Varaždinski arhitekti Janko Jelić, Kristina Škrokov i Juraj Glasnović na ARTUR konferenciji, održanoj 14. studenoga, dobili su posebno priznanje za svoj projekt ‘Adaptacija sportsko-rekreacijskog centra Aquacity Varaždin’.
Ovaj projekt dobio je posebno priznanje u kategoriji Idejni projekti u arhitekturi i turizmu.
– Malo je gradova u kontinentalnom dijelu Hrvatske koji svoj riječni pojas stavljaju u funkciju lokalnog stanovništva i turizma. Na prostoru bivšeg eksploatacijskog polja šljunka Motičnjak u Varaždinu kao sanacija terena predložena je nova sportsko-rekreacijska zona s različitim sadržajima. Navedena sportsko-rekreacijska zona planirana je kao novi turistički punkt Varaždina i Hrvatske, a ovisno o godišnjem dobu ponuđeni su različiti sportsko-rekreacijski sadržaji – stoji uvodno u obrazloženju priznanja.
Ne samo promjenom namjene, već i minimalnom izgradnjom planiranih sadržaja ukazuje se na brigu za okoliš, bioraznolikost, stvaranje novih staništa flore i faune te društveno-ekonomsku održivost, navodi ocjenjivački sud u sastavu Jasenka Kranjčević, Dafne Berc i Alan Kostrenčić.
– Realizacija je planirana kroz nekoliko etapa, tj. kao dugoročan i samoodrživ projekt grada. Planiranim minimalnim urbanističko-arhitektonskim intervencijama za novu namjenu u prostoru pridonosi se unaprjeđenju kvalitete prostora. Inovativnost se najviše očituje u očuvanju i unaprjeđenju okoliša, dok se interdisciplinarnim uključivanjem stručnjaka na projektu pridonosi interdisciplinarnom procesu osmišljavanja projekta – naglašavaju suci.
U izradi urbanističko-arhitektonske studije ‘SRC Aquacity’ autori su imali zadatak da na temelju postojećeg stanja i važećih dokumenata, odnosno prostorno-planskih uvjetea, a u zakonodavnom okviru, te koncepta održivosti, ponudi prostorni razvoj i nove sadržaje za taj prostor, koji nazivamo i ‘varaždinsko more’.
Utvrdili su pritom koje su prednosti i mogućnosti prostora, ali i koje su mane i opasnosti, primjerice nesanirane obale na nekim dijelovima kojima prijeti opasnost od urušavanja.
Od mogućnosti izdvajamo primjerice autokamp, vikendaško kamp naselje s bungalovima, sportski hotel, sportski sadržaji ne samo na postojećem prostoru, već prošereni na područje šume, formiranje sustava šetnica… Cilj je pritom sve te sadržaje objediniti u jednu cjelinu.
Motičnjak ima i regionalni značaj, njemu gravitira oko 200.000 stanovnika. Najbliži slični kompleks je na Šoderici iza Koprivnice.
Ovaj prostor tako ima potencijal za otvaranje novih radnih mjesta u turizmu, sportu i rekreaciji te gastronomiji, a što dosad nije iskorišteno u onoj mjeri za koji postoji potencijal.
Studija je rađena kao podloga za izradu urbanističkog plana uređenja Motičnjaka (UPU). Jedino izradom UPU-a moguća je cjelokupna sanacija prostora.
Projektirani sadržaji planirani su za lokalne i strane posjetitelje, korištenje kroz cijelu godinu te realizaciju kroz veći broj godina u kojoj sudjeluju javni i privatni investitori.
Uvođenjem novih turističkih i rekreativnih sadržaja moguće je potaknuti tehničku sanaciju obala i biološku rekultivaciju šireg prostora.
Ovo detaljno razrađeno idejno rješenje sasvim sigurno bit će dobro polazište za konačno osmišljavanje i stavljanje u funkciju ovoga prostora, ovo je tek prvi korak u davanju Motičnjaku uloge koju zaslužuje.
Inače, Janko Jelić i Kristina Škrokov iza sebe već imaju jedno idejno rješenje također vezano uz rubne dijelove grada, konkretno uz projekt revitalizacije prostora starog kupališta na Dravi, odnosno popularne Špice. Taj su projekt izradili 2014. godine, kao nastavak Jelićevog diplomskog rada ‘Biotehnološki krajolik – Gradska ada Varaždin’ iz 2012. godine.
> Dravsko kupalište u novom ruhu: Mladi arhitekti osmislili idejno rješenje
Autori također rade i na drugim projektima uz Dravu u Varaždinu i šire, a predviđeni su za realizaciju u 2018. i 2019. godini.