Varaždin doista ide naprijed – ali isključivo u rušenje standarda građana i dizanje cijena?”, stoji u priopćenju.
Iz stranke zaključuju kako razumiju opći rast troškova energenata i rada, ali drže da bi se rješenja trebala tražiti unutar samog sustava upravljanja.
“Kao narodna stranka smatramo da je dužnost gradske vlasti iscrpiti sve mogućnosti ušteda i racionalizacije te boljeg upravljanja sustavom, a ne gurati ruke u džepove građana. Varaždin zaslužuje odgovornu i socijalno osjetljivu politiku – s manje PR trikova i lažnih opravdanja, a više istinske brige za standard naših ljudi i očuvanje dostojanstva svakog pojedinca”, poručuju iz HNS-a.



