Rezolucijom Opće skupštine Ujedinjenih naroda 12. se kolovoza od 2000. godine obilježava se Međunarodni dan mladih koji svake godine ima izabranu godišnju temu. “Aktivno sudjelovanje mladih u društvu” tema je ovogodišnjeg Međunarodnog dana mladih, a upravo je aktivno sudjelovanje mladih ključno za postizanje održivog ljudskog razvoja.
Kampanja za ovogodišnji Međunarodni dan mladih teži osnaživanju mladih, odnosno promociji društvenog angažmana i sudjelovanja mladih u javnom i političkom životu.
U Lepoglavi se u tjednu mladih kroz brojne aktivnosti Jailhouse festivala mladih može konkretno pokazati na jednom mjestu ta društvena uključenost, kreativnost, snaga i važnost mladih u društvu. Jedna od aktivnosti baš na Međunarodni dan mladih bila je tribina ‘Mogućnosti mladih s invaliditetom i intelektualnim teškoćama‘. Tribina se na Jailhouse festivalu održala u sklopu projekta ‘Suradnjom do znanja‘ kojeg provodi udruga Ivanečko sunce, a koji je sufinanciran iz Programa razvoja civilnog društva grada Lepoglave.
Na tribini je sudjelovao i zamjenik gradonačelnika Hrvoje Kovač koji je, osvrnuvši se na aktivnu socijalnu politiku Grada Lepoglave istaknuo kako ipak nije sve tako crno kad se gledaju lokalne realnosti.
– Kroz više od dva sata zanimljivog razgovora otvorili smo brojna pitanja o važnosti aktivnog uključenja osoba s invaliditetom u lokalnu zajednicu, o mogućnostima njihovog zapošljavanja, problemima s kojima se susreću organizacije civilnog društva u zagovaranju njihovih prava, potreba, interesa i potencijala u zajednici u kojoj žive i još mnogočemu. Iako su se sugovornici složili kako je problema puno, ostaju i brojne činjenice koje govori o dobrim momentima i mogućnostima za osobe s invaliditetom, pogotovo mlade, ukoliko se svi zajedno kao društvo malo trgnemo i počnemo rješavati najprije jednostavne, a kasnije i sve konkretnije probleme na koje moraju ukazati kako udruge osoba s invaliditetom tako i sami mladi koji se nose s tim invaliditetom – zaključio je Kovač.
Kroz tribinu, a posebno zbog Međunarodnog dana mladih, prisutni sudionici iz organizacija civilnog društva, Centra za socijalnu skrb, aktivisti i volonteri zaključili su kako društvo očito još nije spremno i zrelo prihvatiti mlade kao društveni resurs i vrijedan ljudski kapital lokalne zajednice pa je poruka tribine svojevrsni apel javnosti kako su dijalog, participativna demokracija i građanski odgoj prijeko potrebni jer mlade ljude moramo početi odgajati kroz prizmu tolerancije, ljudskih prava, aktivizma, solidarnosti i prihvaćanja različitosti. A kad ti mladi ljudi nauče živjeti te ljudske vrijednosti možemo govoriti o integraciji u društvo svih ranjivih skupina.