policija poziva na oprez

Policija upozorava: Kako izbjeći požare i trovanja tijekom sezone grijanja

S nekim se stvarima bolje ne šaliti.

Policijska uprava varaždinska upozorila je kako tijekom sezone grijanja dolazi do povećane opasnosti od požara, eksplozija i trovanja ugljičnim monoksidom. Ovaj plin, poznat i kao “tihi ubojica”, nema miris, boju ni okus, što znači da osoba može biti dugo izložena njegovom djelovanju a da to ne primijeti.

Policija je apelirala na građane da plinska trošila i trošila na tekuća goriva redovito servisiraju ovlašteni stručni serviseri, čime se povećava sigurnost i smanjuje potrošnja goriva. Također, pregled dimnjaka potrebno je obavljati barem jednom godišnje, uz angažman stručnih osoba, dok je izvanredni pregled dimnjaka nužan pri svakoj promjeni uređaja za loženje ili goriva.

Kako bi sezona grijanja protekla bez tragičnih događaja, građanima su preporučene mjere opreza. Potrebno je redovito prozračivati prostorije poput kuhinja, kupaonica, kotlovnica i garaža, kao i osigurati adekvatnu ventilaciju u prostorima s plinskim trošilima kako bi se spriječila koncentracija plina ili stvaranje eksplozivne smjese. Ventilacijske dovode i odvode zraka na vratima kupaonica ili kotlovnica treba redovito čistiti. Kod korištenja plinskih bojlera savjetuje se ne zaključavati kupaonicu tijekom tuširanja kako bi se spriječile neželjene posljedice.

Građanima je preporučeno da dimnjake pregledavaju jednom godišnje uz angažman ovlaštenih dimnjačara, a instalaciju uređaja poput bojlera, peći i štednjaka prepuste isključivo stručnjacima. Također, savjetuje se zamjena starih plinskih trošila za nova, kondenzacijska trošila koja su sigurnija za uporabu. Redovito servisiranje kućanskih aparata na plin te postavljanje detektora ugljičnog monoksida također su navedeni kao ključne mjere.

Policija je građanima dala upute o situacijama u kojima je obavezno pozvati dimnjačara, uključujući slab “vučeni” dimnjaka, povrat dimnih plinova, neuobičajene mirise u prostoriji, urušavanje dimnjaka ili građevinska oštećenja na njemu. Svaka rekonstrukcija dimnjaka ili dogradnja plinskih instalacija mora se prijaviti ovlaštenom distributeru plina i dimnjačaru.

Posebno je upozoreno na opasnost od požara, uz naglasak na to da se kruti energenti ne smiju paliti u neadekvatnim kućištima. Pri korištenju peći ili kamina građani trebaju osigurati sigurno okruženje, ukloniti lakozapaljive predmete te ne bacati vrući pepeo u kontejnere za smeće. U blizini otvora za čišćenje dimnjaka ne smije biti gorivih materijala, dok se tople peći na ulje ne smiju ponovno uključivati dok se potpuno ne ohlade.

Plinska kuhala i uređaji s otvorenim plamenom ne smiju se koristiti u prostorima gdje se skladište zapaljivi ili eksplozivni materijali, a plinske boce treba držati podalje od izvora topline. Ako se osjeti kiselkasti miris u prostoriji, potrebno je odmah isključiti plin. Električne grijalice i žarulje treba držati dovoljno udaljene od zapaljivih materijala, a iz kotlovnica treba ukloniti sav zapaljivi materijal.

Iz naše mreže
Povezani sadržaj
Preporučeno
Najnovije