Napadač je tvrdio da ozljede nisu bile značajne.
Općinski sud u Varaždinu 12. studenoga donio je i javno objavio nepravomoćnu presudu kojom se muškarcu sa šireg novomarofskog područja nalaže isplata 3.833 eura tužiteljici iz Varaždina kao naknada za nanijetu neimovinsku štetu, uz 2.457,78 eura za parnične troškove. Presuda se odnosi na događaj iz 2017. godine, kada je tuženik pokušao počiniti razbojništvo nad tužiteljicom, udarivši je i nanijevši joj tjelesne ozljede i trajne psihološke posljedice.
Detalji incidenta
Napad se dogodio u studenom 2017. u Zagrebačkoj ulici u Varaždinu dok je tužiteljica šetala s partnerom. Tuženik joj je prišao, udario je u predjelu nosa i usta te pokušao istrgnuti torbicu. Tužiteljica je počela vikati, što je tuženika natjeralo na bijeg, ali je ubrzo zadržan uz pomoć građana i priveden.
Napad je tužiteljici nanio tjelesne ozljede, uključujući nagnječenja usnica i ozljedu zuba koji je kasnije zahtijevao liječenje. Psihičke posljedice bile su još izraženije, uključujući razvoj simptoma anksioznosti i trajnog osjećaja straha. Godine 2022. u kaznenom postupku napadač je pravomoćno proglašen krivim.
Tužba za naknadu štete
Tužiteljica je u građanskoj tužbi navela kako su posljedice napada narušile njezinu kvalitetu života. Osim fizičkih bolova, iznijela je da zbog straha izbjegava socijalne kontakte i ne usuđuje se kretati sama, osobito u večernjim satima. Opisala je noćne more, napadaje panike i stres koji osjeća kad joj se nepoznate osobe približe.
Tuženik je priznao da je tužiteljici nanio ozljede, ali je osporavao tvrdnje o trajnim posljedicama i visinu tražene naknade. Tvrdio je da ozljede nisu bile značajne te da je u vrijeme incidenta bio u stanju smanjene ubrojivosti.
Sudski nalaz
Sud je utvrdio da je kazneni sud pravomoćno osudio tuženika za pokušaj razbojništva, čime je potvrđena njegova odgovornost za počinjene radnje. Pregledom medicinske dokumentacije, iskaza tužiteljice i nalaza vještaka, potvrđeno je da su posljedice napada uključivale i fizičku bol i psihološku traumu.
Vještak je naveo da je tužiteljica nakon napada pokazivala simptome akutne reakcije na stres, uključujući anksioznost, smetnje spavanja i izraženi strah. Iako nije razvila potpuni posttraumatski stresni poremećaj, simptomi su trajali mjesecima i značajno narušili njezinu svakodnevnu funkcionalnost.
Na temelju dokaza, sud je zaključio da je tuženik odgovoran za fizičke bolove koje je tužiteljica pretrpjela, smanjenu životnu aktivnost i emocionalnu patnju. Iznos od 3.833 eura predstavlja pravičnu naknadu za pretrpljenu štetu, uključujući troškove liječenja i psihološkog oporavka.
Na ovu presudu moguće je podnijeti žalbu.