Na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu jučer su predavanja održali ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak, Ivan Đikić, Ivica Puljak i Saša Cvetojević. Riječ je o predavanjima koja su se održala u sklopu 6. Rotary Business Foruma pod nazivom ‘Obrazovanje za 21. stoljeće’, a organizirao ga je Rotary klub Varaždin 1181.
– Fakultet organizacije i informatike dobar je primjer obrazovanja za 21. stoljeće s obzirom da su neke važne komponente ovdje zastupljene već duži niz godina. Prije svega tehnologija u poučavanju, interdisciplinarnost, ne samo obrazovanje u jednom području, već široko znanje, fundamentalna znanja, ali i vještine koje se danas posebno cijene – rekla je Blaženka Divjak.
Istaknula je kako je važno moći primijeniti stečena znanja, a upravo to svojim studentima omogućuje FOI te u tom smjeru mora ići i reforma obrazovanja u Hrvatskoj.
– Reforma mora obuhvatiti tri stvari. Moramo pripremiti naše mlade da budu zapošljivi i samozapošljivi, moramo ih pripremiti na stalno učenje, ali isto tako mladi moraju naučiti kako biti aktivno građanstvo – dodala je Divjak.
Osim Blaženke Divjak, na forumu je kao predavač sudjelovao i poznati znanstvenik Ivan Đikić.
– Trebamo se fokusirati na potrebe mladih u Hrvatskoj, a to je prije svega kvalitetno obrazovanje i to obrazovanje koje gleda u budućnost i koje mladima daje mogućnost da ostvare svoju kreativnost i inovativnost, a posebice da mladima omogući da budu samopouzdani, sigurni, odgovorni i zadovoljni sobom – rekao je Đikić.
Dodao je kako je u Hrvatskoj velik problem u tome što su strukovne škole zanemarene.
– U Njemačkoj je baš suprotno, tamo 70 posto učenika upisuje i završava strukovne škole, a visko školstvo bira tek 20 do 30 posto ljudi – zaključio je Đikić.
Fizičar Ivan Puljak istaknuo je kako je potrebno više ulagati u znanost, matematiku i inžinjerstvo, no da to ne znači da je potrebno zanemariti i ostala područja.
– Na tome se temelji moderno društvo i budućnost. No iznimno je važno razvijati kod mladih vještinu kritičkog promišljanja svega oko nas i svega što se događa – istaknuo je Puljak.
Istaknuo je kako je važno unutar obrazovnog sustava pronaći balans između šireg pogleda na društvo i uske specijalizacije.
Saša Cvetojević na forumu je predstavljao realni sektor.
– U Hrvatskoj moramo osvijestiti obrazovanje, ne za prošlost, ni za sadašnjost, već za budućnost. To nije lako, no u tom pravcu moramo razmišljati. Potrebne su tehnologije koje omogućuju nove poslovne modele – rekao je Cvetojević te dodao kako je osoba koja danas ne zna kako koristiti Internet jednaka osobi koja u 20. stoljeću nije znala čitati.
Cijelo predavanje Blaženke Divjak i Ivana Đikića možete pogledati u videu ispod.