Građani su postavili mnoga pitanja u vezi s projektom dogradnje bazena u Zagrebačkoj.
Varaždin bi do kraja 2027. godine mogao dobiti nove bazene. Preciznije rečeno, do tada bi postojeći bazeni u Zagrebačkoj ulici trebali biti dograđeni, a novi dio kompleksa pušten u rad. Osnovna ideja koja stoji iza ovoga projekta jest širem građanstvu ponuditi sadržaj za relaksaciju i rekreaciju te višesatno obiteljsko druženje. Postojeći bazeni su, naime, pretežito sportske namjene, tako da Varaždinci na “brčkanje” tijekom zime u pravilu odlaze u obližnji Čakovec.
Projekt tvrtke Viz-ex
Jučer je idejno rješenje predstavljeno javnosti u palači Herzer. Ivica Vizinger i Luka Gotal iz tvrtke Viz-ex iznijeli su više detalja o tome kako su bazeni zamišljeni te su napomenuli da će se pri izradi glavnog projekta vrednovati svi prijedlozi građana. Jučerašnja prezentacija bila je jedan od načina da se čuje što građani misle o tome kakvi bazeni trebaju Varaždinu.
Novi bazeni, prema idejnom rješenju, imat će unutarnji i vanjski dio. Predviđeni su sadržaji poput tobogana, jacuzzija, masažnih vrtloga, slapova, vodene rijeke, stijene za penjanje uz bazen… U idejnom rješenju ucrtana su, primjerice, dva tobogana visine oko pet metara u unutarnjem bazenu te dva tobogana visine oko sedam metara na vanjskom dijelu. No, sve te detalje tek treba precizno razraditi.
“Željeli bismo zapravo imati sadržaje poput onih koje vidimo u termama, ali u malom,” iznijela je svoju viziju Jelena Pavleković, ravnateljica Gradskih bazena.
Spoj s postojećim bazenima
Unutarnji dio spojen je toplim hodnikom s postojećim bazenskim objektom. Sadašnji bazeni ostaju u obliku kakav jest; tek je u planu učiniti ih energetski učinkovitijima. (Gradonačelnik Neven Bosilj kaže da će to koštati gotovo 7 milijuna eura.)
Novi bazeni bili bi smješteni na prostoru između postojećih bazena i Sparove trgovine. Iza njih, do pruge, bili bi izgrađeni vanjski bazeni, no ne na cijeloj toj površini, budući da je želja ostaviti zelenilo koje tamo postoji.
Projekt od 10 milijuna eura
Vrijednost izgradnje novog bazenskog kompleksa procijenjena je na 10 milijuna eura. To je maksimalan iznos koji se može dobiti iz Urbanog razvojnog fonda, objasnio je Bosilj. Riječ je o liniji u kojoj 50 posto sredstava Grad pribavlja kreditom od Hrvatske banke za obnovu i razvoj, a drugih 50 posto čine europska sredstva za regionalni razvoj. Ovisno o zadovoljenju raznih kriterija (zelene politike, energetska učinkovitost, sudjelovanje građana…), ta sredstva mogu biti u cijelosti bespovratna. Samo održavanje jučerašnje prezentacije i uključivanje građana donosi 5 posto, odnosno 500 tisuća eura!
Bosilj je iznio model kako Grad to planira financirati. Grad bi se zadužio za 5,5 milijuna eura na 10 godina, uz kamatnu stopu od 3,67 posto i poček od 24 mjeseca. Preostali iznos bio bi bespovratan.
Pitanje održivosti
Građani su tijekom prezentacije postavili desetke pitanja o sadržajima koji će biti zastupljeni na bazenima, organizaciji i isplativosti samih bazena.
Tako su saznali da Grad plaća čak 75 posto troškova rada postojećih bazena, dok Gradski bazeni pokrivaju tek 25 posto iz svojih prihoda. Troškovi su posljednjih godina, zbog porasta cijena energenata, narasli gotovo dvostruko, na 2 milijuna eura! Grad od toga daje 1,5 milijuna eura.
Stoga je logično pitanje koliko će novi bazeni dodatno opteretiti proračun. Bosilj predviđa da će bazeni financijski biti samoodrživi, uz uvjet da novim sadržajima privuku dodatne korisnike, građane, ali i turiste. No, precizne analize još nisu rađene. Gradonačelnik je tek rekao da iskustvo čakovečkih bazena pokazuje da oni posluju na “pozitivnoj nuli”.
“To je i naš cilj. A ako će radi djece trebati sufinancirati sto ili dvjesto tisuća eura, to nije neprihvatljivo,” rekao je Bosilj.