Prošlog se mjeseca u Hrvatskoj ponovno aktualizirala tema ptičje gripe, nakon što je, prema pisanju Večernjeg lista, potvrđeno kako je kod uginulih labudova pronađenih na Jarunu početkom i sredinom siječnja utvrđen virus visokopatogene influence ptica podtipa H5N8, a taj je vrisu utvrđen i na jedinom pronađenom uginulom labudu na Bundeku.
– Virus H5N8 u divljih ptica (labudovi i kormorani) potvrđen je na još pet lokacija u Hrvatskoj – Cerje (rijeka Biđ), u Vukovarsko- srijemskoj županiji, Bjelo brdo (rijeka Drava), u Osiječko-baranjskoj, Sisak (Mužilovčica), u Sisačko-moslovačkoj, Legrad (jezero Šoderica), u Koprivničko-križevačkoj, te Virovitica (kraj dvorca u gradu), u Virovitičko-podravskoj županiji, a ukupno se radi o 28 divljih ptica, podatci su Ministarstva poljoprivrede – javlja Večernji list.
Damir Tuđan, voditelj odjela Veterinarskog ureda Varaždin, kazao je kako stanovnici Varaždinske županije nemaju razloga za brigu.
– Sve je pod kontrolom, na ovom se području, zasad, nije pojavio slučaj zaraze ptičjom gripom kod divljih ptica. Iako smo pronašli poneku uginulu životinju, nije riječ o tom virusu – istaknuo je.
Inače, Veterinarska inspekcija vrši redovne kontrole, ali je, dodaje Tuđan, potrebno da se ljudi pridržavaju uputa i mjera.
– Obzirom na pojavu visoko patogene influence ptica H5N8, vrlo kontagiozne virusne bolesti divljih ptica i domaće peradi, koja, moram istaknuti, ne uzrokuje bolest kod ljudi, u Republici Hrvatskoj su na snazi posebne mjere u svrhu suzbijanja te sprječavanja pojave i širenja influence ptica.
Od domaće peradi, kaže Tuđan, najčešće obolijevaju kokoši i purani, a u pataka i gusaka razviju se blagi simptomi bolesti.
– Divlje ptice koje žive uz vodu, poglavito divlje patke, prirodno su otporne na bolest i ne pokazuju kliničke znakove oboljenja te stoga predstavljaju rezervoar virusa i glavnu opasnost za širenje bolesti na domaću perad. Bolest se brzo širi i uzrokuje veliku gospodarsku štetu.
Osim toga, treba istaknuti kako je Ministarstvo poljoprivrede izdalo Naredbu o mjerama za sprječavanje pojave i širenja influence ptica na području Republike Hrvatske.
Naredbom se, između ostalog, propisuje obvezno zatvaranje i držanje sve peradi u zatvorenom prostoru, uzgojene pernate divljači i ptica u zatočeništvu u zatvorenim nastambama, obavezno odvojeno držanje domaćih pataka i gusaka od ostale peradi, zabranjena je uporaba vanjskih spremnika vode za perad, uzgojenu pernatu divljač i ptice.
Iz Ministarstva podsjećaju i kako je najbolje da se, dok traju mjere određene Naredbom, izbjegava boravak na prostorima prirode gdje se okupljaju divlje ptice.