Mlijeko i mliječni proizvodi na koje se plaćala povratna naknada za ambalažu od danas, 20 kolovoza bi u svim trgovinama u Hrvatskoj trebali bi pojeftiniti za 50 lipa.
Iako su se neki trgovci poput Spara na to odlučili još prije nekoliko dana nauštrb vlastite marže, razlog za pojeftinjenje daje im Pravilnik o ambalaži i ambalažnom otpadu koji je na snagu stupio danas.
Ministar Mihael Zmajlović tvrdi kako će se njime prehrambena industrija rasteretiti za oko 30 milijuna kuna parafiskalnih nameta, no prehrambenjaci uzvraćaju kako će od toga jedini profitirati potrošači ako trgovci tih 50-ak lipa po artiklu ne odluče zadržati za sebe. Njima je, tvrde, to samo prolazna stavka.
No, pokraj svakodnevnih akcija na kojima se litra mlijeka negdje prodaje već i za 3,59 kuna, a u malim kvartovskim trgovinama i za 8,50 kuna (u turističkoj sezoni i skuplje), pojeftinjenje, ako ga bude, primijetit će tek stalni kupci trgovaca. Osim u Sparu, sniženja su najavili i u Konzumu, Lidlu te Billi.
I dok potrošači vjeruju kako će ukidanjem povratne ambalaže uštedjeti koju kunu, u Zelenoj akciji nisu zadovoljni. Smatraju kako će ono utjecati na građane da manje recikliraju. Zbog uvođenja povratne naknade u Hrvatskoj se reciklira čak 92% ambalažnog otpada, a sada bi, boje se, ambalaža od mlijeka i mliječnih proizvoda lako mogla završiti u okolišu.
U Ministarstvu zaštite okoliša tvrde pak kako je udio mliječne ambalaže zanemariv u odnosu na onu koja se i dalje prikuplja. Od prijavljenih 436,7 milijuna PET boca u 2014., od kojih je odvojeno skupljeno 392,6 milijuna komada, udio boca mlijeka i mliječnih proizvoda u ambalaži obuhvaćenoj povratnom naknadom iznosio je tek 11% te se njihovom odlukom, tvrde, ne ugrožavaju ciljevi vezani uz recikliranje.
Pravilnikom je određen i rok prilagodbe po kojemu građani postojeću ambalažu od mlijeka i mliječnih proizvoda, odnosno onu koja ima znak povratne naknade, mogu vratiti do 31. listopada i za nju dobiti 50 lipa po boci.