U povodu obilježavanja 380. godišnjice djelovanja Prve gimnazije, u suradnji s Gradskim muzejom Varaždin, organizirana je izložba koja se u sklopu Srijede u Muzeju, u palači Herzer otvara 12. listopada.
Izložba obuhvaća više od 300 predmeta, dokumenata, fotografija, nastavnih pomagala i slično, koji prikazuju povijesni razvoj gimnazije kao i svestrano djelovanje njezinih nastavnika te najvažnije uspjehe njezinih učenika. Iz redova brojnih đačkih generacija koje su je pohađale poniknule su i mnoge značajne osobe iz znanstvene, kulturne i društvene povijesti Hrvatske, što potvrđuje njezinu izuzetnu obrazovnu tradiciju kroz stoljeća.
Na početku otvorenja posjetiteljima se obratio ravnatelj Gradskog muzeja Varaždin Miran Bojanić Morandini, a nakon njega ravnateljica Prve gimnazije Varaždin Janja Banić rekla je kako Prva gimnazija nije samo škola već i znamenitost grada.
– Vjerujem da će vas ova izložba povesti u prošlost, da ćete se vratiti u neke trenutke te da ćete o njima razmišljati i da će vas ponijeti emocije, ali isto tako da ćete razmišljati o školi i o onome što je ona danas kada vidite kako naš iučenici zamišljaju školu za nekih dvadesetak godina kada će o nama pisati u nekim starim knjigama – istaknula je ravnateljica Janja Banić.
Nakon ravnateljice, profesor povijesti na Prvoj gimnaziji Siniša Horvat posjetiteljima je iznio kratku povijest škole te naposlijetku pozvao posjetitelje da sami pogledaju izložbu i vrate se malo u prošlost.
Autorica stručne koncepcije izložbe je muzejska savjetnica Spomenka Težak, koja je uz kustosicu Elizabetu Igrec i gimnazijsku profesoricu Višnju Burek uredila i likovni postav, dok je u pripremi kataloških jedinica i tekstova u popratnome katalogu sudjelovalo više suradnika iz Gradskog muzeja Varaždin i Prve gimnazije Varaždin.
– Pred namaje izložba koja je koncipirana u pet kronoloških cjelina. Unutar svake cjeline javljaju se neke podteme koje nam pričaju priče o onome što je činilo školu. Ovjde možete pronaći osnovne dokumente vezane uz povijesni razvoj škole ali isto i dokumente koji su vezani za život učenika i profesora. Dio predmeta su i njihova postignuća – istaknula je Spomenka Težak.
Osim povijesnog dijela izložbe, u prostoru muzeja izloženi su i radovi sadašnjih učenika i profesora. Za sve zainteresirane, izložba će biti postavljena do 18. prosinca ove godine.