Grad Ludbreg

Od Robloxa do robotike: Klub tehnike iz Ludbrega potiče mlade na inovacije

Pohvalno.

Klub tehnike, udruga mladih tehničara i tehničarki iz Ludbrega, i ove školske praznike provodi različite edukacije iz područja tehnike i programiranja, nudeći mladima priliku da steknu nova znanja i vještine.

Jedan od važnijih projekata koji se trenutno provodi u suradnji s Osnovnom školom Šemovec jest projekt “IT Shemica”, namijenjen darovitim učenicima. Ovaj program započeo je danas u OŠ Šemovec, a financira ga Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih putem Poziva za projekte za darovitu djecu. Cilj projekta je unapređenje i razvoj vještina iz područja tehnike i informatike kod nadarenih učenika, pružajući im priliku za dodatno obrazovanje tijekom školskih praznika.

Istovremeno, Klub tehnike u svojim prostorijama u Ludbregu provodi niz edukacija za mlađe sudionike, uključujući programiranje na platformi Roblox, 3D printanje i robotiku za početnike. Prema riječima predstavnika udruge, interes za radionice je velik te su one popunjene ubrzo nakon objave. Radionice su besplatne, u skladu s misijom udruge da tehnološko obrazovanje bude dostupno svima, bez obzira na financijske mogućnosti.

„Naša misija je omogućiti besplatno i dostupno obrazovanje u području tehnike i tehnologije za svu djecu i mlade. Zato svake godine organiziramo radionice u lokalnim školama, kako bi djeca mogla sudjelovati bez potrebe za angažiranjem roditelja“, poručuju iz Kluba tehnike.

Ipak, udruga se suočava s izazovima, ponajviše financijske prirode, ali i u pronalasku kvalitetnih mentora koji su kompetentni i voljni raditi s djecom. Također, jedan od stalnih izazova je privući mlade na sudjelovanje u edukacijama. „Zato smo i pokrenuli programiranje na platformi Roblox, kako bismo privukli djecu koja već konzumiraju ovu igru da se okušaju u stvaranju vlastitih projekata“, ističu iz udruge.

Unatoč svakodnevnom korištenju tehnologije, primijećeno je da većina djece nije digitalno pismena u pravom smislu.

„Činjenica da tipkaju po mobitelu ne znači da su hakeri ili da znaju nešto o računalima. Digitalna pismenost zahtijeva stalni rad, interes, praćenje noviteta i druženje s ljudima koji razumiju tehniku i primjenjuju tehnologiju“, objašnjavaju iz Kluba tehnike.

Uspoređujući situaciju s obrazovnim sustavima u zemljama poput Kine i Singapura, gdje se djeca već od osnovne škole educiraju o elektronici te kasnije nadograđuju znanja iz umjetne inteligencije (AI) i Interneta stvari (IoT), u Klubu tehnike smatraju da domaći obrazovni sustav ne priprema dovoljno mlade za globalnu konkurenciju.

Klub tehnike i dalje ostaje predan svojoj misiji te će i ubuduće nastojati osigurati kvalitetne i dostupne edukacije u području tehnike, robotike i programiranja.

Iz naše mreže
Povezani sadržaj
Preporučeno
Najnovije