Sjednicom u Varaždinu predsjedala je Marijana Petir, a domaćin je bio župan Anđelko Stričak.
Na Svjetski dan hrane u Županijskoj palači članovi Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora, pod predsjedanjem predsjednice Odbora Marijane Petir, održali su svoju 7. sjednicu. Domaćin im je bio župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, koji je istaknuo kako je odabir da se tematska sjednica saborskog odbora za poljoprivredu održi u Varaždinskoj županiji još jedno priznanje svim poljoprivrednim proizvođačima koji žive i djeluju na ovim prostorima.
– Hrana je osnovna ljudska potreba, pa samim time i ljudsko pravo, a mi se danas suočavamo s glađu koja u svijetu ugrožava oko 750 milijuna ljudi, odnosno svaka jedanaesta osoba u svijetu je gladna, dok je u Africi svaka peta. Stoga toj temi kroz cijelu godinu moramo dati posebnu pažnju. Na području Varaždinske županije djeluje 7.692 OPG-a, a ono što je karakteristično za naše područje su male parcele. Svega 0,15 hektara prema podacima iz katastra. Uvijek ističem kako je najkvalitetnije, nabolje i najslađe ono što se proizvede doma u svom zavičaju. Stoga Varaždinska županija nastoji educirati svoje građane, i to od najranije dobi, o važnosti poljoprivredne proizvodnje. Za najmlađe smo tako tiskali bojanke s našim zaštićenim poljoprivrednim proizvodima, zatim cijeli niz knjiga, kataloga, kuharica, monografija, a sve kako bi stvorili taj jedan kvalitetan odnos prema poljoprivrednoj proizvodnji i domaćim proizvodima. Našu pak poljoprivrednu proizvodnju razvijamo kroz edukacije, potpore i promociju. Svim našim poljoprivrednim proizvođačima, OPG-ovcima, koji to zatraže, sufinanciramo njihovo sudjelovanje kao i predstavljanje njihovih proizvoda na različitim sajmovima, manifestacijama, izložbama i natjecanjima, a oni se u županiju uvijek vrate s nekom od osvojenih medalja i priznanja što posebno veseli. Deset naših proizvoda zaštićeno je na europskoj razini, a 10 na nacionalnoj i mislim da to najbolje govori o odnosu koji Varaždinska županija ima prema svojoj poljoprivrednoj proizvodnji – rekao je župan Stričak.
Predsjednica saborskog odbora za poljoprivredu Marijana Petir nadovezala se na obilježavanje Svjetskog dana hrane istaknuvši kako se još uvijek puno hrane baca.
– Podaci pokazuju kako godišnje u Hrvatskoj bacimo 72 kilograma hrane po stanovniku. U Europi je to oko 130 kilograma po stanovniku, dok je u svijetu oko 160 kilograma. Najviše hrane u Hrvatskoj, gotovo 2/3 hrane, još uvijek se baca iz domaćinstava, ali otpad od hrane nastaje i u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji i ugostiteljstvu. U tom smislu su nadležna državna tijela pokrenula mjere kako bi se smanjilo nastajanje otpada od hrane, ali isto tako i kako bi onu hranu koja je još uvijek dobra za upotrebu proslijedili ustanovama i institucijama koja brine o našim građanima slabije imovinske moći. U tom smislu su napravljeni iskoraci u smislu banaka hrane i ovim putem zahvaljujem Ministarstvu poljoprivrede koje je dalo svoj doprinos, hrvatskom Caritasu, Crvenom križu, socijalnim samoposlugama, nevladinim udrugama koje su posrednici i pomažu da se takva hrana ne baci nego da stigne do krajnjeg korisnika – naglasila je Petir naglasivši kako je Odbor za poljoprivredu dao niz prijedloga kako bi podržali poljoprivrednike, omogućili lakši plasman njihovih proizvoda na tržištu, ali i spriječili nepoštene trgovačke prakse i nelojalnu konkurenciju.
– U tom smislu inicirali smo i izmjene Zakona o suzbijanju nepoštenih trgovačkih praksi, ali i apelirali da se propiše kvaliteta proizvoda i da se što više naše lokalne, domaće hrane plasira u javne ustanove putem kratkih lanaca opskrbe hranom. Ovim putem čestitam Varaždinskoj županiji na svim projektima koje provodi i na inicijativama koja upućuje prema ustanovama kojima je osnivač kako bi što više hrane kroz kratke lance opskrbe „Od polja do stola“ stiglo do krajnjih korisnika.
Navela je i da se proizvodi mogu bolje plasirati na tržište tako da se brendiraju i označe oznakama kvalitete, ali i oznakama geografskog podrijetla, u čemu Varaždinska županija ima veliku zastupljenost.
– Varaždinska županija ima već 10 zaštićenih proizvoda, od 51 koliko ih ima Hrvatska, na europskoj razini, a još su neki u postupku zaštite. Stvaranje dodane vrijednosti, udruživanje poljoprivrednika, ali i promjena svijesti javnosti o važnosti poljoprivrede kao jedne od najvažnijih gospodarskih djelatnosti u Hrvatskoj ključ je uspjeha. Zato je Odbor za poljoprivredu pozvao Ministarstvo da pokrene nacionalnu kampanju o važnosti poljoprivrede i time potakne veću svijest naših potrošača da kupuju hrvatsko jer je to najbolje, ali i da potiče mlade da upišu srednje škole i fakultete koji su vezani uz poljoprivredu, veterinu, šumarstvo i naslonjene djelatnosti – zaključila je Petir.
Državni tajnik iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Zdravko Tušek zahvalio je na pozivu na sjednicu, posebice jer se održava na Svjetski dan hrane.
– Svi znamo koliko je hrana bitna u našem svakodnevnom životu. Stoga smo razgovarali o nekoliko segmenata koji se odnose na proizvodnju hrane, njenu kvalitetu, te koje napore resorno ministarstvo ulaže kako bi se ojačao položaj poljoprivrednih proizvođača, dodatno zaštitila i istaknula kvaliteta naše domaće hrane i svega onog što je bitno za opstanak naših ljudi na selu kao i za budućnost hrvatske poljoprivrede – rekao je Tušek najavivši natječaj kojeg će Ministarstvo poljoprivrede u narednim mjesecima objaviti, a kojim će i dalje povećavati konkurentnost i proizvodnju u granama proizvodnje u kojima u ovom trenutku nismo dostatni.
– To je pitanje mlijeka, pitanje mesa, kako junećeg, svinjskog i ovčjeg i kozjeg. Na tom tragu smo već prošle godine donijeli program razvoja sektora mljekarstva gdje šaljemo jasnu poruku mljekarima da će kroz nekoliko sljedeće godine imati snažnu institucionalnu i financijsku pomoć kako bi održali svoju proizvodnju. Ujedno završili smo jedan natječaj gdje smo više od 500 poljoprivrednih proizvođača subvencionirali kako bi oni povećali svoju poljoprivrednu proizvodnju za 20 posto proizvodnje mlijeka – kazao je Tušek te dodao kako će se program razvoja govedarstva, svinjogojstva, ovčarstva i kozarstva donijeti do kraja ove godine, a s početkom sljedeće krenut će se sa sektorskim natječajem.
– U narednom razdoblju iz Strateškog plana imamo nešto više od 3,8 milijardi eura gdje ćemo potaknuti sve segmente poljoprivredne proizvodnje, jačati položaj naših poljoprivrednih proizvođača i brinuti o njihovom dohotku, ali prije svega o samodostatnosti određenih poljoprivrednih proizvodnji – naglasio je Tušek.
Sjednici saborskog Odbora za poljoprivredu, uz predsjednicu Odbora Marijanu Petir, župana Anđelka Stričaka i državnog tajnika Zdravka Tušeka nazočili su i saborski zastupnici Goran Kaniški, Ljubomir Kolarek, Dubravka Lipovac Pehar i Goran Ivanović, ravnatelj Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Mladen Fruk, Sanja Kolarić Kravar, načelnica Sektora za kvalitetu hrane Sanja Kolarić Kravar, savjetnik ravnatelja Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu Davor Pašalić, Vlatka Buzjak Služek iz Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu te dr. sc. Dragutin Vincek, pročelnik županijskog Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša. Nakon sjednice, uvaženi gosti obišli su uljaru Agroprom Patrčević , gdje su ih domaćini upoznali s proizvodnjom bučinog ulja te preradom bučinih koštica.