U uredu gradonačelnika Ludbrega Dubravka Bilića uručene su jednokratne novčane pomoći za novorođenčad rođenu tijekom siječnja. Grad Ludbreg s početkom nove godine izmijenio je Odluku o jednokratnim novčanim pomoćima za novorođenu djecu.
Umjesto dosadašnjih 1200 kuna za svako dijete, prema novoj Odluci taj iznos dobivaju roditelji za prvo novorođeno dijete, za drugo novorođeno dijete primit će iznos od 1500 kuna, a za treće i svako daljnje novorođeno dijete roditelji će dobiti 2000 kuna.
Pravo na isplatu jednokratne novčane pomoći ostvaruje jedan od roditelja novorođenog djeteta s prebivalištem na području Grada Ludbrega u trenutku rođenja djeteta.
Uručenjem jednokratnih pomoći Grad Ludbreg simbolično je obilježio Svjetski dan socijalne pravde. Naime, Ujedinjeni narodi su 2007. godine su donijeli odluku da će 20. veljače obilježavati kao Svjetski dan socijalne pravde budući se socijalni razvoj mora temeljiti na pravdi, solidarnosti i jednakosti među svim zemljama i unutar svake od njih, a socijalna pravda, jednakost i pravičnost čine temeljne vrijednosti svakog društvenog života.
– Socijalna pravda podrazumijeva da smo svi jednaki, zasniva se na principima poštenja i društvene zaštite. Uručivanje jednokratnih novčanih pomoći za novorođenčad samo je dio onoga što Grad Ludbreg provodi kako bismo stvorili socijalno pravednije društvo u kojem svi ostvaruju jednaka prava. Prošle smo godine tako za socijalna davanja iz gradskog proračuna izdvojili oko 830 tisuća kuna što je uključivalo jednokratne novčane pomoći za novorođenčad, stipendije, jednokratne pomoći za studente koji ne primaju stipendije, jednokratne novčane pomoći za razne situacije kao što su plaćanje troškova stanovanja, plaćanje pogrebnih troškova i slično. Također sufinancirali smo i boravak djece slabijeg imovinskog stanja u dječjim vrtićima te troškove prehrane učenika osnovne škole. Učenicima smo osigurali i bon u iznosu od 100 kuna za kupnju školskog pribora te smo tako, uz osigurane besplatne udžbenike nastojali pridonijeti financijski lakšem početku školske godine za roditelje – rekao je gradonačelnik Dubravko Bilić.
Svjetski dan socijalne pravde prilika je da osvijestimo značaj posvećenosti ciljevima, kao što su razvoj i pružanje novih socijalnih usluga za posebno ranjive društvene skupine i pojedince. Prema privremeno ili trajno socijalno ugroženim društvenim skupinama i pojedincima, treba i nadalje graditi odnos koji izražava stalnu brigu o njima i ne dovodi ih u položaj da se osjećaju nekorisnim i nezaštićenim članovima društva.