Učenici su polaznici edukativnog programa „Domovinski rat – Istina u slobodi“.
Učenici i učenice Osnovne škole Ivana Kukuljevića Sakcinskog Ivanec, 16 polaznika edukativnog programa „Domovinski rat – Istina u slobodi“ koji se proteklih šest mjeseci odvija u Memorijalnom centru Domovinskog rata Ivanec, boravilo je na terenskoj nastavi u Lipiku i Pakracu.
Uz njih, na ovoj su aktivnosti nazočile i njihova mentorica, dr. sc. Suzana Jagić, potom učenica 1. razreda Srednje škole Ivanec, lanjska polaznica spomenutog edukativnog programa i prezenterica Centra Eva Levanić, te hrvatski branitelji, sudionici Domovinskog rata u Lipiku i Pakracu, Pjer Jagetić, Zdenko Horvat, Ivan Sambol i Ljudvek Cikač.
Posjećeno je više kulturnih i povijesnih znamenitosti Lipika, Pakraca i bliže okolice, a počelo je na prostoru nove Državne ergele Lipik, gdje je hrvatski branitelj i djelatnik ergele Davor Sertić gostima iz Ivanca prenio brojne zanimljive informacije.
Saznali su tužan podatak da je u agresiji na Hrvatsku ergela sustavno uništavana, staja je spaljena, a dio konja je poubijan. Ostatak konja je u studenom 1991. godine otuđen te preko Bosne i Hercegovine prevezen u Republiku Srbiju. Nakon mnogobrojnih pregovora, 13. listopada 2007. godine konji koji su preživjeli ovo stradanje napokon se iz Srbija vraćaju u matične staje u Lipiku.
DRŽAVNA ERGELA LIPIK danas predstavlja živi spomenik Domovinskog rata, povijesti i tradicije uzgoja konja, a ujedno je i dom šezdeset predivnih lipicanaca, kao i značajan dio turističke ponude Lipika, ali i širega područja Požeško-slavonske županije.
Učenici su pokazali izniman interes za teme koje su slušali, postaviljali pitanja, a ovu su prigodu iskoristili i za fotografiranje s prijateljski raspoloženim konjima.
Potom se obišlo nekoliko lokacija u Lipiku gdje su u obrani tog grada, prvog koji je oslobođen u Domovinskom ratu, sudjelovali i brojni hrvatski branitelji našeg kraja, poput mosta branitelja Varaždinske županije, a kod spomen obilježja odali su počast poginulim pripadnicima 104. brigade, kao i svim Lipičanima koji su dali živote za slobodu Domovine.
Dočekao ih je predsjednik HVIDR-e Lipik Branimir Ljevaković, koji im je održao kratko predavanje o ratnim događanjima u Lipiku i od kojega su saznali da je drugi najmlađi poginuli hrvatski branitelj u Domovinskom ratu 15-godišnji Josip Szarvaš iz Lipika.
U Pakracu su delegaciju iz Ivanca dočekali predsjednik Gradskog vijeća Miroslav Ivančić, Tomislav Novinc, predsjednik Udruge djece branitelja Domovinskog rata Pakrac – Lipik i Gabriela Sabo Seleši, voditeljica ureda Turističke zajednice Grada Pakraca.
Svi skupa su polaganjem cvjetnog aranžmana i paljenjem svijeća trobojnica odali počast poginulima na spomen obilježju u centru Pakraca, a potom je gostima priređen prijem u gradskoj vijećnici. Domaćini su pohvalili projekt ivanečkih dragovoljaca i veterana u kojemu djecu upoznavaju s temama iz Domovinskog rata i još jednom izrazilo zahvalnost svim hrvatskim braniteljima sa šireg ivanečkog područja na nesebičnoj žrtvi u obrani pakračko-lipičkog područja u Domovinskom ratu.
Gosti pak su izrazili zahvalnost domaćinima na uvijek lijepom i srdačnom prijemu u Pakracu, te ih kratko upoznali sa svojim aktivnostima, koje uključuju i rad s djecom.
Uslijedio je obilazak kulturno-povijesnih znamenitosti Pakraca, koji je s gđom Gabrielom počeo u centru, a nastavljen na lokalitetu starog Pakraca, koji je 50-ih doživio sličnu sudbinu kao i stari grad Ivanec, kada su ga komunističke vlasti razrušile do temelja, kako bi se izbrisala dotadašnja njegova bogata povijest.
Poveznica Pakraca i Ivanca su i vitezovi Ivanovci, te je slijedom te činjenice dogovoreno povezivanje Turističkih zajednica dvaju gradova, uz posredstvo ivanečkih dragovoljaca i veterana. Uz stručno vodstvo i prezentaciju obišao se i Muzej grada Pakraca, u kojemu se nalaze i neki eksponati koje su svojedobno darivali članovi UDVDR Ogranak Ivanec.
Zanimljivo je bilo i u Muzeju vojne i ratne povijesti grada Pakraca, kroz čiji su bogati postav memorabilija iz Domovinskog rata, ali i predratne povijesti Hrvatske, učenike proveli njegov voditelj Mario Tušek sa suradnicima, i koji je izazvao golemo zanimanje. Uz brojna pitanja, učenici su ovu prigodu iskoristili za fotografiranje za uspomenu u dijelovima ratne opreme.
Tušek je, također, pohvalio projekt koji provodi UDVDR Ogranak Ivanec, a posebno činjenicu da su, kao jedinstven slučaj u Hrvatskoj, sami uredili Memorijalni centar Domovinskog rata u Ivancu i time uvelike pridonijeli očuvanju sjećanja i uspomena na Domovinski rat. Među kojima značajno mjestu pripada i gradovima Pakracu i Lipiku.
Uslijedio je obilazak pojedinih lokacija ratnih položaja 2. ivanečke Bojne 104. brigade ZNG HV, koji je počeo u ulici Kalvarija, gdje je prezenter Memorijalnog centra Ivanec, Lovro Mavrek, uz pomoć jednog od ratnih zapovjednika tih položaja Ljudveka Cikača, kolegama iznio neke zanimljivosti, te pokazao autentične lokacije koje se, snimljene u doba Domovinskog rata, mogu vidjeti na fotografijama Centra u Ivancu.
Potom i obilazak područja oko ‘Vladikinih dvora’, kao i najisturenijih položaja ivanečkih branitelja u rubnim dijelovima Pakraca, na Gavrinici prema Kraguju, gdje je učenike s okolnostima i detaljima svoga ranjavanja 11. ožujka 1992. godine upoznao Ivan Sambol.
Putem su im Pjer Jagetić i Zdenko Horvat pokazali još nekoliko autentičnih lokacija koje su mogli vidjeti na povijesnim fotografijama, neke od njih je Jagetić ponio sa sobom i na licu mjesta ih prezentirao, usporedivši sadašnji, s izgledom otprije 33 godine. Kao i područje tragične pogibije Josipa Štefanca, čija će obljetnica u Lepoglavi i Pakracu prigodno biti obilježena u sijedu, 9. travnja.
Posjetili su i Kusonje, gdje je 8. rujna 1991. poginulo i(li) svirepo ubijeno 20 Bjelovarčana, a na spomen obilježju masovne grobnice kod Rakova potoka, nedaleko Kusonja, gdje su pronađena njihova odbačena tijela odana im je dužan počast.
Počast poginulima odana je i u šumi Zukva, a završni dio terenske nastave bio je obilazak Gornje i Donje Obriježi, Ploština i Brekinjske, gdje su bili smješteni centar veze, logistika, te pričuvni položaji ivanečkih branitelja u Domovinskom ratu.
Terenska nastava, čijim su sadržajem sudeći prema njihovim dojmovima, učenici i učenice bili izuzetno zadovoljni, ujedno je bila jedna od završnih aktivnosti šestomjesečne edukacije učenika OŠ Ivanec, ujedno i polaznika Izborne nastave povijesti u ivanečkoj osnovnoj školi, te Centra izvrsnosti za nacionalnu povijest Varaždinske županije.
Organizirao ju je nositelj programa edukacije UDVDR Ogranak Ivanec, u suradnji s HVIDR-om Ivanec, Osnovnom školom Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec, Varaždinskom županijom, gradom Pakracem, Turističkom zajednicom grada Pakraca, Muzejem grada Pakraca, Vojnim i ratnim muzejem grada Pakraca, te Turističkom zajednicom grada Ivanca, koaj je osigurala dio promidžbenog materijala uručenog na dar domaćinima.
Svečani završetak edukacije bit će 24. travnja u Osnovnoj školi Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec, gdje će učenicima, njihovim mentorima i suradnicima na projektu biti uručena prigodna priznanja.