Pokemonmanija: Sve na ovom svijetu ima svoje za i protiv!

Kud svi Turci tu i mali Mujica pa je tako neizbježno u bar jednoj kolumni se osvrnuti na Pokemonmaniju koja je momentalno hit nad hitovima u svijetu, ali i u Lijepoj našoj.

Ne samo da Pokemone love djeca, love ih i odrasli, poluodrasli i oni koji misle da su odrasli. Lovljenje Pokemona popularnije je čak i od kontroverznog spota Zavoda za zapošljavanje u kojem se reklamira ‘super posao’ konobarenja i nabacivanja selfija s ničim izazvano razvikanom zvjedičicom s estrade.

Mo’š misliti kako je san svakog mladog školovanog Hrvata biti konobar među hrvatskim zvjeduljcima. Upitno je koja se poruka mladima daje tim spotom. Ono, ne morate učiti jer je vaš super posao iz snova konobarenje na Jadranu, u sezoni koja traje čak 3 mjeseca. Spot je izazvao burne reakcije, a zdravom razumu svakog ponaosob ostavljamo da ga svrsta u vlastitu ladicu misaone percepcije.

No, realno gledajući, kad treba birati kome dati više pozornosti, a izbor je između promašenog (a skupog) spota i lova na viritualna bića, pobjeđuju Pokemoni pa im se stoga vratimo. Ni sporan spot, ni Pokemoni djeci ne šalju poruku: ‘Učite da biste bolje živjeli’.

Pro et contra

Sve na ovome svijetu ima svoje ZA i PROTIV. Gledajmo pozitivno pa potražimo prvo argumente ZA viritualan lov na imaginarna bića (mislim da bi prije stotinjak godina ljudi s nekakvim aparatićima u rukama koji bezglavo bauljaju ulicama i ganjaju imaginarne stvorove bili sankcionirani u neku ustanovu, na sigurno, u specijalno sašivenim odijelima).

Level 1 – Za

Svaka moderna glupost počinje rečenicom o napretku tehnologije. U redu. Dakle, napretkom tehnologije omogućeno nam je da putem pametnih telefona, GPS navigacije i raznih aplikacija napravimo viritualnu stvarnost, da spojimo (kao u bajci, rekli bi romantičari) stvarno i nestvarno.

Potreban pribor za lov na Pokemone: pametni telefon, GPS navigacija, aplikacija Pokemon GO (ovaj GO ne znači da su Pokemoni nudisti, GO na engleskom znači ‘idi’), slobodno vrijeme i određena doza dosade u životu.

Tko su i što su Pokemoni? Da je moja pokojna baka još živa, trebalo bi mi nekoliko tjedana da joj jadnoj objasnim da su to likovi iz japanskog crtića s čudnovatim nezapamtljivim imenima i k tome svakojakih ‘moći’ i ‘snage’ (travnati Pokemoni, zemljani, kameni, leteći, čelični, mračni. Hvala nebesima da mi je sin odrastao i da smo bacili sve Pokemon karte, ostao nam je samo jedan rogati plišani Pokemon u sobi kao spomenik dječjem ludilu).

Autorici ovih redaka u nabrajanju Pokemona teško može pomoći i cijeli Google i Wikipedija, kao i većini normalnog svijeta (nadam se). Uglavnom, moja pokojna baka prekrižila bi se sa sva četiri uda i rekla ‘Dijete drago, droge su ti štetne’.

I tako, oni s viškom vremena i manjkom zanimacije za nešto korisno, skinu aplikaciju na mobitel i krenu u lov na likove iz crtića koji im se ukazuju uklopljeni u njihovo susjedstvo, na ulicu, u park, šumu, brdo, planinu, minsko polje.

Na taj način moguće je izvući iz kuće i najveće lijenčine koji dane provode ispred televizora ili računala, ovaj put da igraju omiljenu igricu vani, na zraku, nasred ceste, tražeći Pokemona, locirajući Pokemona, gađajući Pokemona, stavljajući Pokemona u svoju zbirku ‘sakupi ih sve’.

Poneke trag može odvesti i do vlastite kuhinje, do sudopera punog suđa, studente može odvesti do njihove sobe, koju onda u zanosu traženja skrivenog Pokemona možda i raskrče, može Pokemon biti skriven u garaži među hrpom godinama odlaganog smeća koje čeka na razvrstavanje, a nestašni Pikaču može odvesti i do bakine kuće, one iste bake koju je lovac na Pokemone zadnji put posjetio davnih dana, još kad mu je baka od mirovine uspijevala odvojiti koju kunu i dati mu. (Od kad baka kopa po kontejnerima kako bi i sama preživjela, nema ni posjeta.)

Kad sumiramo, jedini argument ZA igranje igrice Pokemon GO je taj da navodi ljude, djecu, pse na kretanje. Samo, žalosno je da nekima treba takva vrsta okidača da se pokrenu. Kažu da poremećaji u učenju nastaju zbog nedostatka tjelesne aktivnosti. Trebalo bi napraviti istraživanje koliko će lov na Pokemone utjecati na popravak ocjena učenika.

Level 2 – Protiv

Loviti imaginarno stvorenje? Hodati obezglavljeno po gradu buljeći u mobitel? Ozbiljno? Zamislimo situaciju (vrlo moguću čak). Sjedi klasična obitelj, ono – mama, tata i dvoje djece na sladoledu. Djeca bulje u svoje pametne telefone. Odjednom ustaju i krenu svaki na svoju stranu, ne gledajući kamo idu niti koga će srušiti. Tata trči za jednim djetetom, mama za drugim. Hvataju svaki svojeg Pokemona, a djeca vrište da im je upravo pobjegao neki tamo Bježaču ili-kako-se-već-zove.

Sve me je strah što će biti u školi ako ovo ludilo uzme maha među školarcima. Nadam se da mi neće klinci u školi šetati po učionici s mobitelima u ruci i usred sata gađati Pokemone. Mogao bi njih pogoditi Nadrapaču.

Što ako im se ukaže rijedak Pokemon usred sata i to baš na školskom dvorištu? Naravno da učenici ne bi smjeli imati mobitele za vrijeme nastave. Nisu smjeli imati ni onog blesavog Tamagotchija pa su se neki svejedno usred sata dizali pod izgovorom ‘moram ga nahraniti ili će mi umrijeti’.

Uzalud smo mi učitelji u vrijeme Tamagotchimanije djeci objašnjavali nek’ si nabave pravog, živog ljubimca i brinu o njemu ili neka brinu o napuštenim životinjama u skloništima.

Hoćemo li održavati satove Tjelesno – zdravstvene kulture s mobitelima u ruci i imati slobodne vrste kretanja i viritualno bacanje lopte? Užas.

Umjesto da se djeca igraju Lopova i žandara pa traže jedni druge po kvartovima, oni traže nekakve imaginarne likove. Dobro, djeca. Ali kako kvalificirati odrasle koji su podlegli toj igrici? Ostavit ćemo tu kvalifikaciju struci.

Level Pro

Level Pro u gamerskom rječniku znači da je netko Pro – Profesionalni igrač (igrač sa skillom). E taj level je ugrađen učiteljima koji su već spremni na kojekakve smicalice svojih učenika kad dođu u školu s mobitelima i krenu s izgovorima da moraju na WC ili da im nije dobro, a u stvari im je namjera upucati Bagona ili Kakuna u susjednom hodniku.

Učiteljski Level Pro je toliko istreniran da će naći i učenika i Pokemona i u najzabačenijem kutu škole. A onda na scenu nastupa čuveni Nadrapaču.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@varazdinski.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije