Uz Dan urbanog šumarstva

Na Srijedi u muzeju održano predavanje na temu ‘Kako spasiti zeleni identitet varaždinskog groblja?’

Problemi s tujama na groblju evidentirani su još 1991. kada se spominjala potreba revitalizacije groblja.

Povijesno groblje u Varaždinu, poznato po svom jedinstvenom spoju parkovne arhitekture i spomeničke baštine, suočava se s ozbiljnim izazovom. Tuje već dulje vrijeme pokazuju znakove propadanja, a posebno je to vidljivo posljednjeg desetljeća.

Problemi s tujama na groblju evidentirani su još 1991. kada se spominjala potreba revitalizacije groblja, rapidno propadanje tuja, a predlagalo se i uklanjanje breza. 

Herman Haller započeo je početkom 20. stoljeća sa sadnjom vrste Thuja occidentalis koja potječe iz hladnih i vlažnih područja sjeverozapadne Amerike. U to vrijeme klimatski uvjeti su joj odgovarali, no Haller i njegovi suvremenici nisu mogli ni sanjati da će one stoljeće kasnije živjeti u sasvim drugačijim uvjetima.

O ovom problemu, ali i potencijalnim rješenjima, bilo je govora na posljednjoj ovogodišnjoj Srijedi u Muzeju održanoj povodom Dana urbanog šumarstva. Prvi dio predavanja Kako spasiti zeleni identitet varaždinskog groblja?“ održala je muzejska savjetnica u GMV-u Spomenka Težak i provela sudionike kroz povijest varaždinskog groblja. Prvi evidentirani spomen problema s tujama datira iz 1991. godine kada se spominjala potreba  revitalizacije groblja, rapidno propadanje tuja, a predlagalo se i uklanjanje breza. 

Analiza iz 2018.  pokazala je da su tuje u ozbiljnoj opasnosti

Direktorica Parkova Jelena Sekelj, nastavila je predavanje govoreći o recentnim aktivnostima u vezi zelenila groblja. Već u Analizi zdravstvenog stanja biljaka na starom dijelu varaždinskog groblja, koju je 2004. godine izradio Šumarski institut, spominjali su se suša i narušena zona korijenja kao razlozi sušenja tuja. Tada je uočena i zaraza tujinim potkornjakom i štitastim ušima. Kako su Parkovi i u godinama nakon provedene revitalizacije uočavali probleme s tujama, Hrvatski šumarski institut izradio je Studiju zdravstvenog stanja thuja na Gradskom groblju Varaždin. Te 2018. godine stručnjaci su istaknuli da je zdravstveno stanje tuja vrlo zabrinjavajuće. Također, potvrdili su prisutnost tujinog krasnika i tujinog potkornjaka koji u vrlo kratkom vremenskom periodu mogu učiniti značajnu štetu, zbog činjenice velike vjerojatnosti širenja na nezaražene biljke.

Stanje se nije poboljšalo, te su Parkovi 2022. godine izradili Prosudbu zdravstvenog stanja zidova i pojedinih grmova thuja na varaždinskom groblju te podatke implementirali u digitalni sustav praćenja zdravstvenog stanja stabala i upravljanja zahvatima arborikulture na web platformi. U svrhu detekcije i analize uzročnika sušenja, od lipnja do rujna 2023. godine provedena je Analiza staništa na Gradskom groblju u Varaždinu.

Korijenje raste u teškim uvjetima

Tuje rastu u tlu izuzetno loše kvalitete. Sustavom navodnjavanja nije obuhvaćeno svo zelenilo, a postojeći bunar svojim mogućnostima nije mogao optimalno navodnjavati niti ono što je na njega priključeno. Korijenje raste u teškim uvjetima, okruženo grobovima, grobnicama, stazama i sličnim elementima groblja koji pospješuju ekstremno zagrijavanje ljeti i refleksiju topline. Uza sve to, tuje su oslabili klimatski uvjeti, a na tako oslabjele biljke lako su se proširili štetnici. Za tuje su posebno opasni tujin krasnik, koprivna grinja, štitasta uš i tujin potkornjak, čiji utjecaj je vidljiv posljednjih godina.

Na klimatske promjene kao i na sve intenzivnije korištenje groblja (ukopi, klesarski radovi, kretanje pješaka i izvoditelja radova te sl.) nije moguće utjecati. No, moguće je pokušati poboljšati stanišne uvjete i dozvoljenim sredstvima tretirati štetnike. Groblje je velike površine pa će se radi ekonomičnosti i efikasnosti prvo testirati različite mjere sanacije na manjim prostorima kako bi se utvrdilo što daje najbolje rezultate uz najniže troškove i najmanje izvedbene  probleme. O aktivnostima koje će se u vezi revitalizacije zelenila poduzimati u iduće tri godine govorio je Goran Huljenić, magistar inženjer urbanog šumarstva, zaštite prirode i okoliša.

Prezentacija je pokazala da je problem sušenja tuja na varaždinskom Gradskom groblju prisutan desetljećima, a njegovo rješavanje bit će višegodišnji projekt koji zahtijeva strpljenje.

Parkovi zahvaljuju ravnatelju Miranu Bojaniću Morandiniju koji je podržao njihovu inicijativu da budu što bliže sugrađanima. „Važan nam je otvoreni dijalog s građanima te želimo biti što transparentniji i odgovoriti na pitanja građana. Snimka predavanja može se pogledati na Youtube kanalu Gradskog muzeja Varaždin, a Parkovi na svojoj internetskoj stranici https://www.parkovi.eu/thuje/ imaju dio posvećen tujama i svim aktivnostima vezanima za njih,“ zaključila je direktorica Sekelj.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Najnovije