FOTO Znameniti Varaždinci koje ne smijemo zaboraviti

Prvog dana mjeseca studenoga prisjećamo se onih koji su nam bliski i odajemo im počast. No, postoji velik broj onih koji su nas zadužili, a, kako vrijeme prolazi, oni blijede iz našeg kolektivnog sjećanja. I tako svakog dana sudjelujemo u društvenom životu, prolazimo kroz škole, knjižnice, muzeje, a rijetko nam na um padne da je netko svoj život posvetio razvoju onoga što mi poimamo kao prirodnu datost. Stoga je ovaj tekst neka vrsta posvete onima čiji je rad od iznimnog značaja, za našu županiju, ali i šire, a čija se imena pomalo gube i nestaju u magli našeg sjećanja.

Prisjetimo se stoga nekih od velikana pokopanih na tom velebnom groblju.

Krešimir Filić (1891. – 1972.)

Velik dio svojeg života posvetio je radu u Gradskom muzeju Varaždin te je neko vrijeme bio i ravnatelj. Opsežna je i njegova literarna djelatnost.

Franjo Košćec (1882.- 1968.)

Profesor prirodopisa, entomolog i botaničar, najpoznatiji po osnivanju Entomološkog odjela u Gradskom muzeju Varaždin. Njegova zbirka kukaca sadrži preko 30 tisuća kukaca, razvio je i vlastitu metodu prepariranja manjih kukaca.

Zvonko Milković (1888. – 1978.)

Doktor prava, odvjetnik, pjesnik, novinar i putopisac. Obično ga se naziva najvažnijim varaždinskim pjesnikom, a on je tu titulu i umnogome opravdao velikim brojem rodoljubnih pjesama.

Lujo Pihler (1875. – 1952.)

Iznimno poštovan i cijenjen pedagog, čemu svjedoči i nadgrobni spomenik koji su mu podgili njegovi učenici. Bavio se glazbom, slikarstvom i crtanjem.

Vatroslav Jagić (1838. – 1923.)

Slavist čije ime uvelike nadilazi granice Hrvatske, a umnogome je zadužio i suvremenu slavistiku. Bio je iznimno produktivan znanstvenik i autor.

Miljenko Stančić (1926. – 1977.)

Jedan od najvećih hrvatskih slikara. Zastupao je pravce individualizma, intimizma i nadrealizma. Kako je sam rekao, ‘Varaždin mi je mjera i obrazac’.

Ivan Padovec (1800. – 1873.)

Virtuoz na gitari i izniman skladatelj. Čak i kad je oslijepio ostao je aktivan kao pedagog, sladatelj, virtuoz i graditelj gitara. Također, po njegovu nacrtu je napravljena gitara s deset žica.

Nepravedno je prema svima koji su izostavljeni, no pretežak bi zadatak bio pobrojati sve značajne Varaždinke i Varaždince koji su pokopani na varaždinskom groblju.

Ipak, ovo je odavanje počasti svima koji su svoj trud i znanje utkali u tkivo društva u kojem danas živimo i djelujemo.

U nastavku se nalazi još fotografija, kao obilježenih grobova, tako i onih na kojima nema natpisa.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije