Hrvatska gorska služba spašavanja 15. lipnja obilježava dan svetog Bernarda, zaštitnika planinara i gorskih spašavatelja, a baš im je na taj dan Grad Varaždin uručio iznos od 20 tisuća kuna za pomoć u djelovanju.
– Ovo je simboličan čin u ime svih građana Varaždina, način da zahvalimo momcima koji obavljaju važnu zadaću u našem društvu, iako toga možda nismo ni svjesni – istaknuo je gradonačelnik Ivan Čehok.
Iako su HGSS-ovci stanice Varaždin zadovoljni doniranim iznosom, na današnjem su suretu istaknuli i probleme s kojima se susreću.
– Ove godine stanica Varaždin obilježava 65. godinu postojanja i još uvijek nemamo svoj prostor. Smatramo da bi sve operativne snage trebale imati svoj prostor kako bi efikasnije funkcionirale. Prvi korak je već poduzet – poslan je služebni zahtjev i imamo informaciju da je nekoliko lokacija pronađeno, no trebamo još to razmotriti. Naime, više se isplati izgraditi novi objekt nego adaptirati stari, primjerice onaj u vojarni – istaknuo je Mario Musulin, pročelnik Gorske službe spašavanja – stanica Varaždin.
Gradonačelnik je obećao pomoć u izgradnji centra u Varaždinu.
– Osim toga, pomoći ćemo u nabavi vozila koje im je potrebno za intervencije kojih ima. Ljudi se najčešće izgube na Ivanščici, no ne naši već oni iz Međimurske županije. U tom slučaju oni nemaju adekvatno vozilo, tako da ćemo i u tome pomoći – kazao je Čehok.
– Novo vozilo nam naročito treba u zimskim uvjetima za intervencije na Ivanščicu i Ravnu goru. Dva vozila, koja trenutno imamo na raspolaganju, ne mogu se kretati na terenu po takvim uvjetima jer nemaju pogon na sva četiri – pojasnio je Musulin.
Ipak, broj intervencija na godišnjoj razini je u padu, što je odlična vijest.
– To je rezultat konstantnog rada i edukacije na planinarskim, speleološkim i alipinstičkim školama, na kojima smo prisutni kao predavači. Osim toga, provodimo i edukacije po školama. Potrebno je napomenuti i da je HGSS osnovao još dvije stanice, u Čakovcu i Krapini, tako da sad sveukupno tri stanice pokrivaju područje koje smo donedavno pokrivali samo mi iz Varaždina – pojasnio je pročelnik.
Ipak, brojke govore o 30 do 50 intervencija na godišnjoj razini, a najviše je riječ o potragama, ali i akcijama poput slomljenih kostiju, spašavanja paraglajdera na drvetu ili rješavanju tehničkih problema.
– Nažalost, ima i smrtnih stradavanja. Najviše se to događa s dementnim osobama koje odlutaju pa je problem da ne možete primijeniti logiku zdravog čovjeka. Od raspisivanja potrage do akcije ponekad prođe previše vremena pa se osoba, pogotovo u zimskim mjesecima, pronađe kad je već kasno – zaključio je.