Broj stranih radnika u Varaždinskoj županiji neprestano raste, uglavnom zbog manjka domaće radne snage u ključnim sektorima.
Na 7. sjednici Županijskog Savjeta za obrazovanje, gospodarstvo i međuregionalnu suradnju o integraciji državljana trećih zemalja na tržište rada i u društvenu zajednicu
Savjet za obrazovanje, gospodarstvo i međuregionalnu suradnju Varaždinske županije održao je u Županijskoj palači svoju sedmu redovnu sjednicu. Sjednici je osim članova Savjeta na čelu s predsjednikom prof.dr.sc. Goranom Kozinom, prorektorom za financije i opće poslove Sveučilišta Sjever nazočila i zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec.
Obzirom da se na sjednici raspravljalo o sadašnjem stanju na tržištu rada te o integraciji državljana trećih zemalja prisutni su imali prilike čuti i stajališta predstavnika PU varaždinske, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje-Područnog ureda Varaždin, Hrvatske udruge poslodavaca- Regionalnog ureda Varaždin te od predstavnika Škole stranih jezika Žiger.
Ugodan i konstruktivan rad svima je poželjela zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec zahvalivši im se pritom što svojim aktivnostima i zalaganjem kao savjetodavno tijelo Županijske skupštine daju doprinos sveukupnom razvoju Varaždinske županije.
– Kako bi se postigla konkurentnost i stvorili uvjeti za poticanje razvoja gospodarstva, obrazovni sustav mora pratiti potrebe gospodarstva, ali i obratno, jer jedino se na taj način može uskladiti ponuda i potražnja na tržištu rada. Naravno, sve mora biti usklađeno s trendovima i potrebama na tržištu rada, a lokalna i regionalna samouprava trebaju stvoriti preduvjete za privlačenje investitora te olakšati ili omogućiti pristup poticajima za gospodarstvenike. A to su sve teme kojima se ovaj Savjet bavi. No, pored navedenog, zadnjih godina događaju se značajne promjene na tržištu rada, pa tako i na našem. Naime, suočeni smo s potrebom za novom radnom snagom, koja zbog različitih razloga dolazi iz trećih zemalja. Stoga mi je izuzetno drago da je sazvana i organizirana ovakva tematska sjednica savjeta – rekla je zamjenica župana istaknuvši kako je ovaj tjedan održana i sjednica Županijske skupštine na kojoj je usvojen Proračun za sljedeću godinu, a koji je, u odnosu na početak mandata 2021. godine gotovo udvostručen.
– Posebno treba istaknuti da bespovratna EU sredstva u 2025. planiramo u iznosu od 41,1 milijun eura, čime smo i te prihode udvostručili u odnosu na 2021. godinu. To je rezultat odgovornog vođenja Varaždinske županije i uspjeha na svim prijavljenim natječajima za dodjelu bespovratnih sredstava Europske unije-dodala je zamjenica župana Zagorec.
Predsjednik Savjeta prof.dr.sc. Goran Kozina je naznačio kako se ova tema stalno prožima kroz sjednice ovog Savjeta.
– U vrlo kratkom vremenu dolazi do priljeva velikog broja stranih radnika, i to sada već iz geografski i kulturno dalekih zemalja. Reguliranje dolaska i boravka je jedna stvar. No, naši novi sugrađani ovdje žive, ne idu samo na posao, te stoga treba razmotriti načine kako im olakšati prilagodbu na život u novoj sredini i raditi na međusobnom upoznavanju s domicilnim stanovništvom. Naravno da će državna razina odlučiti o svim ključnim aspektima integracije migranata i opredijeliti se za određenu politiku, te odlučiti hoće li donijeti migracijsku ili i integracijsku strategiju. No to nije razlog da se na županijskoj razini ne raspravi o ovoj temi koja jest dio naše svakodnevnice i o kojoj, zbog kompleksnosti i interdisciplinarnosti, treba raspravljati, kako bi se izbjegle potencijalne neželjene posljedice poput getoizacije, separacije, marginalizacije stranih državljana i kršenja ljudskih prava i sloboda. – istaknuo je predsjednik Savjeta Kozina.
Raspravu o ovoj temi inicirala je inače direktorica Hrvatske udruge poslodavaca – Regionalnog ureda Varaždin Sanja Ostroški.
– Broj stranih radnika u Varaždinskoj županiji neprestano raste, uglavnom zbog manjka domaće radne snage u ključnim sektorima poput proizvodnje, metalne i tekstilne industrije, gdje konstantno bilježimo nedostatak kvalificiranih domaćih radnika. Iako postoje određeni napori u smjeru integracije stranih radnika, poput internih programa koje provode poslodavci, pomoći u vezi sa smještajem i osnovnim životnim potrebama, tečajeva jezika i drugih inicijativa, cilj je da zajedničkim pristupom, sagledano dakle s raznih aspekata, razmotrimo što se sve i na koji način može učiniti u javnom i privatnom sektoru, kako bi integracija bila uspješnija, te što Županija čini i što još može poduzeti na ovom području kako bi postala uzor u provođenju pozitivnih i pravovremenih mjera integracije na regionalnoj razini – pojasnila je Sanja Ostroški pozadinu ove inicijative.