19.5.1951. U Varaždinu se rodio Slavko Brankov, glumac. Gimnaziju je maturirao u rodnom gradu, Akademiju dramskih umjetnosti diplomirao je u Zagrebu. Kao gimnazijalac glumio je u varaždinskoj amaterskoj družini ‘Ars longa, vita brevis’ i kada je postao student angažiran je u zagrebačkom Gradskom dramskog kazalištu ‘Gavella’ gdje je kao profesionalni glumac radio do kraja života. Velike uloge ostvario je glumeći u predstavama ‘Kraljevo’, ‘Čaruga’, ‘Kralj Ubu’, ‘Sokol ga nije volio’, ‘Umišljeni bolesnik’ i drugima. Za glavnu ulogu u predstavi ‘Velika magija’ dobio je nagradu ‘Vladimir Nazor’. Bio je stalni član glumačke družine ‘Histrion’. Glumio je u filmovima ‘Ajmo žuti’, ‘Pušća Bistra’, ‘Vrijeme za’, u televizijskim serijama ‘Naši i vaši’, ‘Bitange i princeze’. Najveću popularnost stekao je glumeći Crnog Džeka u tv seriji ‘Smogovci’. Slavko Brankov umro je 9. kolovoza 2006.godine.
19.5.1929. U Rabu je rođen Gašpar Bolković-Pik, slikar i grafičar, likovni pedagog. Slikarstvo je diplomirao na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti u klasi profesora Ive Režeka. Godinama je djelovao u Varaždinu kao nastavnik likovnog odgoja i radio kao slikar. U rodnom Rabu u vlastitoj galeriji ‘Pik’ u ljetnim mjesecima priređivao je izložbe. Tematika njegovih slika bila je raznovrsna – od varaždinskih veduta,zvonika, portala do morske faune i srednjoevropskih vizija. Bavio se kiparstvom i ilustracijama. Izlagao je samostalno u Varaždinu, Čakovcu, Zagrebu, Beogradu, Dortmundu, Düsseldorfu, Parizu, Briselu, Stuttgartu, Berlinu, San Marinu i na brojnim skupnim izložbama. Nakon Varaždina živio je i radio u Ravensburgu gdje je 1996.godine utemeljio Njemačko-hrvatsko društvo kojemu je bio predsjednik. Gašpar Bolković – Pik bio je trajno vezan uz Varaždin. Umro je 13.ožujka 2008.godine.
19.5.1901. Preuređen i posvećen je novi Vatrogasni dom koji se nalazio u nekadašnjoj zgradi zapovjedništva. Prije preseljenja Vatrogasni dom u Varaždinu bio je u rodnoj kući Ivana Padovca, ali su prostorije postale premale pa je vatrogasno društvo za 14.000 kruna kupilo novu zgradu.
19.5.1819. U Varaždinu je utemeljeno streljačko društvo koje je okupilo činovnike, trgovce, aristrokrate i druge uglednike željne pucanja iz pušaka. Društvo je u Graberju sagradilo streljanu i prostorije za plesne zabave. Uz dvoranu posađeno je drveće pa je u 19. stoljeću Graberije postalo glavno okupljalište Varaždinaca.