Gotovo 50 posto svih speleoloških objekata sjeverozapadne Hrvatske nalazi se na Ravnoj gori, njih 37 je istraženo, a u jednom od njih – Mačkovoj špilji, pronađena je endenska fauna Andronicus dentiger croaticus.
Dio je to zanimljivih činjenica o Ravnoj gori o kojima je na predavanju ‘Špilje i jame Ravne gore’ okupljenima u čitaonici Gradske knjižnice ‘Ivan Belostenac’ govorio jedan od najboljih poznavatelja brdskog djela sjeverozapadne Hrvatske – Dubravko Šincek.
Tijekom zanimljivog predavanja, popraćenog brojnim fotografijama, okupljeni su mogli doznati i da je volumenom najveća špilja Vindija, najdulja je Cerjanska špilja kod Klenovnika, a najdublja Vila jama kod Kamenice.
Špilja Vindija i Mačkova špilja važni su arheološki i paleontološki lokaliteti. Upravo su u špilji Vindiji živjeli su posljednji neandertalci. Naime, u njoj su pronađeni najmlađe kosti neandertalaca na svijetu.
Brojne špilje i jame Ravne gore nalaze se i na području grada Lepoglave. Među njima su i one koje je napravio čovjek. Među njima je i špilja na samom ulazu u kanjon Velike Sutinske kod Višnjice. Na tom se mjestu nalazi rudarski kop nastao 60-tih godina prošlog stoljeća. Tu je Željezara Sisak tražila željeznu rudu koju je i pronašla, ali u nedovoljnim količinama da bi nastavila s iskapanjem i eksploatacijom pa su radovi obustavljeni.
Dio je ovo na zanimljivom predavanju predstavljenih činjenica o špiljama i jamama Ravne gore, na kojem je predavač Dubravko Šincek govorio i o njenom postanku te njenim karakteristikama kao i prirodnim ljepotama i jedinstvenostima u koje spadaju i špilje i jame, mjesta koja su nekima nažalost poslužile odlaganje smeća.
Predavanje je organizirala Gradska knjižnica Ivana Belostenca, piše Lepoglava.Net.