U dvorani Policijske uprave varaždinske održano je predavanje o novom načinu komunikacije između građana i policije pod nazivom e-dojava.
Predavanje je održano 13. listopada, a govorili su voditelj službe policije Darko Dragičević, voditelj Operativno-komunikacijskog centra Krunoslav Canjuga i glasnogovornica PU varaždinske Marina Kolarić.
Sam program predstavljen je na razini cijele države, no nije u svim policijskim upravama jednako proveden.
– Projekt e-sigurnost provodi se kroz tri faze. U prvoj fazi opremanje je policijskih službenika web kamerama koje u svakom trenutku snimaju način njihova postupanja, dok je u drugoj fazi namjera opremanja policijskih službenika tabletima kako bi komunikacija bila olakšana – kazao je Darko Dragičević.
No, te dvije faze trenutno se primjenjuju samo u četri najveće policijske uprave u Hrvatskoj, no varaždinska nije jedna od njih.
Aplikacija za prijavu nezakonitih radnji
– Iako nismo zahvaćeni prvim dvijema fazama, mi, kao i ostatak Hrvatske, pokriveni smo novom aplikacijom koja je namijenjena građanima, točnije, ona služi građanima kako bi što lakše mogli prijaviti prekršaje koje uočavaju i to kroz direktnu komunikaciju s policijskim službenicima – objasnio je Dragičević.
Sama aplikacija može se koristiti na tri operacijska sustava, a to je android, windows i apple OS, dok je dotičnu aplikaciju moguće preuzeti s internetskih stranica MUP-a (stavljeni linkovi).
– Upotreba aplikacije je jednostavna. Prvo, potrebno je fotografirati ili snimiti sporno događanje. Potom građanin šalje poruku koja odlazi ili na centralni portal MUP-a, pa se prosljeđuje dalje prema informacijama, ili se šalje do najbližeg operativno-komunikacijskog centra policije, no to je moguće samo ako građanin na svojem mobilnom uređaju ima uključenu lokaciju. U tom slučaju po prijavi prekršaja mi odmah vidimo i lokaciju na kojoj se građanin nalazi i možemo promptno reagirati – kazao je Krunoslav Canjuga.
U trećem koraku policijski službenici odgovaraju na prijavu, koja funkcionira poput facebook komunikacije, te u četvrtom policijski službenici donose odluku kako će na prijavu reagirati.
– Zlonamjerne dojave biti će ignorirane – kazao je Canjuga, no napomenuo kako trenutno ne postoji zakonska regulativa kojom bi se pošiljatelji mogli kazniti.
Još je istaknuo kako će uz pomoć ove aplikacije građani biti sigurniji kod prijava jer će moći diskretno javiti prekršaj bez da sebe izlažu riziku.
– Puna primjena aplikacije započeti će 15. listopada, sad je još u fazi testiranja – dodala je nakraju Marina Kolarić.