Hrvatima, pa tako i Varaždincima i Varaždinkama, omiljena je ‘aktivnost’ ispijanje kava i druženje po kafićima. No s prvim danom nove godine na snagu je stupila nova porezna reforma u sklopu koje je stopa PDV-a za ugostiteljske usluge povećana s dosadašnjih 13 na 25 posto.
Promjenu su ugostitelji dočekali s nezadovoljstvom, a odrazila se na cijene pića u kafićima, tako da to osjećaju i džepovi građana. I dok neki gradski kafići cijene, zasad, nisu mijenjali, većina ugostiteljskih objekata u centru grada bila je, kako kažu, primorana to učiniti.
– Da, povisili smo cijene kave za kunu u svim našim ugostiteljskim objektima. Dakle, cijena kave s mlijekom s prijašnjih 8,5 kuna podignuta je na 9,5 kuna. Osim kave, podigli smo cijene sokova i piva za kunu. Moram napomenuti kako time nećemo više zaraditi, već samo saniramo štetu nastalu povećanjem PDV-a – istaknuo je varaždinski ugostitelj Neven Medved, vlasnik Office bara na Korzu, pivnice Medonja i istoimenog bowling puba te restorana Kneginečka hiža.
– Nadam se da time nećemo izgubiti goste, čak primjećujem kako su iskazali razumijevanje ovom odlukom – dodao je.
Slično je učinio i Nevenko Kušević, vlasnik ugostiteljskih objekata Aquamarin, Mea Culpa, Perla.
– Povisili smo cijene u prosjeku za kunu, dok smo napicima koji su ranije koštali više od 15 kuna, cijene podigli i za dvije kune. Konkretno, cijena kave s mlijekom u Aquamarinu sad iznosi 9 kuna. U pravilu su sve cijene, osim žestokih alkoholnih pića, više. Bili smo primorani to učiniti zbog povećavanja PDV-a, kako ne bismo poslovali s gubitkom. Naime, računica je jasna – oni koji nisu podigli cijene, morati će to učiniti ili će poslovati u sivoj zoni – istaknuo je.
Miro Kopjar, vlasnik My Waya, kafića na Stančićevom trgu, smatra kako je i on morao donijeti odluku štetnu po svoje goste.
– Nažalost, morali smo povisiti sve cijene, toplih napitaka, bezalkolnih pića, ali i kave. Cijena kave s mlijekom sad iznosi 9 kuna, što znači da smo cijene povisili za kunu do dvije – kazao je i dodao kako je mišljenja da će to rezultirati padom prometa te da će građani sad kavu više kuhati kod kuće.
– Oni ugostitelji koji to nisu učinili mislim da će biti primorani na to ili će krenuti u sivu zonu poslovanja.
Ipak, Domagoj Marić, vlasnik Medine škrinje, cijene kave nije ‘dirao’.
– Kava s mlijekom je 8 kuna, a tako će i ostati. Djelomično smo povisili cijene proizvodima za koje smo imali minimalnu zaradu, a riječ je o nekim sokovima i pojedinim vrstama piva. Ipak, mislim kako dizanje stope PDV-a neće znatno utjecati na naše poslovanje – rekao je.
Među one koji taj potez još nisu napravili, ali o tome razmišljaju, su vlasnik kafića Contra Stjepan Cvek i vlasnik Picabie Marijan Tači.
– Cijene naših proizvoda su, zasad, iste, ali razmišljamo o povećanju – istaknuo je Cvek, a njegovog je mišljenja i Tači.
– Još razmatramo tu opciju, naravno da bih bio najsretniji da se stopa PDV-a nije mijenjala, ali što je tu je, treba se prilagoditi novonastaloj situaciji, a da pritom svi budu zadovoljni – kazao je.
Dubravko Pavlović, član Upravnog odbora varaždinskog Udruženja hrvatskih ugostitelja i turističkih djelatnika Varaždina istaknuo je kako povećanje cijena nikome nije bilo u interesu.
– Nadam se da će ljudi razumjeti kako su ugostitelji bili primorani povećati svoje cijene, kako se ne bi našli u financijskim problemima. Već smo čuli da je na razini Hrvatske došlo do otpuštanja radnika, što nije dobro, ali stanje na tržištu je jasno – pad prometa dovodi do toga. Naše je Udruženje obavilo sastanak s Gradom, a moguć rezultat je smanjenje stope poreza na potrošnju. Tu stopu određuje lokalna samouprava, a trenutno je u Varaždinu najviša i iznosi tri posto, a smanjenjem bi se barem malo poboljšala naša pozicija – istaknuo je.
Hoće li se povećanje cijena konkretno odraziti na poslovanje tek treba vidjeti, s obzirom da je reforma svega četiri dana na snazi. No, jedno je sigurno, građani sami donose odluku hoće li se prilagoditi novonastaloj situaciji ili će češće izbjegavati druženje po kafićima.