Proteklog je tjedna u Shaghaiu održana ceremonija potpisivanja Sporazuma o suradnji između Tehnološkog parka Varaždin i šangajskog Caohejing Hi-Tech parka. Ceremonija potpisivanja održana je u sklopu međunarodne radionice o poslovnoj inkubaciji.
Tehnološki park Varaždin predstavljao je pomoćnik direktora Karlo Kukec, dok su svojim sudjelovanjem potporu ovoj suradnji iskazali i član Uprave HAMAGBICRO-a Boris Guina te nacionalni koordinator projekata EUREKA/Eurostars Vedran Đidara.
Jednotjedna međunarodna radionica o poslovnoj inkubaciji sastojala se od TEDx događaja, Hi-tech karnevala i predavanja kineskih, američkih, australskih, nizozemskih, katarskih i talijanskih stručnjaka iz područja poslovne inkubacije.
Na TEDx događaju kao predavači su, između ostalih, sudjelovali i suosnivač tvrtke Ofo, najveće svjetske bike-sharing kompanije, Zhang Sidink, CEO tvrtke TouchPal Michael Wong te dvostruki dobitnik nagrade Grammy Dana Leong, umjetnik koji preko zaklade TEKTONIK pomaže područjima pogođenim prirodnim nepogodama.
Od predavanja s radionice vrijedno je izdvojiti izlaganje Barta van Hezevijka, predsjednika Nizozemske inovacijske mreže, koji je, na temelju svog petogodišnjeg iskustva rada u Kini, predstavio prepreke i prilike u suradnji s ovom gospodarskom velesilom.
Phillip Kemp, izvršni direktor poslovnog inkubatora u Perthu, objasnio je zašto u svom inkubatoru zapošljava samo ljude koji imaju poduzetničko iskustvo i prednosti individualnog pristupa svakom od korisnika inkubatora.
Frank Saviane, poslovni konzultant s bogatim iskustvom u Europi i sjeveroistočnoj Aziji, objasnio je važnost sustavne pomoći tvrtkama u ranoj fazi razvoja, probleme koji se pojavljuju kod inkubatora u javnom vlasništvu prilikom konflikata kod upravljanja te nove trendove poput značajnih ulaganja u programe, a ne u ‘zidove’, ‘early stage, product building’ akceleratore i ‘company builders’ tvrtke. Saviane intenzivno surađuje i sa slovenskim ABC akceleratorom.
Karlo Kukec u svom je predavanju predstavio programe Tehnološkog parka Varaždin i identificirao prilike za suradnju varaždinskog i šangajskog poduzetničkog ekosustava, dok je Vedran Đidara u svom izlaganju predstavio proces izgradnje hrvatske nacionalne mreže poduzetničkih potpornih institucija.
Domaćini su kroz predavanja i vođene ture predstavili Caohejing Hi-Tech park kao jedan od vodećih kineskih poduzetničkih ekosustava koji na području od 14 kilometra kvadratna smješta preko 3000 kompanija i zapošljava preko 200.000 stručnjaka. U 2016.godini tvrtke smještene u Caohejing Hi-Tech parku generirale su ukupne prihode od 293,3 milijarde kuna.
Prepoznate su prilike za suradnju na tri područja: Studentska razmjena na jednosemestralnoj i dvosemestralnoj razini; ‘Soft landing’ visokotehnološki hrvatskih u Shanghaiu s ciljem proširenja spektra poslovnog modela i razvoja tržišta i; ‘Soft landing’ kineskih tvrtki u svrhu pronalaženja visokokvalitenog kadra.
Pripremne radnje za početak suradnje odvijat će se u narednih 6 mjeseci dok se dolazak šangajske delegacije u Varaždin planira za lipanj 2018.
U svrhu suradnje koristit će se resursi Europske poduzetničke mreže (EEN) i Međunarodnog udruženja znanstveno-tehnoloških parkova (IASP), organizacija čiji su članovi i Tehnološki park Varaždin i Caohejing Hi-tech park.