Općinski sud u Varaždinu – Stalna služba u Ivancu odbio je tužbeni zahtjev jednog zatvorenika koji je tužio državu zbog loših uvjeta u Kaznionici u Lepoglavi te tražio da mu se na ime naknade štete isplati 100 tisuća kuna.
Riječ je o jednom zatvoreniku iz Zagreba koji je 2006. godine osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 10 godina te je smješten u Kaznionici u Lepoglavi gdje je boravio na takozvanom ‘ovisničkom odjelu’ do početka 2010. godine, kada je premješten u zatvor u Gospiću, gdje se i danas nalazi.
U svojoj tužbi, spomenuti je zatvorenik naveo da su mu u Kaznionici u Lepoglavi prekršena temeljna prava utvrđena Ustavom RH, Zakonom o izdržavanju kazne zatvora i međunarodnim ugovorima.
Neadekvatni higijenski uvjeti
Kako je naveo u tužbi, u Lepoglavi je bio smješten u ćelijama površine 10 kvadrata u kojima je bio smješten s još po trojicom zatvorenika čime su prekršene odredbe Zakona o izdržavanju kazne zatvora u kojima se navodi da svaki zatvorenik mora imati najmanje 4 kvadrata prostora. Navodi da je zbog prenatrpanosti prostorija dolazilo do svađa i ekscesa među ‘cimerima’.
Žalio se i da mu u Lepoglavi nisu bili osigurani adekvatni higijenski uvjeti jer su kupaonice u ćelijama bile derutne i prepune raznih bakterija i gljivica te da mu 24 sata na dan nije bila dostupna pitka voda jer se voda u ćelijama isključivala u vremenu od 23.30 do 03.30 sati tako da nije imao vodu za piće niti za osnovne fiziološke potrebe.
Naveo je i da je Županijskom sudu u Varaždinu uputio pritužbu na uvjete u Kaznionici u Lepoglavi te da je taj sud dopisom utvrdio da mu je Kaznionica nezakonito prikratila odgovarajući smještaj.
Prostorije čiste, suhe i osvjetljene
U odgovoru na tužbu, iz Kaznionice u Lepoglavi naveli su da kod smještaja svakog zatvorenika vode računa da smještaj bude u skladu s nadležnim zakonom, primjeren ljudskom dostojanstvu i zdravstvenim standardima.
Za spomenutog zatvorenika navode da je bio smješten u prostorije koje su bile čiste, suhe, opremljene dnevnim i umjetnim svjetlom te prekidačem za hitne slučajeve i detektorima dima. Dodaju da je imao svoj krevet i stalan pristup sanitarnom čvoru, koji se nalazio u sobama, a fizički je potpuno odvojen od ostatka prostorije.
Navode i da zatvorenici određeni dio dana borave izvan svojih ćelija te da mogu boraviti na svježem zraku, gledati TV te se baviti slobodnim aktivnostima u okviru radno-terapijskih radionica ili sportskih, kulturnih i informatičkih sekcija, a omogućeno im je čak i osposobljavanje za različita radna zanimanja.
Navode i da Kaznionica prema zatvoreniku koji je podnio tužbu nije postupala s namjerom nanošenja štete, već upravo suprotno, da su poduzeli sve radnje kako bi osigurali poštovanje ljudskog dostojanstva zatvorenika.
Parnični trošak devet tisuća kuna
Utvrđeno je također i da je spomenutom zatvoreniku, kako dugogodišnjem ovisniku o alkoholu i heroinu, bila pružana adekvatna liječnička pomoć.
U dokaznom postupku Sud je saslušao svjedoke, zatvorenike koji su s tužiteljem boravili u Kaznionici u Lepoglavi i Upravu Kaznionice te je utvrdio da je tužbeni zathtjev u cijelosti neosnovan.
Sud je odlučivao samo o smještaju zatvorenika u razdoblju od ožujka 2009. godine do siječnja 2010. godine, jer je za razdoblje prije toga utvrđeno da je nastupila zastara.
Presudom je utvrđeno da je zatvorenik doista bio smješten u neodgovarajućim spavaonicama, u odnosu na propisanu kvadraturu, no da to ne znači da je bio izložen nečovječnom ili ponižavajućem postupanju Kaznionice koje bi uzrokovalo neimovinsku štetu zbog povrede prava osobnosti na duševno ili tjelesno stanje.
Tužbeni zahtjev je odbijen, a zatvorenik koji je podnio tužbu dužan je državi nadoknaditi i parnični trošak u iznosu od 9 tisuća kuna.