Nekoć smo po zimske gume hrlili u Sloveniju, gdje su često bile osjetno povoljnije nego kod naših vulkanizera. No ulaskom Hrvatske u EU tome je nedvojbeno došao kraj, pa cijene kod naših gumara ne odskaču značajno od cijena kod ‘Slovenaca’. Uz to, gume su se pojavile i u ponudi trgovačkih lanaca, koji u svom asortimanu krajem jeseni i s početkom zime redovito nude i zimske pneumatike. No po kojoj cijeni? Isplati li se opremanje vašeg vozila za zimu u supermarketu? Provjerili smo kakve su cijene kod naših gumara i na web-shopovima te ih usporedili s onima iz trgovačkih lanaca.
Dobro, ruku na srce, vulkanizeri i web-trgovine nude uvelike bogatiju ponudu guma, no ako ciljano idete kupiti jedan od popularnijih i povoljnijih pneumatika, pronaći ćete ih i u supermarketu. Mi smo za usporedbu uzeli kod naših kupaca popularnu zimsku Savu, odnosno njezin model Eskimo S3+. Provjerili smo cijene u dvjema dimenzijama te došli do zaključka da je u prosjeku najpovoljnija kupnja upravo u trgovačkim lancima. S druge strane, ipak moramo naglasiti da, ako tražite specifične dimenzije zimskih guma, morat ćete poći put gumara ili gumu kupiti kod online-ponuđača.
Kod dimenzije 195/65 R15 u trgovačkim centrima zimska guma će vas prosječno stajati 322,49 kuna. Usporedbe radi, kod web-ponuđača srednja je vrijednost za tu dimenziju 353 kune, a kod vulkanizera-gumara 345 kuna (gumu Sava Eskimo ima samo Vulkal, dok Molydon i Auto Hrvatska uopće ne nude tu gumu).
Online-ponuđači su u pravilu povoljniji od vulkanizera. Stranica gume.com.hr ovdje odskače s cijenama, i to 100 kuna višima od ostalih web-gumara pa kvari ukupan prosjek. S druge strane, kod ekupi.hr, jeftinije.hr i mall.hr gumu možete dobiti za 329 kuna, što je tek deset kuna skuplje od apsolutnih rekordera Spara, Peveca i Bauhausa, gdje ćete gumu tržiti za samo 319,99 kuna. I kod dimenzije 205/55 R16 Spar i Pevec su odnijeli pobjedu s cijenom od 369,99 kuna. Prvi najpovoljniji ponuđači kod te dimenzije su Bauhaus i ekupi.hr s cijenom od 389 kuna. Dakle, sveukupno supermarketi za dlaku odnose pobjedu nad ponuđačima s weba.
Kod naših gumara samo smo kod Vulkala naišli na Savu Eskimo S3+. Zanimljivo je da jednu od popularnijih zimskih guma na našem tržištu u Molydonu i Auto Hrvatskoj uopće nemaju u ponudi. Kod njih se cijene manje poznatih proizvođača za tu dimenziju (195/65 R15) kreću između 290 i 320 kuna. Prvi priznatiji proizvođači poput Kumha ili Nexena za tu dimenziju traže 366, odnosno 388 kuna pa je pretpostavka da bi se cijena Savine gume kretala u tom rangu.
Cijena kod Vulkala za manju dimenziju je 23 kune viša nego kod primjerice Spara, Bauhausa ili nekih web-shopova, a uz to ni ne nudi ugradnju. Slovenski gumari su konkurentni najpovoljnijim ponudama iz Hrvatske. Ondje su gume svega 15 do 30 kuna skuplje, ali u cijenu također nije uračunata ugradnja. No, ne nasjedajte toj informaciji s njihovih web-stranica. Kada smo ih nazvali, priznali su nam da montaža jest besplatna, ali se balans po gumi plaća pet eura, plus 1,25 eura dodatno za ventil.
Dakle, kada kupite gumu u Sloveniji, montažu ćete platiti isto kao i kod naših gumara, pa čak i više nego kod naših privatnih vulkanizera, piše portal automotorisport.hr.
Sve u svemu, zaključak je da nema razloga zašto gumu ne biste kupili u trgovačkim lancima. Dapače, cijene su ovdje u prosjeku i najpovoljnije, naravno ponavljamo – ako ne tražite posebne dimenzije i proizvođače.
Stariji DOT, jeftinija guma
Web-stranica unikomerc.hr ima posebnu akciju, gdje nudi gume iz 2013. i 2014., i do 40 posto nižu cijenu. No je li ta povoljnija kupnja i najpametniji izbor? Pravilo je da dobro skladištena guma, zaštićena od temperaturnih mijena i izvora svjetlosti, ne bi trebala promijeniti svoja svojstva do pete godine. Ponuđene gume koje su tri ili četiri godine stare, trebale bi biti istovjetne novima, a budući da ih Unikomerc pravilno skladišti, bojazni za kupnju nema.