Budući da je nakon oluje krajem srpnja više građana iz pojedinih ivanečkih ulica prijavilo poplave i materijalne štete u svojim objektima, u cilju utvrđivanja uzroka poplavljivanja i definiranja načina sprečavanja budućih sličnih situacija formirano je zajedničko povjerenstvo Grada Ivanca i Ivkom voda d.o.o.
U srijedu, 29. srpnja, predstavnici povjerenstva izvršili su uvid u kućama građana na području Ivanca koji su prijavili poplavu u svojim objektima.
Utvrdili su da je do poplava u podrumima došlo zbog vraćanja vode iz unutarnje kanalizacije i to zato jer se radilo o većim količinama vode koje, zbog iznimno obilnih oborina, kanalizacijski sustav nije mogao prihvatiti.
Uvidom na terenu utvrđeno je da nijedna od poplavljenih nekretnina nema ugrađen nepovratni ventil, da su oborinske vode s krovova kuća direktno spojene u sabirne jame te da su zbog zaštite od podzemnih voda izvedeni niski priključci na kanalizacijski sustav.
Nadalje je utvrđeno da je gradski kanalizacijski sustav izgrađen u skladu s projektnom dokumentacijom, od strane stručnih tijela i osoba i temeljem uvažavanja prosječnih višegodišnjih količina oborina.
No, u izvanrednim situacijama, kada se radi o većim količinama oborinskih i drugih voda koje kanalizacijski sustav zbog količine teško može prihvatiti, rješenje je u ugradnji nepovratnih ventila, odnosno, uređaja za prisilnu evakuaciju otpadnih voda, kako bi se spriječilo vraćanje voda u objekte.
Sukladno člancima Odluke o odvodnji i pročišćavanju otpadnih voda, unutarnja kanalizacija sastoji se od instalacija, građevina i uređaja za sakupljanje i pročišćavanje otpadnih, oborinskih i drugih voda iz objekata te građevina i uređaja za odvod skupljenih voda pojedinih korisnika i vlasnika do kontrolnog okna, odakle se izvodi priključak na javni odvodni sistem.
Stoga, stoji u Odluci, ona mora biti izgrađena od vodonepropusnog materijala, a uređaji za prethodno pročišćavanje moraju biti napravljeni tako da omogućuju stalnu obradu otpadnih voda.
Prema članku 14. navedene Odluke, unutarnja kanalizacija mora biti izvedena i održavana na način da se u nju onemogući vraćanje otpadnih voda iz javnog odvodnog sustava, djelovanjem uspora u javnoj kanalizaciji, dok priključivanje prostorija koje su ispod terena treba biti putem uređaja za prisilnu evakuaciju otpadne vode.
Kako je obilaskom poplavljenih objekata utvrđeno da je osnovni razlog povratka otpadnih i oborinskih voda u tome što na unutarnjoj kanalizaciji nije izvedena ugradnja nepovratnih ventila, povjerenstvo predlaže vlasnicima tih objekata, ali i svim drugim građanima čiji su objekti priključeni na kanalizacijski sustav da u objekte ugrade nepovratne ventile kako bi spriječili poplave i materijalne štete na svojim nekretninama, prenosi ivanec.hr.