ŠPILJE RAVNE GORE Znate li koja je najveća, koja najdublja, a koja najdulja?

Gotovo 50 posto svih speleoloških objekata sjeverozapadne Hrvatske nalazi se na Ravnoj gori, njih 37 je istraženo, a u jednom od njih – Mačkovoj špilji, pronađena je endenska fauna Andronicus dentiger croaticus.

Dio je to zanimljivih činjenica o Ravnoj gori o kojima je na predavanju ‘Špilje i jame Ravne gore’ okupljenima u čitaonici Gradske knjižnice ‘Ivan Belostenac’ govorio jedan od najboljih poznavatelja brdskog djela sjeverozapadne Hrvatske – Dubravko Šincek.

Tijekom zanimljivog predavanja, popraćenog brojnim fotografijama, okupljeni su mogli doznati i da je volumenom najveća špilja Vindija, najdulja je Cerjanska špilja kod Klenovnika, a najdublja Vila jama kod Kamenice.

Špilja Vindija i Mačkova špilja važni su arheološki i paleontološki lokaliteti. Upravo su u špilji Vindiji živjeli su posljednji neandertalci. Naime, u njoj su pronađeni najmlađe kosti neandertalaca na svijetu.

Brojne špilje i jame Ravne gore nalaze se i na području grada Lepoglave. Među njima su i one koje je napravio čovjek. Među njima je i špilja na samom ulazu u kanjon Velike Sutinske kod Višnjice. Na tom se mjestu nalazi rudarski kop nastao 60-tih godina prošlog stoljeća. Tu je Željezara Sisak tražila željeznu rudu koju je i pronašla, ali u nedovoljnim količinama da bi nastavila s iskapanjem i eksploatacijom pa su radovi obustavljeni.

Dio je ovo na zanimljivom predavanju predstavljenih činjenica o špiljama i jamama Ravne gore, na kojem je predavač Dubravko Šincek govorio i o njenom postanku te njenim karakteristikama kao i prirodnim ljepotama i jedinstvenostima u koje spadaju i špilje i jame, mjesta koja su nekima nažalost poslužile odlaganje smeća.

Predavanje je organizirala Gradska knjižnica Ivana Belostenca, piše Lepoglava.Net.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije