Pristigla su dva nova uređaja.
Nakon što je početkom 2023. godine, zahvaljujući sredstvima Varaždinske županije, na Odjelu za neurologiju Opće bolnice Varaždin otvorena nova Jedinica za liječenje moždanog udara, značajno se poboljšao oporavak pacijenata na neurološkom odjelu.
Kako bi rehabilitaciju pacijenata podigli na još višu razinu, u protekla dva tjedna na Odjel su pristigla dva nova uređaja – jedan za neurorehabilitaciju šake, dok se drugi odnosi na vježbe balansa i kognitivnu rehabilitaciju – Neuroforma.
Radi se o dva vrijedna uređaja ukupne vrijednosti oko 80 tisuća eura koji su u bolnicu stigli zahvaljujuću decentraliziranim sredstvima Varaždinske županije, a kako ističe voditeljica Odjela za neurogologiju, doc.prim.dr.sc. Spomenka Kiđemet Piskač dr.med.spec.neurolog, varaždinski neurološki odjel jedan je od rijetkih odjela na kojima postoje takvi uređaji.
Pacijent, kojemu je nakon moždanog udara oduzeta ruka, uz pomoć neurorehabilitacijske šake već nakon 48 sati može početi sa aktivnim ili pasivnim pokretima šake, ovisno o stupnju motoričkog oštećenja.
– Pacijent može normalno biti u ležećem položaju, zavisi kako to zahtijeva njegovo stanje, a uređaj radi za njega ili on radi s njim, odnosno sluša što mu aparat kaže – objašnjava Kiđemet-Piskač,
S obzirom da je demencija, kao i moždani udar, veliki javno zdravstveni problem, u sklopu programa kognitivne rehabilitacije u koji se uključuju dementni bolesnici, nabavljen je uređaj za vježbe balansa i kognitivnu rehabilitaciju
– Tu se rade različite vježbe pamćenja sa točno definiranim programima, a ovaj uređaj za kognitivnu neurorehabilitaciju će dodatno pomoći. Tu je uz pomoć čovjeka, ali i moderne tehnologije, osiguran što bolji napredak tih bolesnika. Počeli smo raditi prije dva tjedna, pacijenti su zaista zadovoljni i već se vidi veliki napredak tih nekoliko pacijenata koje smo vježbali protekla dva tjedna – pojašnjava Kiđemet-Piskač, dodavši kako se na uređaju nalazi i platforma za ravnotežu zbog čega se uređaj može koristiti i za pacijente s multiplom sklerozom.
Zahvalila je Varaždinskog županiji, kao i ravnatelju Opće bolnice Varaždin, Damiru Poljaku koji je prepoznao njihove potrebe i osigurao im financijska sredstva.
Pritom je vrijedno spomenuti kako spomenuti uređaji postoje samo u specijalnim bolnicama za medicinsku rehabilitaciju, dok ih opće bolnice nemaju, čime se varaždinska bolnica i njezin Odjel za neurologiju s pravom može nazvati pionirom u liječenju pacijenata, kako s moždanim udarom, tako i s demencijom i multiplom sklerozom.
– Mislim da smo zaista s tim postigli velik napredak jer mi smo praktički jedan od rijetkih, akutnih odjela gdje postoje takvi uređaj. To je zaista jedan iskorak u liječenju pacijenata. Neurologija nastoji biti pionir u svemu što se tiče napretka u Hrvatskoj, tako da naši svi djelatnici, i liječnici, i medicinske sestre, radni terapeuti, fizioterapeuti, tijekom godine uvijek idu na različite kongrese i edukacije. Zaista imamo sluha za sve, tko god poželi i smatra da bi mu dobro došla neka edukacija potrudimo se da to i dobije jer se na taj način i diže standard liječenja, i njege i svega ostaloga – poručila je Kiđemet-Piskač.
Na koji točni način rade novi uređaji pojasnila je Mirjana Kučina, radni terapeut na Odjelu za neurologiju, koja je istaknula kako je uređaj za neurorehabilitaciju šake osmišljen za motorički oporavak šake već od prvih, ranih faza nakon moždanog udara ili nekih drugih oštećenja živčanog sustava.
– To je uređaj koji se sastoji od rukavice koja je spojena na računalni program. Radi se o pasivnim vježbama i aktivno potpomognutim. Znači, uređaj prepoznaje aktivni pokret i pomaže pacijentu u tome. Kod pacijenata se počinje sa tretmanom vrlo rano nakon moždanog udara, već nakon 48 sati. Cilj takvog tretmana je poticanje ranog oporavka. To je aparat koji su osmisli ljudi koji se bave neurorehabilitacijom i temelji se na znanstvenim istraživanjima koja su pokazala da se kod ranog početka rehabilitacije zapravo postižu najbolji rezultati. Najčešće to traje 25-45 minuta dnevno i onda se dobiju rezultati koje očekujemo – pojasnila je Kučina.
Što se tiče drugog uređaja naziva Neuroforma, radi se o platformi koja služi za kognitivnu rehabilitaciju, a uključuje i motoričku komponentu i komponentu balansa i ravnoteže. Namijenjen je osobama nakon moždanog udara, kao i osobama s multiplom sklerozom i drugim oštećenjima, a može se koristiti od 4. godine života.
– Uređaj se sastoji od softverskog dijela interaktivnih kamera gdje pacijent sebe vidi na ekranu. Isto tako, može kontrolirati svoju posturu. Sastoji se od kognitivnih vježbi koje se mogu programirati u 28 razina težine, od onih vrlo jednostavnih do najsloženijih. Kombinirani su sa vježbama za balans i sa vježbama ruku i nogu. Individualno se rade programi za svakog pacijenta i radi se evaluacija u toku samog programa te se prema napretku pacijenta planiraju daljnji koraci – objašnjava Kučina.
Izvrsni rad Odjela za neurologiju, kao i Jedinice za liječenje moždanog udara pohvalio je ravnatelj Opće bolnice, Damir Poljak, koji je zahvalio svim djelatnicima na predanom radu. Dodao je kako je zahvaljujući njima varaždinska bolnica predvodnik u liječenju i rehabilitaciji pacijenata s moždanim udarom, demencijom i multiplom sklerozom.