U ponedjeljak, 21. kolovoza, navečer razgovarali smo s direktoricom Turističke zajednice grada Varaždina Jelenom Toth. Osoba je to koja će pobrati lovorike ako Špancirfest nakon što se podvuče crta dobije dobre ocjene ili koja će biti glavni krivac ako Špancirfest podbaci. Pritom mislimo i na objektivne pokazatelje, ali i na subjektivni doživljaj posjetitelja.
Prvi vikend Špancirfesta je iza nas. Vikendi su, prvi i drugi, najudarniji dani festivala. Kako ocjenjujete ovaj početak Špancirfesta?
Vikendi su uvijek najudarniji jer nam dolazi dosta gostiju iz ostatka Hrvatske, posebno iz Zagreba. Bilo je tako i proteklog vikenda. Petak je bio dan otvorenja, solidno popunjen, zadovoljni smo. U subotu je bilo lošije vrijeme, a bilo je i cjelodnevnih upozorenja u medijima da se čuvamo olujnih nevremena, čak je bilo govora i o mrtvima u Austriji. Mislim da je sve to utjecalo na posjetitelje i da nisu izašli u punome broju. Dosta njih se spremalo na koncerte, na kraju su odsutali zbog prognoze. Kiša je pala na pet minuta, ali dovoljno da unese strah u našu tehničku službu pa smo prolongirali dva koncerta na Stančiću i na Korzu. Rade Šerbedžija je napravio odličan koncert, bilo je solidno popunjeno. Na kraju smo zadovoljni i subotom, unatoč lošem vremenu. Nedjelja je meni osobno bila veliko iznenađenje, došlo je puno više ljudi nego što smo očekivali. Iz cijele Hrvatske, bilo je registracija iz Slatine, Zagreba, Čakovca, Rijeke, Splita… Pa iz Slovenije, Mađarske… Bilo je dosta Rusa u nedjelju u Varaždinu, riječ je o organiziranoj skupini koja je svratila i do Varaždina. Bilo je Španjolaca, Francuza… Osobno sam jako zadovoljna prvim vikendom. a koncert Bože Vreće kod vile Bedeković, unatoč različitim komentarima i mišljenjima, bio je pun pogodak i veseli me da brojni posjetitelji ocjenjuju da je taj koncert bio jedan od najboljih uopće dosad održanih na Špancirfestu.
Je li Božo Vrećo donio tu energiju po kojoj Špancirfest želi da ga se doživljava?
Tako je, to je ono nešto što Špancirfest želi. Pomicati granice. Mislim da smo tim koncertom uspjeli pokazati smo da smo tolerantni i takve stvari trebamo na Špancirfestu. Moramo imati nešto po čemu ćemo biti drugačiji od ostalih festivala. Kad je Špancirfest počinjao prije 19 godina, bio je jedan od rijetkih, ako ne i jedini takav festival u Hrvatskoj. Danas, 19 godina kasnije, ima mnogo više festivala i ako želimo biti konkurentni, posebni i drugačiji, trebamo se okretati takvim stvarima.
Osim onih dobrih stvari ima i onih manje dobrih. Je li Turistička zajednica neke kritike građana ili gostiju prepoznala kao opravdane? Primjerice, slučaj grilla s drvenim klupicama neposredno ispred Lančane kule…
Dozvolite da se o tim nekim lošim stvarima očitujem nakon Špancirfesta. Prihvaćam svaku kritiku, i sami smo svjesni nekih stvari kod kojih smo možda trebali drugačije reagirati, ali, eto, bit će prilike nakon Špancirfesta osvrnuti se na sve, pa i na ovo što ste spomenuli.
Koncept je u odnosu na lani podosta promijenjen…
Mislim da ima puno više dobrih stvari, koje smo promijenili u odnosu na prošlu godinu. Prvenstveno što se tiče uličnog programa. Ja se ne sjećam unatrag nekoliko godina kada je Korzo bilo toliko popunjeno. Prilagodili smo pozornicu ovome prostoru, ona nije ogromna, već smo htjeli stvoriti ambijent na Korzu kao da ste u dnevnom boravku, da se lijepo osjećate, da uživate u koncertu. Isto tako i na Stančiću. Tamo smo imali malo nedoumica kamo staviti pozornicu i na kraju smo je stavili uz palaču Sermage. To je jedino mjesto, vjerujte mi, gdje smo je mogli postaviti. Vila Bedeković je standardno dobra, a veseli me da je puno više uličnog programa. To je ono što smo rekli, da ćemo se više okrenuti ulici i toj vrsti umjetnosti, jer smatramo da Špancirfest treba ići u tome smjeru.
Je li ulični program, koji doista jeste duša Špancirfesta, dovoljan? Neka mišljenja idu u tome smjeru da smatraju kako bez dodatnog jakog glazbenog programa neće doći ni ti dodatni gosti koji se onda broje u tisućama.
Ja bih rekla da ne možete imati i ovce i novce. Imamo budžet kakav imamo, ne možemo napraviti i vrhunski glazbeni program i vrhunski ulični program. Uz sve to još preko 200 različitih radionica, Park kreative, Kreativnicu, Školsku ulicu kao umjetničku ulicu, obrtničku ulicu… To sve košta. I jednostavno se moramo odlučiti želimo li biti glazbeni festival i onda sve novce koje dobijemo od sponzorstva i ostalih izvora usmjeriti na vrhunski glazbeni program. Ali u tome slučaju morat će patiti ulica. Ove godine mislim da smo ulicu dobro odradili i da je ulični program, u što spada i ovaj glazbeni na Stančiću i Korzu, plus Luminarium na Kapucinskom trgu, pun pogodak. Evo, Luminarium je u prva tri dana posjetilo preko 4000 ljudi. Glazbeni program mislim da je ove godine dobar, u skladu s našim mogućnostima. Naravno, nije u rangu prošlogodišnjeg, ali nisu ni financije u rangu prošlogodišnjih.
Gradonačelnik Ivan Čehok najavio je po završetku Špancirfesta javnu tribinu, raspravu uz sudjelovanje građana, s pitanjem kakav Špancirfest želimo. Smatrate li da je dobro uključiti građane ili je to ipak pitanje struke?
Mislim da treba uključiti i Varaždince i struku. Ono što sigurno znate i sami, teško je svima udovoljiti. Svatko ima svoj glazbeni ukus, svatko misli da bi Špancirfest trebao izgledati baš onako kako si je on zamislio. Međutim, na kraju je sva odgovornost na organizatoru, koji, vjerujte mi, osluškuje razmišljanja Varaždinaca, obrtnika, izlagača… Ali kada bismo išli baš svačiji ukus i želje zadovoljavati, mislim da Špancirfest nikad ne bismo mogli organizirati. Treba uključiti i struku, ali isto tako mislim da se Špancirfest ne radi samo za Varaždince. Radimo ga kako bismo privukli turiste, razvijali turizam u gradu Varaždinu, temeljen na manifestacijama, u konačnici kako bismo napunili smještajne kapacitete u Varaždinu, kako bismo pomogli hotelijerima, ugostiteljima, cjelokupnom gospodarstvu. Mislim da treba razmišljati u tome smjeru, da ipak treba dati nešto drugačije, jer želimo turiste u Varaždinu. Također želimo da se Varaždin pokaže kao dobar domaćin, a Varaždinci kao dobri domaćini, kako bi turisti ponovno svratili u Varaždin i kad nema Špancirfesta.
Lani je u deset dana Špancirfesta prihodovano 34 milijuna kuna u djelatnostima trgovine i ugostiteljstva. Očekujete li tu razinu i ove godine i što ako neće biti ostvarena ta razina?
Ja se nadam da bismo mogli doseći tu brojku, sudeći prema ovome prvome vikendu i informacijama s terena. Ugostitelji su zadovoljni, na razini prošle godine. Neki su rekli da su zaradili više, neki su rekli da su zaradili manje. Ali mislim da ćemo nakon 10 dana moći govoriti o konkretnim brojkama i onda raditi analizu. Pa tada odgovoriti, ako se povećalo, zašto se povećao, ako se smanjilo, zašto se smanjilo.