Zbog dolaska velikog broja motoriziranih stranih turista u našu zemlju, odlaska naših građana na godišnje odmore, povećenog tranzita vozila, odnosno općenito povećanog intenziteta prometa na našim cestama, iz godine u godinu upravo u predstojećem razdoblju povećava se i broj prometnih nesreća i stradavanja u njima.
Kako se većina ovih prometnih nesreća događa zbog ljudske pogreške, odnosno grubog kršenja osnovnih prometnih propisa od strane sudionika u prometu, Ministarstvo unutarnjih poslova posebnu pozornost posvećuje sigurnosti cestovnog prometa, kao i njegovoj protočnosti te poduzima niz preventivno – represivnih aktivnosti.
Aktivnosti se poduzimaju na svim važnijim cestovnim pravcima koji iz unutrašnjosti vode prema moru, kao i na prilazima većim turističkim središtima, a najveća pozornost posvećuje se autocestama i važnijim državnim cestama.
U provođenje ovih aktivnosti uključen je maksimalan raspoloživi broj policijskih službenika, a organizacija rada i usmjeravanje službe planira se na način da se osigura vidljiva nazočnost policijskih službenika na cestama, odnosno policijski službenici se raspoređuju na prometne pravce koji se statistički iskazuju kao ugroženi i na kojima se odvija najintenzivniji promet.
Jednako tako, maksimalno se stavljaju u funkciju i svi raspoloživi uređaji i oprema koja se koristi u nadzoru i kontroli prometa (uređaji za nadzor brzine, uređaji za utvrđivanje stupnja alkoholiziranosti, uređaji za droge).
Policijski službenici poduzimat će represivne mjere prema vozačima koji grubo krše prometne propise (vožnja nepropisnom brzinom, vožnja prometnom trakom za zaustavljanje vozila u nuždi, nepropisno pretjecanje, slalom vožnja i sl.).
Osim toga, u cilju postizanja optimalne protočnosti cestovnog prometa, kontinuirano, a poglavito u dane vikenda, na opterećenim dionicama cesta (ulazima i izlazima s autocesta, prometnim čvorištima, prilaznim pravcima većim turističkim središtima, trajektnim pristaništima, graničnim prijelazima, prilaznim pravcima zrakoplovnim lukama i sl.), odnosno mjestima gdje se stvaraju veće prometne gužve, zastoji u prometu ili se promet odvija otežano, uspostavlja se i fizičko upravljanje prometom.
U vrijeme kada se očekuju najveće poteškoće u odvijanju prometa (petak – popodne, subota – ujutro i nedjelja – popodne), za nadzor i upravljanje prometom koristi se helikopter, odnosno iz zraka se vrši koordinacija rada policijskih službenika na terenu.
Sa svrhom informiranja stranih motoriziranih turista i njihovog lakšeg snalaženja u hrvatskim prometnim propisima, kao dio provođenja Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa Hrvatske, na osam jezika je tiskana brošura “Ljeto na hrvatskim cestama“.
U njoj su na popularan način pojašnjene temeljne zakonske odredbe koje reguliraju ponašanja zbog kojih se događaju najteže prometne nesreće, a dijelit će se na graničnim prijelazima prilikom ulaska stranaca u Hrvatsku.
Ovom prilikom apeliramo na vozače da se pridržavaju prometnih propisa te posebno upozoravamo na sljedeće:
– prije polaska na godišnji odmor potrebno je provjeriti ispravnost vozila (provjeriti ispravnost signalizacije, razinu ulja u motoru, stanje guma i tlak u njima, količinu tekućine u rashladnom sustavu, količinu tekućine za pranje stakala, stanje metlica brisača, posjedovanje odgovarajuće opreme i dr.)
– prije putovanja pravovremeno se informirati o vremenskim prilikama i stanju na cestama
– na putovanje krenuti odmoran, odnosno izbjegavati polazak na putovanje nakon završetka radnog vremena
– izbjegavati polazak na putovanje u vrijeme najvećih prometnih gužvi (petak – popodne i subotu – ujutro)
Osim toga, podsjećamo vozače i na sljedeće zakonske obveze i dužnosti:
– brzinu kretanja vozila prilagoditi stanju i uvjetima na cesti, a naročito biti oprezan kod pojave prve kiše nakon dužeg sunčanog razdoblja (cesta postaje skliska i produžava se zaustavni put)
– poštivati ograničenja brzine kretanja (zakonska ili ona postavljenim prometnim znakom)
– poštivati ograničenja data promjenjivom prometnom signalizacijom prilikom vožnje autocestama
– prilikom vožnje autocestom, kretati se krajnjom desnom prometnom trakom, a lijevu koristiti samo za pretjecanje
– na autocesti ne zaustavljati niti parkirati motorno vozilo, osim na površinama izvan kolnika koje su za to posebno uređene i obilježene
– prilikom vožnje autocestom ne prelaziti vozilom iz trake u traku (slalom vožnja), ne pretjecati prometnom trakom za zaustavljanje vozila u nuždi, držati potreban razmak
– ne požurivati vozila ispred sebe davanjem svjetlosnih i zvučnih znakova ili na drugi način, niti izvoditi bilo koju drugu radnju kojom se ugrožava ili dovodi u opasnost sebe ili druge sudionike u prometu
– pridržavati se naredbi policijskih službenika
– ne konzumirati alkoholna pića prije i za vrijeme vožnje
– prilikom vožnje u koloni držati dovoljan razmak između vozila
– koristiti sigurnosni pojas na svim sjedalima u vozilu
– prilikom vožnje mopeda ili motocikla koristiti zaštitnu kacigu
– pobrinuti se za adekvatan smještaj djece u vozilu
– bez obzira na žurbu, ne ulaziti u rizična pretjecanja
– u slučaju umora, bez obzira na blizinu odredišta, pravovremeno se zaustaviti, osvježiti i odmoriti
Izvor: MUP.hr