TKO ĆE VODITI TERMOPLIN?

Bitka za Termoplin (1): Na proljeće se bira novi direktor ove uspješne tvrtke

Omjer dionica između Grada Varaždina i Ivana Topolnjaka je 51:46. Znači li to da Grad može postaviti svog direktora? Bilo bi neobično da je tako jednostavno.

Direktorici Termoplina Nevenki Grbac u proljeće iduće godine istječe mandat, nakon pet godina provedenih na čelu kompanije. Osoba koja je godinama bila osoba od povjerenja Ivana Topolnjaka, drugog najvećeg suvlasnika poduzeća nakon Grada Varaždina, tada je dobila priliku neposredno voditi poduzeće, nakon što je u prijašnjem razdoblju bila predsjednica Nadzornog odbora i predsjednica Skupštine društva.

Nevenka Grbac na sjednici Gradskog vijeća 2017. godine (Foto: snimka zaslona)

Iako Grad Varaždin u svom vlasništvu ima natpolovičnu većinu dionica Termoplina (50,99%), ova tvrtka nikad nije bila vođena kao gradska. Ne samo stoga što je Statutom utvrđeno da Skupština odluke donosi dvotrećinskom većinom – čime se Grad (a bilo je to u vrijeme kad je gradonačelnik bio Ivan Čehok) praktički odrekao upravljačkih prava – već i tumačenjima Ivana Topolnjaka da djelatnost distribucije plina nije javna služba već tržišna djelatnost. Da poslovna djelatnost Termoplina nije javni interes danas jednako smatra, sasvim očekivano, i direktorica Nevenka Grbac.

Unuci i direktori

No aktualni gradonačelnik Neven Bosilj ne gleda blagonaklono na činjenicu da Grad Varaždin nema upravljačka prava sukladno svojim većinskim udjelima. Stoga je posljednjih mjeseci otvorena svojevrsna borba za Termoplin, budući da se dva najveća suvlasnika ne mogu dogovoriti oko sastava Nadzornog odbora.

Govoreći o poziciji Grada u Termoplinu, Bosilj je i javno dao neke izjave iz kojih se daje naslutiti da iduće imenovanje direktora tvrtke neće nužno biti provedeno sukladno interesima manjinskog vlasnika.

“Da se ne bi dogodilo da nečiji unuk postane direktor ili slično, želio sam da Grad konzumira svoja prava, ali nisam mogao jer je neki bivši gradonačelnik promijenio Statut tvrtke”, rekao je Bosilj na sjednici Gradskog vijeća u lipnju ove godine.

Bosilj bi 4:2, Topolnjak bi 4:4

Na godišnjoj skupštini Termoplina, koja je održana u svibnju, Topolnjak i Bosilj nisu se mogli dogovoriti oko toga kako će izgledati sastav Nadzornog odbora. Uprava i Nadzorni odbor predložili su promjenu Statuta tako da se broj članova Nadzornog odbora poveća sa sedam na devet. Grad i Topolnjak imali bi pravo predložiti svaki po četiri člana Nadzornog odbora, dok bi se deveti član birao iz redova radnika.

Topolnjak je predložio sljedeća imena: Marko Bosilj, Bruno Ister, Gordana Marsenić i Luka Zrinski bili bi predstavnici Grada, a drugih četvero članova bili bi Snježana Sever, Draženka Topolnjak-Pavišić, Ivan Topolnjak i Mladen Topolnjak.

Grad dao svoj prijedlog

Takav prijedlog Grad nije prihvatio. S jedne strane, Grad smatra da mu većinski udio mora donijeti i većinska upravljačka prava, a isto tako upozorio je da Topolnjak kontrolira i izbor predstavnika radnika, čime zapravo dobiva većinu u Nadzornom odboru u situaciji kad je broj članova izjednačen.

Na toj sjednici Skupštine Topolnjak je pak odbio protuprijedlog Grada, prema kojem bi u Nadzorni odbor ušla spomenuta četvorica predstavnika Grada, a drugi suvlasnik imao bi dva člana (Ivan i Mladen Topolnjak). Stoga je zadaću da donese odluku dobio Trgovački sud u Varaždinu.

Sud donio dvije različite odluke

Sud je svojom odlukom u Nadzorni odbor najprije imenovao tri predstavnika Grada i tri predstavnika Ivana Topolnjaka. Grad se na to žalio, žalba je usvojena, odluka poništena, trebalo je donijeti novu. Ta nova odluka bila je Gradu po volji.

“Trgovački sud ovoga puta stao je na stranu Grada. U Nadzorni odbor Termoplina imenovao je četiri člana Grada Varaždina i dva člana manjinskog vlasnika, dok predstavnici radnika imaju pravo na jednog člana. Presuda je sad utemeljena na Statutu i trgovačkom pravu pa vjerujem da će to biti konačna odluka i nakon žalbe. U tom slučaju, Grad Varaždin će po prvi put u povijesti imati upravljačka prava u Termoplinu. A što će biti nakon što sljedeće godine istekne mandat sadašnjoj direktorici, to ćemo vidjeti”, rekao je gradonačelnik prije dva tjedna komentirajući tu odluku Trgovačkog suda.

I prije Grad imao 4:2

Istini za volju, Grad je i u prijašnjim vremenima imao četiri svoja člana u Nadzornom odboru. U vrijeme kad je gradonačelnik bio Ivan Čehok, tamo su sjedili primjerice Zlatko Horvat, Josip Dreven, Mario Lešina i Željko Kušter; prije Kuštera član je bio Damir Habijan. No to Ivanu Topolnjaku, čini se, nije predstavljalo problem, jer mu je tadašnja gradska vlast sasvim prepustila upravljačka prava.

S dolaskom Bosilja broj gradskih članova je, neshvatljivo, pao na tri člana (Luka Zrinski, Gordana Marsenić i Marko Bosilj) i sada gradonačelnik to planira vratiti na staro. Dok Topolnjak nastoji da omjer članova bude 3:3, Bosilj inzistira na omjeru 4:2. Čeka se odluka Visokog trgovačkog suda.

Zlatna koka

“Tek prošloga tjedna sud je tražio naš odgovor na njihovu žalbu. U roku od petnaestak dana očekujemo donošenje odluke”, informirao nas je danas gradonačelnik Bosilj.

A zašto je i jednoj i drugoj strani važno imati prevagu u Termoplinu, vjerojatno najbolje govore brojke. Riječ je o zlatnoj koki koja je od lanjske dobiti Gradu donijela oko 900 tisuća eura. Otprilike tek oko stotinjak tisuća eura manje i Ivanu Topolnjaku.

Nastavak:

Bitka za Termoplin (2): Gradskoj zlatnoj koki dobit je rasla za 115 posto!

Povezani sadržaj
Preporučeno
Najnovije