‘Sveučilište Sjever nije ni trebalo otvarati, nepotrebno opterećuje proračun’

– Nedavno otvaranje Sveučilišta Sjever bilo je političko pitanje, a ne pitanje potrebe otvaranja novog sveučilišta koje je 50 kilometara udaljeno od Zagreba. Time je nepotrebno opterećen Državni proračun i sredstva koja bi smo danas mogli usmjeriti na istraživanje i razvoj na već postojećim sveučilištima.

Dio je to iz izvješća Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskog Sabora kojim se očituje na prijedlog proračuna, a te je riječi izrekla njegova predsjednica Gordana Rusak, izabrana na listi Mosta.

– U raspravi je izneseno da će ove godine iz Državnog proračuna biti izdvojeno gotovo 20 milijuna kuna samo za zaposlene Sveučilište Sjever, koje broji nešto više od 3.000 studenata u odnosu na Sveučilište u Zagrebu, koje broji više od 63 000 studenata –

Na izneseno su reagirali Reformisti, ocjenjujući kako ‘svjedočimo ponovnom napadu na Varaždinsku županiju i grad Varaždin’.

– Podsjetila bih samo da Regija Sjever s preko 650.000 stanovnika jedina do prošle godine nije imala vlastito, od države financirano sveučilište. Uz četiri sveučilišta u našim najvećim gradovima – Zagrebu, Splitu, Osijeku i Rijeci – svoje javno od države financirano sveučilište imaju i: Zadar, osnovan još 2002. godine, Dubrovnik od 2003. godine, Pula od 2006. i Slavonski Brod od 2015. godine. Dakle, u Hrvatskoj već postoji osam javnih sveučilišta, od čega je sveučilište u Puli na 70 kilometara od Rijeke, sveučilište u Zadru je od sveučilišta u Splitu udaljeno 150 kilometara, a sveučilište u Slavonskom Brodu od Osijeka 95 kilometara. Sve to, očito, nije problem. Nije problem ni u osnivanju sveučilišta u Slavonskom Brodu koje je osnovano nakon Sveučilišta Sjever. Problem je, izgleda, samo sveučilište u Varaždinu – reagirala je Natalija Martinčević, potpredsjednica Reformista.

Dodala je da one koji podržavaju iznijeti stav očito ne zanima da je prosjek visoko i više obrazovanih na sjeveru Hrvatske svega 10,5%.

– Samo za usporedbu, prosjek Hrvatske bez sjevera je 20%, a prosjek visoko i više obrazovanih u Zagrebu preko 30%!

Uz to, kaže Martinčević, važno je i podsjetiti da su trenutno najniže plaće u Hrvatskoj upravo u Varaždinskoj županiji te da velik broj roditelja ne može svojoj djeci priuštiti studij u Zagrebu.

– Nadalje, za sveučilište u Zagrebu godišnje se iz proračuna izdvaja preko milijardu kuna, a i za sva ostala sveučilišta izdvaja se daleko više nego li za Sveučilište Sjever. Iz brojki koje navodi gospođa Rusak zapravo se jasno vidi da bi zapravo financiranje Sveučilišta Sjever prema broju studenata, u odnosu na omjer iznosa financiranja prema broju studenata na Zagrebačkom sveučilištu, trebalo za Sveučilišta Sjever povećati na 50 milijuna kuna godišnje.

Zaključno Martinčević kaže da bi sve daljnje rasprave trebale ići u smjeru kako kvalitetnije podržati sveučilište, a ne prozivati – zašto uopće postoji.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije