Vrhunac sezone patlidžana je od kolovoza do listopada pa je sada pravo vrijeme da počnete razmišljati o pripremi patlidžana za dugu zimu pred nama. U tim je mjesecima koncentracija hranjivih tvari najviša, a okus najbolji.
Patlidžan obiluje hranjivim tvarima poput prehrambenih vlakana, folne kiseline, vitamina B3 i B6, magnezija i kalija.
Usto, patlidžan sadržava i mnoge fitonutrijente koji su snažni čistači slobodnih radikala. Patlidžan poboljšava zdravlje središnjeg živčanog sustava.
Sadrži triptofan koji regulira zdrav san. Osim toga, jako su ukusni u raznim varijacijama te je prava šteta ne pripremiti ih za zimnicu.
Kako odabrati patlidžan
Postoje razne sorte patlidžana, a najlakše ćete ih razlikovati veličinom i bojom. Manje sorte su slađe i bolje pašu uz jela s krumpirom, a veće sorte birajte za pečenje ili namaze. Zreli patlidžani su “puni” i imaju zategnutu, sjajnu koru. Ako su na dodir mekani, prezreli su.
Pečeni patlidžan
Narežite patlidžan na kriške, malo deblje, i lagano kistom nauljite prije pečenja. Posložite na lim za pečenje i upalite pećnicu na 220 stupnjeva. Kada su pečeni, ostavite da se ohlade, a ohlađene slažite u posudu i zalijte octom. Neka odstoje nekoliko sati. Zatim ih iscijedite i slažite u čiste staklenke da što više stane u jednu. Patlidžani jako dobro upijaju ulja stoga je najbolje birati po želji repičino ili maslinovo ulje za prelijevanje. U ulje dodajte komade češnjaka, kapara po želji, mediteranskih začina poput ružmarina, bosiljka. Možete ubaciti i malo sušenih rajčica. Staklenku zatvorite i držite na hladnom i tamnom mjestu. Možete ih služiti uz slani sir, na vruće bruschette ili kao prilog jelima s mesom. Može biti i odličan izbor za salatu uz pečeno meso.
Namaz od patlidžana
Operite i dobro ocijedite kriške patlidžana. Nasjeckajte luk i pirjajte patlidžan par minuta. Nakon toga izvadite iz lonca i ubacite u blender i sameljite. Začinite po želji