Vozači i putnici u dobi od 17 do 34 najčešće zanemaruju potrebu vezivanja sigurnosnim pojasem, a upravo se u toj kategoriji najčešće bilježe i stradanja u prometnim nesrećama. 26 posto vozača s tri do šest godina vozačkog iskustva priznaje da ne koristi sigurnosni pojas.
Muškarci mlađi od trideset godina na stražnjem sjedalu najvjerojatnije neće zakopčati sigurnosni pojas.
No, istraživanja pokazuju i da jedna od pet osoba poginulih u prometnim nesrećama nije bila vezana, a vjerojatno bi preživjela da je sigurnosni pojas vezala.
Suprotni slučajevi, kad postoje izgledi da bi poginuli preživio da nije bio vezan, iznimno su rijetki.
Naime, u prometnim nesrećama najteže ozljede najčešće zadobiju osobe koje ispadnu iz vozila.
Čak i ako ne ispadnu iz automobila, nevezani su ugroženi, jer, kad se vozilo sudari odnosno kad se zaustavi, nevezani putnici u njemu nastave nekontrolirano “letjeti” po vozilu, udarajući pritom u druge putnike, sjedala, volan, vjetrobran.
Osim što će tako ozlijediti sebe, ozlijedit će i druge.
Prije početka svake vožnje pa i one najkraće, obavezno koristite sigurnosni pojas, naravno i na stražnjim sjedištima, upozoravaju prometni policajci, jer osim što ugrožavate vlastitu sigurnost, riskirate i kaznu od 500 kuna.
Korištenjem sigurnosnog pojasa izbjeći ćete plaćanje kazne, te ćete – što je još bitnije – u slučaju prometne nesreće izbjeći teže posljedice.
Sigurnosni pojas tijekom nesreće smanjuje prijetnju smrti za 60 posto, a teške ozlijede čak i za 300 posto.