Rastom od 20 posto može se pohvaliti malo koja industrija u Hrvatskoj. To već duže vrijeme uspijeva domaćoj obrambenoj industriji koja zadnjih godina bilježi frapantne podatke rasta. Takav uzlet je zamijećen i u svjetskim okvirima, piše Jutarnji list.
Nedavno je potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore Tomislav Radoš rekao kako su ‘brojne analize, uključujući i Svjetsku banku, potvrdile da su proizvodi hrvatske obrambene industrije globalno konkurentni u svijetu’.
Nova odora
Grana industrije koja je do prije nekoliko godina izazivala podsmijeh u široj javnosti s vremenom se nametnula kao jedna od glavnih uzdanica razvoja.
Jedan od ključnih zamašnjaka razvoja bila je odluka Ministarstva obrane da hrvatskog vojnika brendira kao ogledni primjer domaće obrambene industrije. Domaća obrambena industrija možda još nije stasala da proizvodi sofisticirano vojno naoružanje. No, odluka da se domaći vojnik opremi i naoruža domaćom vojnom opremom i naoružanjem bila je prijelomna. Ipak je hrvatski vojnik najbolji promotor i najbolja referenca domaće obrambene industrije.
Koliko je domaća hrvatska obrambena industrija jaka i koliko je snažan njezin razvoj najbolje pokazuju ugovori o nabavi koje MORH potpisuje s domaćim proizvođačima vojne opreme. Primjerice, 2014. tadašnji ministar obrane Ante Kotromanović potpisao je 14 ugovora o nabavi vojne opreme za potrebe Oružanih snaga.
Ulaznica za svijet
Vrijednost potpisanih ugovora bila je 66 milijuna kuna. Domaći proizvođači su na osnovi tih ugovora proizveli 175.934 odjevna predmeta, 13.735 pari vojničkih čizama, 500 kaciga, 1585 pušaka VHS-D1 i VHS-K1 te 1125 komada opreme za puške. Dvije godine poslije ministar Josip Buljević potpisuje ugovor sa 27 domaćih tvrtki i ugovara gotovo tristo tisuća komada raznih proizvoda.
Vrijednost tih ugovora bila je oko dvjesto milijuna kuna. Samo godinu dana poslije sadašnji ministar Damir Krstičević potpisuje ugovore s 34 tvrtke vrijedne oko 230 milijuna kuna, a na realizaciji tih ugovora radit će više od 5000 radnika.
Proizvođači: Od Borova do omiškog Galeba
Proizvođače odore čini Zajednica ponuditelja na čijem je čelu Kroko proizvodnja, a čine je: Čateks (Čakovec), Odjeća (Zagreb), Šešir (Zagreb), Uriho (Zagreb), Varteks Pro (Varaždin), Hemco (Đakovo), Konfeks (Zagreb), Krojostil (Jakovlje), Štefičar (Lepoglava), Kroko proizvodnja i razvoj (Zagreb).
Proizvođače čizama čini Zajednica ponuditelja: Borovo (Vukovar), Jelen Profesional (Čakovec) i Inkop obuća kao nositelj zajednice ponuditelja.
Pri opremanju hrvatskog vojnika sudjeluju još: Kovnica (Sesvete-Popovec) za metalne oznake, Jacquard (Zagreb) za tkane oznake, KAP-KO (Zagreb) za tkane zastavice, Galeb dalmatinska trikotaža (Omiš) za donje rublje i Jadran tvornica čarapa (Zagreb) za vojničke čarape.
Cijeli tekst pročitajte ovdje.