Nakon najave iz Grada Varaždina kako će se mijenjati radna vremena ugostiteljskih objekata u gradu Varaždinu, o čemu bi trebalo odluku donijeti Gradsko vijeće, javili su nam se i varaždinski ugostitelji, koji se ne slažu s novim radnim vremenima.
Na službenim stranicama Grada Varaždina objavljen je Prijedlog odluke o obavljanju ugostiteljske djelatnosti na području grada Varaždina, a iz Udruženja hrvatskih ugostitelja i turističkih djelatnika Varaždina su s tim nezadovoljni, ponajviše člankom 3, u kojem stoji da ugostiteljski objekti iz skupina ‘Restorani’ i ‘Barovi’ (kavane, caffe barovi, buffeti, krčme, konobe i kleti) mogu raditi svaki dan od 06 do 24 sata, a ne do 2 sata nakon ponoći, kako je to bilo do sad.
– Slažemo se sa svim člancima u Prijedlogu osim dijela koji se odnosi na radno vrijeme ugostiteljskih objekata. Ne vidimo smisao u skraćivanju radnog vremena. Prema ovom Prijedlogu, ukoliko bismo željeli raditi dulje od navedenog u Prijedlogu, morali bismo za svaki petak i subotu slati zahtjev Gradu za produljenjem radnog vremena, što je suludo, a da ne govorimo i skupo. Naime, uz svaki zahtjev potrebno je platiti i biljeg u iznosu od 70 kuna. Iako bi se na taj način sakupilo dosta novca u gradsku blagajnu, cijeli postupak bi se mogao pretvoriti u noćnu moru, uzevši u obzir broj ugostitelja koji bi svakog tjedna podnosili zahtjeve – započeli su iz Udruženja hrvatskih ugostitelja i turističkih djelatnika Varaždin.
Prema Prijedlogu Grada, gradonačelnik može produžiti radno vrijeme za maksimalno dva sata, odnosno do 2 sata nakon ponoći ugostiteljskim objektima koji nisu registrirani kao noćni klubovi, noćni barovi i disco klubovi, koji mogu raditi vikendom do 6 sati ujutro, odnosno ako gradonačelnik odluči drugačije, do 4 sata ujutro.
– Prema Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti, više nije moguće dvojna registracija objekta, tako da se svi novi ugostiteljski objekti trebaju opredjeliti za jednu vrstu registracije, pa tako primjerice ukoliko otvarate novi caffe bar, vama će biti omogućeno radno vrijeme do ponoći, a ukoliko želite raditi do 2 sata ujutro, kao što je to do sad bio slučaj, morat ćete predati zahtjev za produljenjem radnog vremena – rekli su.
Osim što se ne slažu s prijedlogom skraćivanja radnog vremena ugostiteljskih objekata, naglasili su kako je i apsurdan prijedlog da smiju posluživati goste koji sjede na terasi samo do 24 sata, a ne do kraja radnog vremena objekta u čijem sklopu se nalazi terasa.
– Postoje propisi koji određuju kako i pod kojim uvjetima je moguće posluživati goste na terasama, ali ne vidimo smisao da na terasama ugostitelji ne smiju posluživati goste dulje od ponoći ako imaju rješenje Grada na temelju kojeg im je produženo radno vrijeme ugostiteljskog objekta – objasnili su.
Prema njihovim riječima, potrebno bi bilo uskladiti radno vrijeme terase i ugostiteljskog objekta po uzoru na Zagreb i brojne gradove koji su turistička središta, gdje ugostitelji smiju posluživati goste na terasi do kraja radnog vremena ugostiteljskog objekta.
– Turizam i ugostiteljstvo su grane koje zajedno surađuju sves ciljem kako bi nam svima bilo bolje. Svima nam je u interesu da uspješno poslujemo i pružimo gostima svoj maksimum. Međutim, kako jedan ugostitelj može organizirati neki događaj u svom objektu, ako on minimalno tri dana prije petka mora predati zahtjev i ne zna hoće li mu isti biti odobren? Mišljenja smo da se zakida struku za mišljenje i da je prije takvih odredbi potrebno napraviti javnu raspravu sa svima uključenima i poslušati prijedloge ljudi koji se bave tim poslom i znaju kako stvari funkcioniraju u praksi – istaknuli su iz Udruženja hrvatskih ugostitelja i turističkih djelatnika Varaždin koje trenutno broji 180 članova, odnosno ugostiteljskih objekata.
Jedan od razloga zašto se predlaže kraće radno vrijeme ugostitelja, posebice u uskoj jezgri grada, odnosi se na probleme vandalizma, nasilničkog ponašanja i problematičnog ponašanja maloljetnika.
– Niti jedan ugostitelj ne poslužuje alkohol maloljetnicima, a nakon što gosti napuste ugostiteljske objekte, ugostitelji ne mogu biti odgovorni za njihovo ponašanje na ulicama grada, već je to pitanje policije i ostalih nadležnih službi. Apsolutno se protivimo bilo kakvoj vrsti devijantnog ponašanja, ali nije na nama da kontroliramo hoće li netko raditi probleme na javnim površinama nakon što napusti ugostiteljski objekt – zaključio je Dubravko Pavlović ispred Udruženja hrvatskih ugostitelja i turističkih djelatnika Varaždin.
Hoće li doći do promjena o obavljanju ugostiteljske djelatnosti na području Grada Varaždina biti će poznato nakon sjednice Gradskog vijeća zakazanoj za sutra, 25. veljače, s početkom u 9 sati, a obrazloženja će prema potrebi davati gradonačelnik Habuš i Goranka Grgić, pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, turizam i međunarodnu suradnju Grada Varaždina.