Varaždin se ove subote, 26. svibnja, vraća u srednji vijek, a Stari će grad zasigurno biti odlična kulisa za to. Tamo će se, već šestu godinu zaredom, održati manifestacija ‘Anđeoska strijela’, a glavni organizatori su članovi Viteškog reda sveti Nikola.
Udruga djeluje od 27. prosinca 2011. godine, kad je održana osnivačka skupština, a nastala je sasvim slučajno.
– Streličari iz Cekina, Pajo, Neno Slukić i još nekolicina njih bili su na kostimiranom streličarskom turniru za koji su nabavili žičane viteške košulje te im je u tom trenutku na pamet došla ideja za osnivanje srednjovjekovne viteške udruge u Varaždinu – prepričava sadašnji meštar, kako se kod njih naziva predsjednik, Luka Borščak.
> IN MEMORIAM Preminuo počasni meštar Radivoj Miladinović Pajo: Nedostajat će nam!
Najprije su to zamislili kao udrugu ceremonijalnog karaktera, no to, pojašnjava Borščak, baš i nije realno, budući da u tom povijesnom razdoblju u Varaždinu nije postojao viteški red.
– Na turnirima se predstavljamo kao gradska straža ili vojnici iz Starog grada, no svoje djelovanje pokušavamo temeljiti na povijesnim činjenicama. ‘Živjeli’ smo u doba vladavine obitelji Celjski – kazao je.
Nadobudni treniraju i kroz tjedan
Viteški red nosi ime po zaštitniku grada Varaždina, a s godinama se udruga brojčano povećala, ali i promijenila.
– Kao što sam rekao, u početku je to bilo više ceremonijalnog karaktera, a onda je nekima od nas bila zanimljivija borba, pa se osnovala mačevalačka sekcija. Proučavamo i povijesne činjenice, a s vremenom su se učlanili ljudi koji imaju brojne zanimacije. Tako sad imamo i glazbu, kaligrafe, obrtnike, dok je sve počelo sa streličarstvom – rekao je sadašnji meštar.
Red trenutno ima pedesetak članova, no njih trideset je uistinu aktivno, što ih čini jednom od najbrojnijih udruga kad su na turnirima. U Hrvatskoj, ističe Borščak, postoje brojne udruge tog tipa, a varaždinska je među mlađima, no to ih nimalo ne obeshrabruje.
– Službene sastanke imamo četvrtkom, a dvorištu obiteljske kuće jednog člana udruge trenira nas nekolicina nadobudnijih kad uhvatimo malo vremena, dok je naša ‘snaga’ najbolje izražena na turnirima.
Članovi su kao skladna obitelj
Članovima je, što se odlazaka na turnire tiče, trenutno ‘špica’ sezone, tako da od sredine travnja pa do srpnja nemaju ni jedan slobodan vikend. No, turniri im nisu nikakav problem, budući da se članovi međusobno odlično slažu, tako da su im putovanja zapravo odličan način druženja.
– Naša je udruga specifična po tome što smo uistinu kao skladna obitelj. I u drugim udrugama vlada zafrkancija, no odnosi su mnogo formalniji od naših, postoji hijerarhija. Kod nas to nije tako, imamo predsjedništvo koje čine predsjednik, potpredsjednik i tajnik, a u udruzi moraš biti godinu dana da bi postao punopravni član, to je jedina prisutna hijerahija.
Borščak iako je predsjednik, na turniru pomaže svom redu u svemu što treba.
– Kod nas predsjednik, kao i ostali, podiže tabor, dok kod drugih nije tako. Mi stvarno ne radimo razlike među članovima.
Oprema teška i do 30 kilograma!
Turniri najčešće imaju formalni dio, streličarsko natjecanje, no i brojne popratne sadržaje poput streličarskog natjecanja, povijesnih prikaza bitaka, ali i srednjovjekovnog sajma.
Neizbježno je bilo pitanje kako je to sudjelovati u borbi, postoje li opasnosti te je li ondašnjim vitezovima bilo lako.
– Iako smo svjesni da nismo opremljeni u potpunosti kao ratnici, pa ne idemo ‘do kraja’, postoje mogućnosti ozljeda prilikom baratanja oružjem. Nije sve bezazleno, treba biti na oprezu – kazao je Borščak, dodavši da je postoji i tehnika bohurt koja je opasna, no njemu je itekako draga.
– Natjecanje je to u kojem se sudionici odjenu u full opremu, propisanu standardima, a dopušteno je sve osim uboda – opisao je.
Oprema je teška i do trideset kilograma kad se sve zbroji. Samo žičana koušlja ima 10 do 15 kilograma, dodaje Borščak.
– Ipak kad to staviš na sebe težina se rasporedi pa je lakše. Vitezovima je bilo uistinu teško, naročito kad su trebali pod punom spremom pješačiti, no trenirali su od djetinjstva pa su bili spremniji nego mi danas – kazao je meštar.
Najmlađa članica ima svega godinu dana
Upravo odjeća, ali dodatna oprema, svrstava ovaj hobi među skuplje.
– Svatko se mora sam opremiti, a to činimo većinom putem internetskih trgovina. Kupujemo poprilično vjerne replike opreme tog razdoblja, no, priznajem da je to skup hobi, dijelovi opreme su od sto eura na više.
Osim što u redu nema hijerarhije, nema ni distinkcije po spolu.
– Sadašnja tajnica u udrugu je ušla kao streličar, no sad joj je veća fora potuči se sa dečkima. Kod nas djevojke smiju u bitku – otkrio je Borščak.
Najmlađa članica udruge ima godinu dana, a ako netko ima manje od 18 godina, a želi biti član, roditelj mora potpisati pristupnicu, budući da barataju oružjem.
– Imamo i dosta obitelji koje zajedno putuju na turnire tako da je uvijek veselo i zabavno.
Jedan od onih koji se potpuno ‘navukao’ na turnire, ali i aktivnosti u udruzi je Nikola Drožđek.
– U udruzi sam nepunih godina dana, a već me nazivaju tajnikom tajnice – rekao je kroz smijeh, dodavši da obožava povijest tako da je ulazak u viteški red za njega bio ‘pun pogodak’.
Oni koji žele iz prve ruke doživjeti aktivnosti udruge, moći će to učiniti ove subote na varaždinskom Starom gradu gdje će se održati međunarodni viteški turnir Anđeoska strijela.
– Program je pripremljen za cijeli dan, a iako je streličarski turnir glavni dio, publici će zasigurno biti zanimljivija bitka za Stari grad iz 1446. godine, koja će ove godine biti brojčano veća nego ranije.
Osim toga, Borščak je najavio srednjovjekovni sajam s obrtnicima i trgovcima, demonstraciju treninga u bohurtu, a mislili su i na najmlađe, tako da i za njih pripremaju program.
– Manifestacija je besplatna, tako da pozivamo sve da dođu na Stari grad, sve je spremno, a nadamo se da će nas i vrijeme poslužiti – zaključio je predsjednik.
> ANĐEOSKA STRIJELA Međunarodni viteški turnir i bitka za Stari grad 26. svibnja