POVIJESNI TRENUTAK
HEROJI KOJI SU SKINULI SRPSKU ZASTAVU 'Morali smo pokazati da je Knin opet naš'
Trenutak koji će u hrvatskoj kolektivnoj svijesti ostati vječno.
Penjali su se na ramena jedan drugome, a sve da bi 5. kolovoza 1995. s jarbola kninske tvrđave skinuli zastavu kojoj tamo nije bilo mjesto i postavili hrvatski stijeg.
Jasmin Hadžić, Edvard Baltić i Mario Bilač, bivši pripadnici 7. gardijske brigade Puma, tog su dana prvi postavili zastavu na kninsku tvrđavu.
- Valjda je tako suđeno bilo da mi iz raznih krajeva Hrvatske napravimo taj čin - rekao je Edvard Baltić, hrvatski branitelj, za RTL.
Skinuti zastavu, kažu, nije bilo lako. Shvatili su da je zastava, umjesto na konopu, bila na željeznom lancu i osigurana lokotom. Da stvar bude još gora, sve je bilo jako zapetljano.
Njih trojica naizmjence su se penjali i pokušavali je skinuti, sve je trajalo pola sata.
- Nismo imali ljestve, jedan preko drugoga, možete vidjeti fotografije, dizali smo se preko leđa dok je nismo skinuli. Skinuli smo zastavu koja nije pripadala Kninu ni državi - rekao je Jasmin Hadžić za RTL.
No tada su shvatili su da na jarbolu više nije bilo sajle te da stoga ne mogu podići hrvatsku zastavu.
- U ruksaku smo imali jednu veliku zastavu od 25 metara, a znali smo koliko je važno izvjesiti hrvatski stijeg na tvrđavu i svijetu pokazati da je Knin konačno opet naš. Zato nismo gubili vrijeme popravljajući jarbol, nego smo zastavu raširili preko zidina – opisao je Hadžić taj povijesni trenutak za 24 sata.
Na slici iz toga vremena nalaze se Edvard Baltić (s prekriženim rukama), Ivica Novoselec (pokraj Baltića), Mario Bilač (naslonjen na jarbol s puškom) i Jasmin Hadžić (sa zastavom Puma).
Dugo se nije znalo tko je zapravo skinuo zastavu kojoj tu nije bilo mjesto.
- General Ivan Korade nam je zapovjedio da mi koji smo bili tu moramo ostati čekati predsjednika Tuđmana. Mi smo tu zapovijed prekršili i otišli smo gdje su se vodile borbe. Vjerojatno se zato nije znalo dugi niz godina tko je bio na tvrđavi - rekao je Mario Bilač.
Tada, kažu, o osjećajima nisu previše razmišljali, koliko god ih je srce vodilo, najvažnije je bilo ispuniti zadaću.
NAPOMENA: Tekst je prvotno objavljen 5. kolovoza 2019. godine.
Najnovije
-
Uručene su im novčane nagrade...
-
Sport za sve...
-
Naziv predstave dolazi iz grčke riječi 'omma'...
-
Ikebana u doslovnom prijevodu znači 'davanje života cvijeću' ili 'dopustiti cvijeću da se izrazi'...
-
Otvorili su mnogo tema...
Reci što misliš!